Vědecký jarmark
Středa 10. září 2014 byla vybrána pro konání druhého ročníku Vědeckého jarmarku na Vítězném náměstí v Praze. A protože primární cílovou skupinou této akce byly střední a základní školy, vydal se i první ročník chemického semináře (septimy A+B, 3A) vědě vstříc.
Už od rána se prostranství pokryté stánky hemžilo školáky a fanoušky vědy všeho věku. Svoje stanoviště si tu rozložily nejen fakulty vysokých škol Univerzity Karlovy, Vysoké školy chemicko-technologické, Českého vysokého učení technického a České zemědělské univerzity, ale i mnohé další organizace, ve kterých různá odvětví vědy nachází svá uplatnění. Kromě Ústavu organické chemie a biochemie, Ústavu fyzikální chemie, Národního technického muzea nebo Kriminalistického ústavu to byly taky instituce, s nimiž se setkáváme v každodenním životě. Třeba společnosti Nestlé, Danone, ŠKODA AUTO nebo skupina ČEZ poodhalily své výrobní procesy, pracovní postupy a popřípadě složení (konstrukci) jejich produktů.
Celý projekt umožňoval uchopit vědu jinak, než jako soubor vzorečků a kvant textu v učebnici, ale jako klíč umožňující tvořit, zkoumat a objasňovat. A hlavně také všechno vidět, slyšet, zkusit, ohmatat, ochutnat a zažít. Ať už šlo o ukázku práce forenzního chemika, odlévání vlastních želé bonbonů, vyřezávání na strunové řezačce, obsluhování kamer ČT, pozorování objektů pod mikroskopem, ochutnávání různých produktů, ukázku výroby piva nebo třeba šumivých tablet, stavění modelů, provizorní výrobu lávových lamp, ukázku genového inženýrství a také 3D tiskárny, vynálezů nových i starých, vždy šlo o bezprostřední zážitek obohacený o možnost bavit se přímo s „aktéry“ daného vědního oboru.
I počasí nám přálo, a tak jsme odjížděli obohaceni o víc, než jen o klíčenku, propisku a samolepku.
Vanda Schwarzová, 7MB