Berlín 2022

Berlín 2022

Je tma, ticho, do rozbřesku ještě dlouhá doba. Zdánlivý klid před gymnazijní budovou však náhle narušil příjezd sytě červeného autobusu, do kterého jsme bezprodleně po zastavení začali nakládat kufry a v zápětí i sebe, ač ještě jednou nohou v posteli. Pod rouškou tmy se vozidlo dalo do pohybu. Cesta po dálnici utíkala rychleji, než by kdokoliv čekal a rázem jsme se ocitli na hranicích s Bundesrepublik Deutschland. Po krátkém protažení uprostřed borových lesů a hájů kdesi před Berlínem, nás vítá město Potsdam.

První zastávkou se stal zámek Sanssouci. Po procházce místím parkem a zahradami, se přesouváme k dalšímu zámku, kde se však také psala i novodobá historie. Na zámku Cecilienhof se totiž konala Postupimská konference, která tak řečeno ,,rozdělila Evropu". 

 Nyní již přejíždíme do hlavního města. A opět k místu, jenž mělo zásadní vliv na spoustu životů, ve vile ve Wannsee v roce 1942 řešili nacisté židovskou otázku. Poté jsme na krátkou chvíli zastavili u olympijského stadionu z roku 1936 a následně na nás čekal hotel Azimut, stojící nedaleko známé Zoologische Garten, jenž nám posloužil následující dvě noci.

 Ráno se po vydatné snídani rozjíždíme městskou hromadnou dopravou do víru velkoměsta, nejprve k památníku Berlínské zdi, která téměř po 30 let rozdělovala tuto metropoli a dodnes je patrná i na jiných místech. Proběhla i návštěva malého muzea, tyto události připomínající.

 Zbrusu novou linkou metra se teď dostáváme více do centra, konkrétně k majestátním budovám Humboldtovy univerzity. Mezi nimi najdeme také připomínku pálení zakázaných knih za druhé světové války. Vycházkovou chůzí objevujeme další historické budovy v centru města a po všech návštěvách památek s pohnutou historií se dostáváme k veselejšímu místu, čímž je čokoládovna Ritter sport. Po rozchodu k sehnání něčeho k snědku již obdivujeme jeden z hlavních berlínských symbolů, tedy Braniborskou bránu. Další památkou, kterou při návštěvě německého hlavního města nelze vynechat, byl Reichstag, neboli říšský sněm, dnes parlament. Bezproblémový chod zájezdu zde nepatrně narušil menší incident při prohlídce probíhající při vstupu do samotného Reichstagu, naštěstí ale vše dobře dopadlo a pokračovalo se dál. 

 Navečer se nám v lehké záři slunečního svitu ukázal Berlín z věže Fernsehturm, stojící na hlavním náměstí Alexanderplatz. Večer před hotelem nám byla udělena možnost objevit večerní Berlín na vlastní pěst, někteří se ocitli až na osvětleném Alexanderplatzu.

 Další den jsme se všichni probudili do prosluněného dne. Na programu zbývalo už jen pár pamětihodností. Tou první bylo muzeum Holocaustu, kde jsme si připomněli hrůzostrašnou a neodpustitelnou židovskou genocidu za 2. světové války, kvůli které přišlo o život až 6 milionů lidí téměř z celé Evropy.

 Pěšky se nyní dostáváme kolem bývalého Hitlerova bunkru až na Potsdamer Platz. Na tomto náměstí dnes stojí úplně nové mrakodrapy, vystavěné v posledních letech. Dříve ho rozdělovala napůl Berlínská zeď, kvůli které zde nestálo téměř nic. Kolem německého senátu procházíme mimojiné i kolem dalšího pomníku nejen Berlínské zdi ke známému přechodu mezi tehdejším východním a západním Berlínem, k Checkpointu Charlie.

            Všichni už tuší, že zájezd pomalu končí. Vůbec poslední zastávkou na našem třídenním putování byla East side gallery, opět související s Berlínskou zdí, jsou tady na ní vyobrazeny různé výjevy umělců, nejznámějším je bezesporu ,,Polibek smrti".

            Všechno jedno končí a to teď platí i pro tuto exkurzi. Ukázala nám Berlín současný i minulý, místa s veselou i ponurou historií. Krátce před čtvrtou hodinou odpolední opouštíme toto velkoměsto a za večerních paprsků slunce i celé Německo.

            Nezbývá než poděkovat všem, kteří se na konání zájezdu podíleli, především paní učitelce Martínkové a Plechlové, panu průvodci Matouškovi a v neposlední řadě i panu řidiči, který nás bezpečně odvezl tam, i zpátky.

 

Bartoloměj Boška, SPA

 

odkaz na fotografie ze zájezdu

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Bohumil Hrabal

JUDr. Bohumil Hrabal (28. 3. 1914–3. 2. 1997), rozený Bohumil František Kilian, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století, absolvoval na nymburské reálce v roce 1934.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Návštěva Leopolda II. ve Vídni

17. říjen 1903

Belgický král Leopold II. navštívil císaře Františka Josefa I.

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.