Němčina nekouše
Že němčina opravdu nekouše, a že to není zase tak hrozný a uším neladící jazyk, se pokoušela přesvědčit studenty primy a sekundy B lektorka Tandemu Petra Zahradníčková. Možná jim také usnadnila výběr druhého cizího jazyka, který je už brzo čeká.
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem spustilo v červenci 2013 projekt: Němčina nekouše.
Projekt si klade za cíl zvýšit zájem o výuku němčiny na českých základních školách. K jeho hlavním pilířům patří motivace žáků 5. - 9. tříd k volbě němčiny jako druhého cizího jazyka, a také školení učitelů, aby si osvojili metodu jazykové animace, která se k dosažení vytyčených cílů používá.
Jazyková animace pomáhá překonávat ostych z učení se cizí řeči a odbourává představu, že němčina je obtížně zvládnutelný a „tvrdý“ jazyk.
Dalším důležitým pilířem projektu je zprostředkovat důvody, proč je důležité učit se jazyk našeho největšího souseda.
Projekt je realizován ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze a Goethe-Institutem v Praze a úzce spolupracuje s kampaní Šprechtime (Cílem kampaně Šprechtíme je ukázat českým žákům, studentům, jejich rodičům a učitelům, že učit se němčinu může být nejen zábavné, ale i přínosné pro budoucí profesní život).
Proč je tedy také dobré umět německy?
- Pro více než 90 milionů obyvatel Evropy je němčina rodným jazykem. Možnost použít ji v rozhovoru s rodilým mluvčím je velmi snadná.
- V oblasti vědy a výzkumu představuje němčina druhý nejdůležitější jazyk na světě.
- Německo má jeden z nejlépe propracovaných systémů stipendií a podpory zahraničních studentů, díky němuž zde mohly studovat již tisíce Čechů.
- Spolková republika Německo je nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky.
- V Česku působí přes 4 000 německých firem nabízejících asi 100 000 pracovních míst.
- 95 % dotázaných německých firem v České republice považuje znalost němčiny u svých zaměstnanců za důležitou a 73 % dokonce za velmi důležitou.
Převzato z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory