Jak vyučovat o holokaustu
Inspirace? Rady? Informace? Tipy? Odpovědi? Od všeho správnou míru dostali účastníci třídenního semináře Jak vyučovat o holokaustu, který uspořádal Památník Terezín ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze, MŠMT a Muzeem romské kultury v Brně. Seminář 1. stupně se konal od pátku 15. 3. do neděle 17. 3. v Praze a v Terezíně a program byl opravdu velmi bohatý.
Přednášky o dějinách judaismu a židovském osídlení Čech a Moravy, Antisemitismus - stereotypy i aktuální projevy, Psychologické aspekty genocidy, Místo Terezína v „konečném řešení židovské otázky“, Romové – historie a tradice, genocida Romů za 2. světové války; inspirující workshopy s různým pojetím výuky o holokaustu; prohlídky expozic Židovského muzea v Praze a bývalého ghetta a expozic památníku Terezín, a především, všemi nejvíce oceňované setkání a beseda s přeživšími holokaustu, úžasnými dámami Bohumilou Havránkovou a Hanou Hnátovou. K tomu možnost sdílení s vyučujícími rozličných předmětů z různých typů škol a kontakty s odborníky, kteří mají k tématu mnohé co říct. Takové byly uplynulé tři dny.
Velmi si vážím možnosti zúčastnit se tohoto intenzivního semináře a všem stranám, které mi umožnily účast, patří moje velké poděkování. Budu velmi ráda, pokud se budu moci zúčastnit druhého, rozšiřujícího stupně, který se bude konat na přelomu listopadu a prosince opět v Terezíně.