Občané s erbem

31.10.2011
Občané s erbem

Studenti maturitních dějepisných seminářů a předmaturitního dějepisného semináře využili možnost navštívit se svými vyučujícími první ročník Nymburského historického podzimu, tentokrát na téma OBČANÉ S ERBEM.

Nejzajímavější části akce, promítání dokumentů Víta Olmera a besedě se spisovatelem Jiřím Stránským (mimo jiné autorem Zdivočelé země) a panem Tomášem Czerninem předcházely přednášky odborníků vztahující se k dané problematice.

PaedDr. Helena Hantonová

Pozornost byla po celé odpoledne věnována osudům české šlechty v 19. a 20. století. Programem nás prováděl historik Mgr. Zdeněk Hazda, který také zahájil setkání vlastní přednáškou na téma osudů tří šlechtických rodů za 2. světové války. Následovaly odborné přednášky doc. dr. Jana Županiče z FF UK a dr. Nadi Kubů z Národního památkového ústavu.

Hlavní událostí historického odpoledne byla beseda se šlechtici, která byla uvozena dokumentárním filmem Občané s erbem od Víta Olmera z roku 1966(!). Tento, ve své době kontroverzní snímek, přinesl obraz života českých šlechticů v dobách totality. Krátký film všechny v hledišti pobavil, ale zároveň nastínil i pochmurné skutečnosti, které šlechtici v tehdejší době museli zakoušet. Závěrečné besedy se účastnili právě skuteční "Občané s erbem", tedy pan Tomáš Czernin ze zámku v Dymokurech a spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský (z rodu Stránských ze Zapské Stránky), který vystupoval ve shlédnutém dokumentu jako zaměstnanec čerpací stanice. Programu se nemohl zúčastnit Antonín Kinský, jehož životní příběh náhradou přiblížil alespoň útržek z porevolučního pokračování Víta Olmera "Lidé s erbem". V besedě padlo mnoho zajímavých odpovědí, které se týkaly především toho, jak hosté prožívali dobu bývalého režimu, a byl dán prostor i dotazům z publika.

Toto odpoledne bylo pro všechny přínosné a jistě zahájilo novou etapu zájmu o historii v Nymburce a jeho okolí.

Noemi Follerová, 8OB

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu