Dr. Miroslav Lazna (Michael J. Lazna, Ph.D.)
Miroslav (Michael) Lazna, Ph.D. (1926-17. 1. 2005), poúnorový emigrant, agent CIA v NSR, kulturní antropolog, vysokoškolský učitel, konzultant na MZV USA a amatérský malíř, absolvoval Reálné gymnázium v Nymburce v roce 1946.
Po maturitě začal studovat právnickou fakultu v Praze. Zároveň se věnoval i malování a inspiraci nacházel na Šumavě, kam proto často jezdil. Šumavou ale po únorovém komunistickém puči v roce 1948 procházela úzkostlivě střežená "železná opona". Pro své časté cesty do její blízkosti se Lazna brzy stal pro komunistický režim podezřelým, že pomáhá lidem s útěky do západního Německa. Byl vzat do vazby a pak vcelku brzy propuštěn. Zároveň ho ale přátelsky a neoficiálně upozornili, že se o něj režim zajímá a připravuje jeho uvěznění. Proto v roce 1949 raději sám emigroval do NSR.
V tehdejším západním Německu byl zaměstnán u americké tajné služby CIC (později CIA) - využil své znalosti němčiny a francouzštiny, které nabyl na střední škole, a cenná byla pro Američany i jeho dobrá znalost prostředí v ČSR. Anglicky se naučil snadno a po sedmi letech práce jako agent mu bylo dokonce umožněno se vystěhovat do USA. Tam začal vlastně od nuly (v jeho osobě se opravdu splnil pověstný "americký sen" a byl doslova "self-made-man") - jako balič zboží v jedné potravinářské firmě. Když se zdokonalil v jazyce, zapsal se ke studiu na Yaleově univerzitě v Connecticutu. V té době si změnil křestní jméno z Miroslav na Michael, které je v angličtině běžnější a také snáze vyslovitelné. V roce 1963 promoval a následně tamtéž i vyučoval kulturní antropologii jako Senior Research Associate (tj. postgraduální studium). Pracoval v neziskové organizaci Human Relations Area Files, Inc., která sídlí v univerzitním komplexu v Yale a zabývá se studiem kulturních rozmanitostí ve světě. V roce 1967 se přestěhoval do oblasti hlavního města Spojených států amerických.
V roce 1969 si o něm dopisoval americký ministr zahraničních věcí Henry A. Kissinger s prorektorem a děkanem Univerzity Nové Mexiko v Albuqerque Georgem P. Springerem. Springer Laznu jako svého přítele Kissingerovi doporučoval k přijetí jako politického analytika pro východní Evropu do Bílého domu. Springer se s Laznou seznámil a spřátelil v padesátých letech v uprchlickém táboře Oberammergau v západním Německu. Mohl se za něj Kissingerovi plně zaručit.
V letech 1967-1968 Mike Lazna pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí USA ve Washingtonu, D.C. Na tamní Univerzitě George Washingtona dosáhl v roce 1971 doktorátu z mezinárodních vztahů a politických věd. Dizertaci o 490 stránkách sepsal pod vedením Andrewa Gyorgyho z Institutu pro čínsko-ruské vědy na téma Příčiny vítězství komunistů v Československu ve volbách 1946 (Causes of the Communist Victory in the 1946 Czechoslovak Election).
20 let byl zaměstnán jako vládní konzultant v různých federálních agenturách a v Bílém domě. V roce 1990 Laznovo jméno nalézáme na ředitelství americké federální Agentury pro ochranu životního prostředí (U.S. Environmental Protection Agency, Office of Administration and Resources Management). Tam měl na starosti řízení grantů. Do penze odešel roku 1992. Po té cestoval po světě, maloval, studoval motýly nebo rybařil.
Miroslav Lazna měl známé mezi americkými diplomaty, je vyfotografován s ministrem Henry Kissingerem. Mezi jeho posluchače na univerzitě patřil i Zbigniew Brzeziński, pozdější poradce pro otázky národní bezpečnosti v administrativě prezidenta USA Jimmyho Cartera v letech 1977-1981. Paradoxní je, že jeho spolužáci z gymnázia v ČSSR neměli o Laznově kariéře v úřednickém sboru západní velmoci v době "studené války" ani ponětí, domnívali se dokonce, že v cizině zemřel. Po listopadové revoluci v roce 1989 Miroslav Lazna často do Česka dojížděl, účastnil se všech setkání abiturientů a také navštívil oslavy stoletého výročí založení naší školy v roce 2003.
Zemřel bez potomků v roce 2005 na zástavu srdce. Jeho popel byl na jeho přání rozptýlen do řeky Potomac, protékající americkým hlavním městem Washingtonem, D.C.
Zdroje:
Informace čerpány převážně od Laznova spolužáka z gymnázia JUDr. Václava Krále, s nímž si dopisovali a také se setkávali na abiturientských srazech.
Michael J. Lazna: Legacy. The Washington Post [online]. 2005 [cit. 2021-5-27]. Dostupné z: https://www.legacy.com/obituaries/washingtonpost/obituary.aspx?n=michael-j-lazna&pid=3060569