Geologický kurz 2A v Rokytnici n/J

Geologický kurz 2A v Rokytnici n/J

Na druhý letošní geokurz vyrazila na chaty Rodičovského sdružení Gymnázia do Rokytnice nad Jizerou také třída 2A v počtu 27 mladých geologů. Pedagogický doprovod jim tvořila dvojice učitelů patřících do předmětových komisí, které mezi sebou na naší škole geologickou výuku pravidelně integrují: za biologii paní prof. Martina Weissová, za zeměpis pan prof. Miroslav Soukup. Oba se podíleli na kurzu jako lektoři. Dále v článku přinášíme hodnotící pohledy dvou nadějných geoložek z 2A na společné celotýdenní geosnažení, které bylo provázeno na rozdíl od kurzu 6XB i výborným počasím.

Dne 30. 9. 2013 jsme se vydali na pětidenní geologický kurz na školní chatu v Rokytnici nad Jizerou. Hned z rána jsme se sešli před školou, naložili věci do autobusu a vydali se směr Kozákov. Tam jsme navštívili Votrubcův lom a zkoušeli si zageologčit. Následně jsme se zajeli podívat na Kozákov. Poslední naše zastávka před příjezdem do Rokytnice byly Bozkovské dolomitové jeskyně. Po příjezdu do Rokytnice naše nadšení na chvíli pominulo. Jako vždy jsme si museli vyšlápnout obrovský kopec se všemi svými zavazadly. Na chatě už jsme jen vyplnili vstupní test, aby profesoři věděli, jak na tom jsou naše vědomosti z geologie.

Hned na druhý den pro nás profesoři připravili náročnou túru. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny. Ta skupina, která byla zdatnější, šla s panem profesorem na túru po hřebenech, a skupina, která byla méně zdatná, šla s paní profesorkou na Dvoračky a oklikou do Horní Rokytnice. Obě skupiny měly za úkol do večera vyplnit pracovní list, ve kterém jsme měli uplatnit informace z celého dne.

Následující den byl odpočinkový. Celé dopoledne jsme v malých skupinkách mezi sebou soutěžili. Soutěže byly samozřejmě na téma geologie. Odpoledne pro nás pan profesor připravil cvičný geocaching. Pomocí GPS jsme hledali určené souřadnice, kde se nacházela vždy keška se souřadnicemi další kešky.

Předposlední den jsme autobusem vyrazili do Harrachova prohlédnout si Hornické muzeum. Tam jsme zašli do podzemních štol a snažili se pochopit, jak dříve vůbec doly fungovaly. Zpět na chatu jsme museli po svých. Cestou jsme se zastavili u Mumlavského vodopádu a ukazovali si obří hrnce. Po návratu na chatu na nás čekala závěrečná písemka a poznávačka, které jsme skoro všichni zvládli bez potíží.

Poslední den už jsme jen dostali konečnou známku z geologie, pečlivě uklidili chatu, nasedli na autobus a jeli domů.

Sama za sebe musím říct, že kurz byl velmi vydařený. Myslím si, že všem se moc líbil a moc jsme si ho užili.
Markéta Bajerová
 
V pondělí 30. 9. jsme odjeli do Rokytnice nad Jizerou na geologický kurz. Po cestě jsme se zastavili v muzeu u pana Votrubce a snažili se najít alespoň nějaké polodrahokamy v lomu hory Kozákov. Dále jsme navštívili Bozkovské dolomitové jeskyně. Ihned po ubytování jsme si vyplnili pracovní listy, abychom věděli, jak na tom s geologií jsme. Naše znalosti nebyly nejlepší, ale my to přesto nevzdali! V úterý ráno jsme se rozdělili na 2 skupinky. Jedna skupina šla k pramenu Labe a druhá na Dvoračky, Ručičky a přes Studenov zpátky do chaty. Nakonec se ale první skupina vrátila dříve, než druhá, protože orientační schopnosti druhé poloviny nebyly nejlepší a podařilo se jim zabloudit. Po pozdním obědě se necelé 4 úmorné hodiny promítaly prezentace, které si každý připravil a sám odprezentoval. Ve středu dopoledne jsme hráli společenské hry se zaměřením na geologii a odpoledne si vyzkoušeli geocaching. GPS nefungovaly zrovna výborně, ale i tak to všichni zvládli. Ve volném čase se každý snažil naučit kameny, z kterých se později psal poznávací test. Ve čtvrtek jsme navštívili Hornické muzeum a Mumlavské vodopády v Harrachově. Po příchodu z Harrachova nám zbyla chvilka na zopakování si všeho, co jsme se dozvěděli. Tedy na přípravu na test, kterému jsme neunikli. A v pátek jsme unavení odjeli domů.

Veronika Hliněná

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D.

Prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D. (*8. 10. 1973), soudce Ústavního soudu ČR, profesor teorie práva na PrF UK v Praze a vůbec první Čech, který dosáhl prestižního titulu doktor právních věd (S.J.D.), maturoval na naší škole v roce 1992.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dohoda mezi Kubou a USA

16. únor 1903

Byla uzavřena dohoda mezi Kubou a USA, podle níž USA směly udržovat na Kubě vojenské základny. 

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.