Občané s erbem
Studenti maturitních dějepisných seminářů a předmaturitního dějepisného semináře využili možnost navštívit se svými vyučujícími první ročník Nymburského historického podzimu, tentokrát na téma OBČANÉ S ERBEM.
Nejzajímavější části akce, promítání dokumentů Víta Olmera a besedě se spisovatelem Jiřím Stránským (mimo jiné autorem Zdivočelé země) a panem Tomášem Czerninem předcházely přednášky odborníků vztahující se k dané problematice.
PaedDr. Helena Hantonová
Pozornost byla po celé odpoledne věnována osudům české šlechty v 19. a 20. století. Programem nás prováděl historik Mgr. Zdeněk Hazda, který také zahájil setkání vlastní přednáškou na téma osudů tří šlechtických rodů za 2. světové války. Následovaly odborné přednášky doc. dr. Jana Županiče z FF UK a dr. Nadi Kubů z Národního památkového ústavu.
Hlavní událostí historického odpoledne byla beseda se šlechtici, která byla uvozena dokumentárním filmem Občané s erbem od Víta Olmera z roku 1966(!). Tento, ve své době kontroverzní snímek, přinesl obraz života českých šlechticů v dobách totality. Krátký film všechny v hledišti pobavil, ale zároveň nastínil i pochmurné skutečnosti, které šlechtici v tehdejší době museli zakoušet. Závěrečné besedy se účastnili právě skuteční "Občané s erbem", tedy pan Tomáš Czernin ze zámku v Dymokurech a spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský (z rodu Stránských ze Zapské Stránky), který vystupoval ve shlédnutém dokumentu jako zaměstnanec čerpací stanice. Programu se nemohl zúčastnit Antonín Kinský, jehož životní příběh náhradou přiblížil alespoň útržek z porevolučního pokračování Víta Olmera "Lidé s erbem". V besedě padlo mnoho zajímavých odpovědí, které se týkaly především toho, jak hosté prožívali dobu bývalého režimu, a byl dán prostor i dotazům z publika.
Toto odpoledne bylo pro všechny přínosné a jistě zahájilo novou etapu zájmu o historii v Nymburce a jeho okolí.
Noemi Follerová, 8OB