Luděk Melich 3.A v Otevřeně vědě 2022
Projektu Otevřená věda 2022, pořádaného Akademií věd České republiky, se účastní opět několik studentků a studentek našeho gymmnázia. Často se studenti aktivit souvisejích s projektem účastní i během prázdnin. Luděk Melich ze 3.A dokázal svoji stáž rozpracovat velmi intenzivně v prvním pololetí roku 2022 a podařilo se mu zúčastnit se v červenci s jeho projektem mezinárodní konference ve skotském Edinburghu.
V následujícím článku popsal, jaké téma si v Otevřené vědě zvolil a jaké dojmy z konference si přivezl.
7. a 8. července proběhla 3. schůze organizace ENS-CCA (European Network for the Study of Cholangiocarcinoma) v Edinburghu, která se měla uskutečnit již v roce 2020, nicméně proběhla teprve letos, kvůli pandemické situaci. V rámci projektu Otevřená věda spolupracuji s mentorem, panem profesorem René Kizkou z FN Motol a díky němu jsem se dostal do centra dění celé organizace ENS-CCA, která bojuje proti zrádnému cholangiokarcinomu (nádor jater a žlučníku) již od roku 2002. Společně s panem profesorem jsme zastupovali Českou republiku naší prací, která se zaměřila na diagnostiku a léčbu nejen cholangiokarcinomu, ale také většiny diagnóz nádorových onemocnění slinivky, jater a žlučníku. Celý půlrok práce (leden - červen 2022) jsem shrnul do prezentovaného plakátu.
Diagnostika rakoviny těchto tří orgánů je velice komplikovaná, jelikož ve většině případů se symptomy začínají projevovat až v pokročilých stadiích nemoci, kdy je nádor prakticky nemožné chirurgicky odstranit. Zaměřili jsme se na metalothionein (dále už jen MT). Je ze skupiny thiolů, které obsahují skupinu SH, ta jim umožňuje vázat těžké kovy, které ovlivňují přepis a replikaci DNA. Domníváme se, že v budoucnu by MT sehrával v léčbě nádorových onemocnění klíčovou roli. Proto se snažíme vytvořit ideální křivku hladiny MT, která by byla porovnávána s pacientovou jedinečnou křivkou. To by ulehčilo diagnostiku těchto onemocnění rychlostí blesku. Také se zaměřujeme na koncept, že by MT mohl být rakovinovým markerem. Nádorový marker je látka, jejíž hladina se zvyšuje, pokud nádor vykazuje progres v čase, tím pádem indikuje přítomnost nádorových buněk. Momentálně je známo pouze velice málo markerů, které by byly rychlé a přesné. Naše studie potvrdila domněnku, že by MT mohl být rakovinovým markerem, jelikož jeho hladina se zvyšovala s postupujícím onemocněním a zároveň MT přirozeně upozadil ostatní méně efektivní markery v těle. V průběhu konference jsme viděli pohled na nádorová onemocnění ze všech stran, např. radioložky, chirurgů i biochemiků. Pro mě, jakožto začínajícího vědce, to byla úžasná zkušenost, a tímto bych chtěl poděkovat panu profesoru Kizkovi. Byl bych rád, pokud jste si vytvořili alespoň matný obrázek toho, z čeho se naše práce skládá, jelikož povědomí o těchto nádorových onemocněních je kolikrát důležitější, než samotný výzkum.
Luděk Melich, 3A
Gratulujeme Luďkovi k úspěšné prezentaci své práce a věříme v úspěšné pokračování jeho projektu.
Za předmětovou komisi biologie Eva Svěcená