Maturitní dějepisný seminář v Praze
24. září 2014 jsme spolu s dějepisným seminářem vyrazili na exkurzi do Státního oblastního archivu v Praze a následně do Náprstkova muzea. Ač se to na první pohled může jevit nudné, byl to výlet vskutku adrenalinový a plný překvapen.
Poté, co se nám podařilo dostat se za pomoci vlaku a metra kamsi na okraj Prahy, jsme se náhle octli uprostřed rušné vozovky bez chodníku a marně jsme hledali autobusovou zastávku. Když jsme pak konečně dorazili na Chodovec, kde se nacházel první z cílů našeho putování, doufali jsme, že je nebezpečí za námi – a opravdu, během přednášky poměrně vtipného zaměstnance archivu pana Sováka jsme se dozvěděli mnohé o archiváliích, jejich uskladňování a práci s nimi, ba co víc, ani jsme nebyli vystaveni ničemu šokujícímu či nebezpečnému. Pak následovala samotná prohlídka archivu – viděli jsme kupříkladu pečeť Přemysla Otakara II., podpis Albrechta z Valdštejna i Franze Kafky či spis z vyšetřování Lídy Baarové. Nutno ovšem podotknout, že některým z nás hrozila otrava čpavkem a paní profesorka Hantonová (díky neprostupným dveřím) málem zůstala uvězněná v hlubinách archivu navěky.
Tramvají jsme pokračovali do Náprstkova muzea, kde nás teprve čekal skutečný šok. Kdo by se byl nadál, že se expozice s názvem „Země černých faraonů“ nebude týkat starověkého Egypta (Egypt jsme si pochopitelně spojili s Afrikou, a tudíž nás ani nenapadlo, že jeho obyvatelé nejsou tak úplně černí), nýbrž Súdánu. Tento fakt jsme nicméně přijali a vyslechli si spoustu informací o zemi, o níž jsme doposud téměř nic nevěděli. Poté, co jsme opustili muzeum, byla exkurze ukončena.
Kristýna Kutnarová, 8OA