Kontroverze

07.10.2011
Kontroverze

Právní a etická historie fotografie

V pátek 7. 10. 2011 se několik desítek studentů našeho gymnázia pod dozorem p. prof. Černé, Málkové a Sedlaté vydalo na hudebně-výtvarnou exkurzi do Prahy. Nejdříve jsme si všichni poslechli přednášku o Schubertově nedokončené symfonii v kostele Svatého Štěpána a Judy a poté jsme se vypravili na Alšovo nábřeží.

Naše kroky zde vedly do Rudolfina, které toho času hostilo výstavu fotografií, jež si dala za předsevzetí zmapovat právní a etickou historii fotografie. Červeno-bílý nápis Kontroverze nás uvítal již venku a poté jsme ho mohli spatřit ještě několikrát uvnitř budovy předtím, než jsme se dostali do samotných výstavních prostor. Tam už červená přecházela do černobílé, kterou postupně nahrazovaly ostatní barvy, jak návštěvník procházel expozicí snímků, chronologicky seřazených od vzniku metody fotografie až po téměř současné dění zachycené na film.

Výstava skutečně provedla návštěvníka historií fotografie, a to z velice zajímavého úhlu pohledu. Dozvěděli jsme se, kdy byla fotografie povýšena za umělecké dílo, kdy bylo uznáno, že i na fotografii se vztahují autorská práva; viděli jsme, jak byly fotografie upravovány, kopírovány, falšovány. Zároveň expozice nadhazuje otázku, kde je hranice mezi uměním a skandálem, mezi kompozicí odvážnou a urážlivou, co se na fotografii dnes smí ukázat a co už raději ne.

Kladné ohlasy si výstava vysloužila také tím, že jsme si z ní neodnesli jen velice silný dojem, ale u každé fotografie si bylo možno vzít také jakýsi informační letáček, stručně popisující dané dílo. Jestliže někoho fotografie zaujaly a vzal si tyto listy u několika (nebo dokonce všech) vystavovaných fotografií, mohl si sestavit svůj vlastní katalog, prostřednictvím nějž si bude moci shlédnuté fotografie a jejich příběhy opět kdykoliv připomenout doma.

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc.

Absolvoval v roce 1945.

Narodil se 13. 3. 1926 v Nymburce. Aktivně působil jako vedoucí vědecký pracovník v oborech teorie pružnosti a plasticity, mechaniky struktur a kontinua, v oborech reologie, bioreologie, vazkopružnosti a biovazkopružnosti i biomechaniky.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kartuziánský řád

29. duben 1903

Dlouhotrvající rozepře mezi francouzskou vládou a řeholními řády, zvláště kartuziány, vyvrcholily v první polovině roku 1903:

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.