Geokurz 2A 2021 v Rokytnici nad Jizerou

Geokurz 2A 2021 v Rokytnici nad Jizerou

Třída 2A byla na svém historicky prvním krkonošském pobytu, který by se dal nazvat vícedenním, až ve druhém roce svého studia na naší škole. Mohla za to školní karanténa na prahu minulého školního roku a zákeřný koronavirus, který vyloučil konání zimních lyžařských kurzů v zimě 2020/2021 stejně jako prezenční výuky ve skoro celém školním roce. Jak se druhákům dařilo poznávat krásu západních Krkonoš a zároveň i záludnosti geologie a geomorfologie popisuje ve své zprávě Matěj Techlovský.

A je to tu: 4. 10. 2021 jsme konečně po roce vyrazili s naší třídou, společně se dvěma zástupci učitelského sboru paní Svěcenou a panem Soukupem, na celotýdenní akci, ze které se snad nevrátíme hned druhý den ráno, jak to již bylo na adaptačním kurzu.

Již při cestě do Rokytnice jsme se stavovali v Bozkovských dolomitových jeskyních. Po této krátké zastávce jsme pokračovali dále. Jakmile jsme přijeli a vydrápali se na kopec, konečně jsme mohli odložit všechnu batožinu a stejně jako na již zmíněném adapťáku se mnoho studentů chopilo všemožných ping-pongových pálek a šlo se hrát. Z víru hraní nás ovšem vytrhla první schůze, která oficiálně zahajovala náš geokurz a také nás seznámila se hrou, kterou si pro nás připravili učitelé. Geocaching na zkoušku se zprvu zdál docela snadný, ovšem poté, kdy se mnozí z nás dostali ke čtvrté keši, málem vydanou námahou vypustili duši. Nakonec jsme to tak nějak všichni zvládli. K večeru jsme v chatě začali komentovat své z domova připravené prezentace o různých minerálech a horninách. Po tomto vyčerpávajícím zážitku, který se měl opakovat ještě další dva dny, byl konec prvního dne.

Hned druhý den jsme vyrazili na celodenní výlet přes Dvoračky až ke Kotelním jámám, které byly vytvořeny činností ledovců. Jak nás mnohokrát pan Soukup upozornil, ledovcová údolí jsou ve tvaru "U"! Na cestě zpátky jsme se stavili na rychlý oběd na Dvoračkách a potom už zase do chaty. Tam jsme pokračovali v probírání mineralogie a petrologie pomocí prezentací. Tím byl ukončen den druhý.

Třetí den byl velmi těžký a to nejen proto, že jsme museli vstát velmi brzy, abychom stihli autobus. Pro mnohé z nás nebylo hornické muzeum v Harrachově zase tak záživné. Následující cesta zpět do Rokytnice určitě záživná byla. Na povel pana učitele Soukupa a paní učitelky Svěcené jsme se rozešli k Mumlavskému vodopádu. Skoro všichni ale o pár chvil později poznali, že to byla obrovská chyba. Stalo se totiž to, že se spustil velmi silný déšť a naše několikakilometrová cesta zpět na chatu se tedy stala "peklem". Když jsme celí mokří došli, mnozí byli na padnutí, ale museli jsme ještě přežít poslední referáty a teprve potom nás čekal sladký spánek. Konec třetího dne.

Předposlední den byl náš "den D" - neboli psali jsme písemky. Všichni si ještě naposledy procházeli svoje zápisky a navzájem se zkoušeli. Po dlouhém stresu, poznávačce geologických vzorků a vědomostním testu si pro nás pan Soukup připravil ještě hru zvanou parlament. (Tematicky nás upozornila na v pátek a v sobotu probíhající volby.) Velmi jsme se nasmáli a také dokonce málem pohádali, ale nakonec to byla veliká zábava. Večer si většina akorát dobalila a zítra už hurá domů.

V pátek už to šlo ráz na ráz, chalupu jsme celou uklidili, batohy připravili do autobusu a tradá domů. Myslím, že geokurz jsme si všichni velmi užili a jsme rádi, že se nám tentokrát povedl - ne jako náš adapťák! Děkujeme paní Svěcené a panu Soukupovi, že s námi těch pět vyčerpávajících dnů strávili.

za 2A Matěj Techlovský

Aktuální informace

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
Celý článek
29.04.2022

Sledujte vývoj přijat - nepřijat!

31.01.2022

Ředitel školy zveřejnil kritéria přijjímacího řízení:

Významní absolventi

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, kvantový a výpočetní chemik, který se zabývá vývojem nových léků a organizační prací ve vědě, maturoval na našem gymnáziu v r. 1969.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nový arcibiskup z Canterbury

12. únor 1903

V Canterburské katedrále byl slavnostně uveden do úřadu nový primas anglikánské církve. 

Nejčtenější

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
celý článek
10.05.2022

Pokud máte rádi skvělou hudbu a jídlo, doražte na Majáles, pořádaný studenty gymnázia, který se koná 14. 5. 2022 v Nymburce v Parku Pod Hradbami. Dokonce nepotřebujete ani lístek. Začínáme v 13:30.

celý článek
30.04.2022

Páteční, slunečné ráno bylo před naší školou netradiční.  Za zvuků píšťalek, bubínků, řehtaček a ve šmloulích převlecích, se přišli rozloučit maturanti se školou. Tradiční rituál, který neodmyslitelně patří k naší škole, se po covidovém období vrátil a jsme tomu rádi!

Přejeme všem maturantům hodně štěstí u závěrečných testů, zkoušek i obhajob!

Vzpomínky na poslední zvonění – foto Michal Hrstka

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu