Geologický kurz třídy 6XA
V termínu 9. - 13. října se naše třída 6XA vydala do Rokytnice nad Jizerou na geologický kurz. Jako kantorský doprovod s námi jela paní učitelka Bursová společně s panem učitelem Liptákem. Po dobu jednoho týdne nás čekalo hned několik návštev muzeí, geologických sbírek, hřebenová tůra a na konec také poznávačka a závěrečný test.
Den 1.
Naší první zastávkou se ještě při cestě autobusem staly Bozkovské jeskyně. Navlékli jsme na sebe teplé oblečení, protože jsme byli varováni, že v jeskyních bude pořádná zima, paradoxně nám však bylo větší teplo než venku. Uvnitř jeskyní jsme viděli různé typy krápníků a hlubokou bezejmennou jeskyni, u které nám bylo řečeno, že dostane název po tom, kdo do ní skočí. Naštěstí jsme všichni skromní, takže tuto slávu nikdo z naší třídy získat nechtěl. Nejvíce nás ohromilo podzemní jezírko, které bylo překvapivě ještě studenější než my. Po příjezdu na chatu jsme si vybalili a odměnou nám byly tradičně párky.
Den 2.
V úterý nás čekal výlet do Hornického muzea a štoly v Harrachově. Tam, jak jsme se dozvěděli, se těžil hlavně fluorit a baryt, ale kvůli nerentabilitě se s těžbou přestalo. K vidění ve štole byli také různé těžební stroje. Po prohlídce jsme se vydali pěšky k Mumlavským vodopádům. Ačkoli nám počasí moc nepřálo, naše nadmíru dobrá morálka vše vykompenzovala. Následně jsme ještě přejeli přes hranici s Polskem, kde jsme navštívili vodopád Kamienczyka nad Szklarskou Porebou. Celý den jsme pak zakončili informacemi na další den.
Den 3.
Ve středu přišel na řadu očekávaný celodenní výlet, který doprovázela opět dobrá nálada a především krásné počasí. Ráno jsme opět překročili hranice do Polska. Tentokrát jsme zavítali přímo do Szklárské Poreby. Po prohlídce města jsme navštívili Muzeum Mineralogiczne, kde bylo k vidění kromě nerostů, minerálů a hornin také něco z dob dinosaurů, dále pak například meteority. Následně jsme vyjeli lanovkou na horskou chatu Szrenicu. Odtud jsme se vydali na pochod přes Sněžné jámy, Labskou boudu, kolem Kotle přes Růženčinu zahrádku, až na Dvoračky, kde jsme si za odměnu dali teplé jídlo a zahřáli se. Pak už jsme se jen zničeně dobelhali na chatu, kde jsme si mohli odpočnout a psychicky se připravit na čtvrteční orientační běh.
Den 4.
Po fyzicky náročné středě byl na programu orientační běh. Čtvrteční déšť v kombinaci s během na čas spláchl všechny zbytky dobré nálady a energie, kterou jsme měli. Papírové mapy, které nám měly v orientaci pomoct se v rukou rozpouštěly jako naše úsměvy na tváři, když jsme četli nápovědy k nalezení jednotlivých stanovišť s kontrolami. Nechci zde působit útočně, ale když máte hledat v LESE, jsou vám nápovědy jako například dřevo, nebo smrček docela k ničemu. (Tohle samozřejmě berte s nadsázkou😅) Po vyhlášení běhu, který jsme všichni ve zdraví přežili, jsme si naposledy zopakovali informace na závěrečný test a poznávačku kamenů, kterou jsme psali odpoledne.
Den 5.
V pátek po snídani nás čekalo balení, úklid chaty a následně již hurá domů:) .
Chtěla bych poděkovat paní Bursové, panu Liptákovi a svým spolužákům za úžasných pět dní, které věřím, že jsme si celá třída užila. (I přes orientační běh, který se některým sebevrahům z naší třídy líbil😅) Celková akce nás sblížila ještě víc než předtím a téměř pořád panovala dobrá nálada. Děkujeme.