Dějepisná exkurze septim a 3A do Terezína
Dne 28. 4. 2014 se zájemci ze tříd 7MA, 7MB a 3A v čele s profesorkami Hantonovou, Koláčnou a Stojarovou vydali do Památníku Terezín, aby poznali především historii Malé pevnosti a Terezína jako židovského ghetta během druhé světové války.
Přesně v 7:50 jsme opustili hranice Nymburka. Ihned po příjezdu jsme byli rozděleni do dvou skupin, které absolvovaly stejný program, ale odděleně. Naše skupina spolu s milou a ochotnou průvodkyní Kamilou začala svou cestu na správním dvoře Malé pevnosti. Ta hned po svém vzniku v 18. století sloužila jako věznice. Svůj trest si zde za 1. světové války odpykával i sarajevský atentátník Gavrilo Princip. V období protektorátu Malou pevnost využívalo jako vězení pražské gestapo. Paní průvodkyně nám vysvětlila, jak to v takovém pracovním táboře chodilo: ukázali jsme si, kde vězni žili, jaké zde byly životní podmínky a společně jsme si prošli celý komplex, včetně obranných chodeb, kde mnohým z nás bylo úzko.
Po krátké občerstvovací pauze jsme se vydali do tzv. Velké pevnosti, což je samotné město Terezín. Zjistili jsme, jak bylo město využíváno během druhé světové války. Komentovaná prohlídka města a návštěva expozic, jako například kolumbária, Magdeburských kasáren, nám přiblížila náročný život Židů v takovém ghettu. Nejvíce na nás zapůsobil hřbitov, vybudovaný vedle krematoria, na památku obětí nacistického teroru. Tam na nás plně dolehla i tíživá atmosféra tohoto místa. Bohužel, poslední zastávka v muzeu, kde jsme měli zhlédnout propagandistický německý film, skončila nezdarem – naše plány byly překaženy výpadkem elektrického proudu. Místo toho jsme tedy (se smutkem v duši) dolízali zakoupenou zmrzlinu a nastoupili do autobusu na cestu zpět.
Přestože jsme většinu informací o zvěrstvech, jež se udála v koncentračních táborech, znali, možnost vidět tato místa na vlastní oči nás přesvědčila, že to, o čem se učíme, se skutečně stalo.
Fotografie z exkurze, jejichž autorkou je Lucie Otavová, si můžete prohlédnout ZDE.
Adéla Havelková a Lucie Otavová, 7MA