Geologický kurz 6XA 2013

Geologický kurz 6XA 2013

V termínu školních dní od 7. 10. do 11. 10. poznávala třída sexta A podrobněji minerály a horniny. Dokonce se s nimi seznámila v několika druzích praxe, jako tesání a obrušování. Kurz vedli profesoři školy V. Hanlová a L. Lipták.

Již na začátku týdne jsme shlédli bohatou sbírku pana Votrubce z Kozákova (u Semil), kde jsme mohli poznat zejména acháty, ale nechyběly také kameny různého druhu. Několik metrů od Votrubcova muzea jsme vzali kladívka a snažili se barevné, nic neříkajících „šutry“, roztřískat na blyštivé minerály. Někteří z nás dostali pochvalu za dobře odvedenou práci, ale šlo pouze o náhodu. Než jsme dojeli do chaty, na programu nás čekala ještě prohlídka Bozkovských dolomitových jeskyní, kde mimo jiné můžete vidět největší podzemní jezero ve střední Evropě. Jeskyně tvoří ještě jeden unikát - je dolomitová, a to v Evropě často nevidíte.

V úterý jsme navštívili hornické muzeum Harrachov. Byli jsme seznámeni s prostorami, kde se donedávna těžil fluorit a baryt, a s příslušnými stroji. Kvůli bezpečnosti jsme nosili při prohlídce přilby, jelikož v tak vlhkém prostředí se může přihodit cokoliv. Pod muzeem byla řeka Mumlava, na kterou jsme se později došli podívat a opět se naučit pár geomorfologických pojmů na test navíc.

Další den jsme se stali unikátem pro pana Liptáka my sami, jelikož jsme vyrazili na celodenní výlet až k prameni Labe, u hranice ČR s Polskem, kde ještě s žádnými studenty před námi nebyl. Za všechny můžu říct, že tato cesta byla velice náročná, a vyžadovala i jistou dávku odvahy. Na vrcholcích hřebene už si ale nikdo nestěžoval díky úchvatnému pohledu na polské morény. Jinak všude okolo nás vál silný vítr a my si neviděli na špičku chodidel kvůli mlze.

Poslední den naší výpravy jsme se připravovali na test a absolvovali orientační běh sloužící k rozšíření našeho orientačního smyslu. Běželi jsme ve skupinách kolem chaty v Rokytnici, což byla naše poslední fyzicky náročná činnost. První v celkovém pořadí skupin se umístila skupina Honzy Oupického.

Každý večer jsme byli zaneprázdněni prezentováním referátů na téma minerálů nebo hornin, ropy a uhlí, nebo skupinovou prací na opakování učiva ze zeměpisu.

Děkujeme profesorům za naučnou exkurzi. Za celou třídu Kateřina Kmentová

Foto: Michal Půta

Aktuální informace

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
Celý článek
29.04.2022

Sledujte vývoj přijat - nepřijat!

31.01.2022

Ředitel školy zveřejnil kritéria přijjímacího řízení:

Významní absolventi

prof. MgA. Josef Krofta

prof. MgA. Josef Krofta (30. 3. 1943-18. 3. 2015), divadelní režisér, loutkoherec a vysokoškolský pedagog, držitel prestižní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství, absolvoval v roce 1960.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Proti sociálním demokratům

Pruský ministr práce prohlásil: „Když se dělník bude agitátorsky podílet na sociálnědemokratické propagaci mezi železničním personálem, bude okamžitě propuštěn. 

Nejčtenější

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
celý článek
10.05.2022

Pokud máte rádi skvělou hudbu a jídlo, doražte na Majáles, pořádaný studenty gymnázia, který se koná 14. 5. 2022 v Nymburce v Parku Pod Hradbami. Dokonce nepotřebujete ani lístek. Začínáme v 13:30.

celý článek
30.04.2022

Páteční, slunečné ráno bylo před naší školou netradiční.  Za zvuků píšťalek, bubínků, řehtaček a ve šmloulích převlecích, se přišli rozloučit maturanti se školou. Tradiční rituál, který neodmyslitelně patří k naší škole, se po covidovém období vrátil a jsme tomu rádi!

Přejeme všem maturantům hodně štěstí u závěrečných testů, zkoušek i obhajob!

Vzpomínky na poslední zvonění – foto Michal Hrstka

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu