Jak se žilo za Keltů?

05.02.2019
Jak se žilo za Keltů?

Odpověď na tuto otázku už vědí naši studenti prim. V úterý 5. února a ve středu 6. února se totiž třídy prima B a prima A vypravily do Prahy do Národního muzea na právě probíhající výstavu Keltové, kde absolvovali program s workshopem Jak se žilo za Keltů. A jak si ho naši studenti užili?

Dne 5. 2., za velkého mrazu vyrazila třída 1PB spolu s profesorkami Renatou Lašovou a Lucií Prokešovou do Prahy do Národního muzea na výstavu o Keltech. V muzeu jsme vytvořili šest skupin a každá skupina dostala od průvodkyně papír, na kterém byla otázka. Odpověď jsme měli nalézt během prohlídky. Viděli jsme spoustu zajímavých exponátů, například mince duhovky a dveře, které jsme mohli otevřít keltským klíčem, který vypadal jako háček. Na konci jsme si kontrolovali odpovědi na otázky a řešili malý zábavný kvíz.

Kamča a Anežka, 1PB

Dne 6.2.2019 se třída 1PA společně s paní profesorkou Prokešovou a Plechlovou vydala vlakem do Prahy. Z Masarykova nádraží jsme došli do Národního muzea. Tam jsme navštívili výstavu o Keltech. Byli jsme rozděleni do šesti skupin. Dostali jsme desky s otázkami. Odpovědi jsme se dozvěděli během výstavy. Průvodkyně nás provedla po celém areálu výstavy.

Určitě jsme se dozvěděli mnoho nových informací o Keltech, kteří byli mimochodem velice zruční. Nakonec jsme přišli do veliké místnosti. Ta se nacházela úplně na konci výstavy. Všichni jsme odprezentovali svoje odpovědi a zhodnotili výstavu a ukázali si keltské předměty. Do Nymburka jsme se vraceli opět vlakem. Celá výstava se mi líbila a ostatním určitě také.

Viki, 1PA

 

Dne 6.2.2019 vyrazila naše třída prima A do Národního muzea na exkurzi o Keltech s paní profesorkou Prokešovou a paní profesorkou Plechlovou. Ráno v 8:06 jsme se nastoupili do vlaku, který nás odvezl do Prahy na Masarykovo nádraží. Když jsme vystoupili, došli jsme k Národnímu muzeu a tam jsme chvilku posečkali, než se muzeum otevře. Mezitím jsme se rozdělili do šesti studijních skupin.

Po otevření nás uvnitř čekala paní průvodkyně Valérie, která nám vše o Keltech vysvětlila a také každé skupině dala úkol v podobě otázky, kterou jsme měli během prohlídky vypracovat.

V prvním sále vybrala paní průvodkyně mě a Lucku  a podle měst nám dala příjmení: Haltštadská a La Ténská. Poté jsme se dívali na keltskou hrobku ze starší doby železné a na hrobku z mladší doby bronzové. Je neuvěřitelné, jaký udělali Keltové obrovský pokrok. Následně jsme viděli jaký je rozdíl mezi ornamenty z doby železné a doby bronzové. Pak jsme v sále s náboženstvím viděli hlavu druida a zlatý hrnec, ve kterém se dochovalo 25 000 spon a různých doplňků. Dále jsme viděli, jak se žilo v keltských domech a vyzkoušeli jsme si, jak se tenkrát klíčem otevíraly dveře. Nakonec jsme prezentovali své odpovědi na otázky, které jsme dostali od průvodkyně na počátku exkurze.

 

Naše otázky a odpovědi :

 1.                  Jak Keltové bydleli ?

 Keltové bydleli v domech ze dřeva, neměli komín, místo toho měli díru ve střeše.

 2.                  Co Keltové jedli ?

  1. Na ohni dělali placky a chleba
  2. Používali tyto potraviny :

           Ořechy

           Obilniny (pšenice, žito, ječmen)

           Luštěniny ( hrách, čočka)

           Občas maso

 

Anička, Lucka a Ema, 1PA

 

Aktuální informace

19.11.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt F. L. Riegera

3. březen 1903

Brzy po svých 85. narozeninách zemřel v Praze jeden z nejvýznamnějších českých politiků 19. století, publicista a národohospodář František Ladislav Rieger.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
05.11.2024

     Po čtrnácti letech nastoupil dívčí tým naší školy ke středoškolské soutěži a nevedl si vůbec špatně. Po úvodní porážce od Mladé Boleslavi jsme nastoupili proti favoritkám turnaje z Benešova, které jsme přesnou a nápaditou hrou přinutili bát se o výsledek do poslední vteřiny. Bohužel prohra o bod nás odsoudila k zápasu o páté místo, ve kterém jsme proti příbramskému gymnáziu od prvních minut kontrolovali výsledek a nakonec vyhráli 21:16, čímž jsme obsadili v krajském kole celkově 5. místo. Celému týmu patří velké poděkování za reprezentaci školy a už v tuto chvíli je jasné, že příští rok naše škola v dívčí soutěži opět chybět nebude!!!

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.