Geologický kurz 6XA 2013

Geologický kurz 6XA 2013

V termínu školních dní od 7. 10. do 11. 10. poznávala třída sexta A podrobněji minerály a horniny. Dokonce se s nimi seznámila v několika druzích praxe, jako tesání a obrušování. Kurz vedli profesoři školy V. Hanlová a L. Lipták.

Již na začátku týdne jsme shlédli bohatou sbírku pana Votrubce z Kozákova (u Semil), kde jsme mohli poznat zejména acháty, ale nechyběly také kameny různého druhu. Několik metrů od Votrubcova muzea jsme vzali kladívka a snažili se barevné, nic neříkajících „šutry“, roztřískat na blyštivé minerály. Někteří z nás dostali pochvalu za dobře odvedenou práci, ale šlo pouze o náhodu. Než jsme dojeli do chaty, na programu nás čekala ještě prohlídka Bozkovských dolomitových jeskyní, kde mimo jiné můžete vidět největší podzemní jezero ve střední Evropě. Jeskyně tvoří ještě jeden unikát - je dolomitová, a to v Evropě často nevidíte.

V úterý jsme navštívili hornické muzeum Harrachov. Byli jsme seznámeni s prostorami, kde se donedávna těžil fluorit a baryt, a s příslušnými stroji. Kvůli bezpečnosti jsme nosili při prohlídce přilby, jelikož v tak vlhkém prostředí se může přihodit cokoliv. Pod muzeem byla řeka Mumlava, na kterou jsme se později došli podívat a opět se naučit pár geomorfologických pojmů na test navíc.

Další den jsme se stali unikátem pro pana Liptáka my sami, jelikož jsme vyrazili na celodenní výlet až k prameni Labe, u hranice ČR s Polskem, kde ještě s žádnými studenty před námi nebyl. Za všechny můžu říct, že tato cesta byla velice náročná, a vyžadovala i jistou dávku odvahy. Na vrcholcích hřebene už si ale nikdo nestěžoval díky úchvatnému pohledu na polské morény. Jinak všude okolo nás vál silný vítr a my si neviděli na špičku chodidel kvůli mlze.

Poslední den naší výpravy jsme se připravovali na test a absolvovali orientační běh sloužící k rozšíření našeho orientačního smyslu. Běželi jsme ve skupinách kolem chaty v Rokytnici, což byla naše poslední fyzicky náročná činnost. První v celkovém pořadí skupin se umístila skupina Honzy Oupického.

Každý večer jsme byli zaneprázdněni prezentováním referátů na téma minerálů nebo hornin, ropy a uhlí, nebo skupinovou prací na opakování učiva ze zeměpisu.

Děkujeme profesorům za naučnou exkurzi. Za celou třídu Kateřina Kmentová

Foto: Michal Půta

Aktuální informace

02.05.2023

Přijímací řízení ukončeno.

Celý článek
06.02.2023

Pro školní rok 2023/24 hledáme nové učitele...

Celý článek
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

Významní absolventi

plk. Bedřich Krátkoruký

Plk. letectva i. m. Bedřich Krátkoruký (8. 10. 1913-15. 1. 1943), vynikající pilot a stíhací eso RAF v době 2. světové války, studoval na naší škole ve 30. letech 20. století.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výstava nezávislých

20. březen 1903

Na výstavě Nezávislých v Paříži byla mj. vystavena i díla Henryho Matisse, Andrého Deraina, Maurice de Vlamincka aj. 

Nejčtenější

14.05.2023

Letošní školní rok je poměrně bohatý na výjezdy našich studentů do Francie (psali jsme zde nebo zde). V týdnu od 8. do 12. května jsme ale měli možnost vyzkoušet si i role hostitelů a na gymnáziu přivítat francouzské spolužáky. Týden po návratu naší poslední skupiny z Francie jsme si opět povídali francouzsky.

celý článek
05.06.2023

Ve středu 24. května se uskutečnila zlatá ceremonie mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Celá akce probíhala v nádherných prostorách Valdštejnského paláce za přítomnosti velmi vzácného hosta, kterým byl letos osobně princ Edward, vévoda z Edinburghu.

celý článek
09.06.2023

Příští týden se náš basketbalový tým zúčastní Mistrovství Evropy středních škol, které se bude konat v hlavním městě Severní Makedonie ve Skopje. Bude se jednat o historicky třetí účast naší školy na takto významné mezinárodní akci (MS Limoges 2015 - 15. místo, basket 5x5 / MS Tallinn 2016 - 4. místo, basket 3x3). Naši borci jsou připraveni se poprat o co nejlepší výsledek a tak si přejme, že až se v neděli v 5:30 hod. ráno sejdou na pražském ruzyňském letišti, tak si kromě dresů, bot a dalšího basketbalového vybavení, přibalí na cestu i tu nejlepší možnou basketbalovou formu, díky které se v jistě silné mezinárodní konkurenci, parta kluků z naší školy, rozhodně neztratí.   

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.