Michal Plavec

Michal Plavec (*1973), (regionální) historik, novinář a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze, odmaturoval na nymburském gymnáziu v roce 1991.

Michal Plavec je od 26. 3. 1973 nymburským rodákem. Jeho záliba v dějepisectví, která postupně přerostla v odborný zájem, se začala projevovat už během jeho středoškolských studií. Už když sedával v lavicích nymburského gymnázia, psal různé školní seminární práce o historii a ve třetím a čtvrtém ročníku dvakrát po sobě vyhrál celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ). V roce 1990 zvítězil s prací Hrad Kostomlaty nad Labem - Mydlovar a v roce 1991 spolu s Markem Ďurčanským z poděbradského gymnázia s prací Společenské, ekonomické a sociální styky královského města Nymburka v letech 1602 až 1605 ve světle jeho kopiáře, kterou historici v odborných studií citují dodnes. Zájemcům o historii je však Michal Plavec znám především jako letecký historik, který se s mravenčí pílí snaží postupně podrobně postihnout a v knihách popsat letecké operace nad Protektorátem Čechy a Morava za druhé světové války. Je také zván na různé přednášky zabývající se touto tematikou. Své kvality a zkušenosti dnes zúročuje v Národním technickém muzeu v Praze jako jeho kurátor sbírky letectví. Nejde ale jen o knihy a přednášky, ale také o spoluautorství či autorství námětů a scénářů dokumentárních filmů.

Dějiny válečného letectví nejsou jedinou jeho zálibou. Věnuje se i beletrii, píše prózu a také ve verších; má za sebou i zkušenosti novináře. Dosud napsal sám jedenáct knih a jako spoluautor další čtyři; a pracuje na dalších. Jeho mysl také není nepřetržitě zamířena jen do minulosti - naléhavou přítomností s výhledem do obtížného budoucna se totiž musel zabývat, když v letech 1999 až 2001 pracoval pro obecně prospěšnou společnost Člověk v tísni v Albánii, Kosovu a Bělorusku. Čtenáři z Nymburska jej ale mají nejpozději od roku 2010 spojeného s nejnovějším moderním sepsáním dějin města. Zkoumání regionu a regionální historie se mj. samozřejmě věnuje řadu let, o čemž svědčí třeba krátká studie o nymburském barokním skladateli Bohuslavu Matěji Černohorském či knížky o svědeckých vrších Chotuci a Oškobrhu, které jsou dominantami středního Polabí. Téměř pětisetstránkové Kapitoly z dějin královského města Nymburka (2010) s podtitulem Od dob nejstarších do roku 2009, napsal Michal Plavec ve dvou etapách svého dosavadního autorsky velmi plodného života. První část, která obsahovala především starší dějiny města, byla napsána již v roce 2001. Pokračování mu ale přerušily jiné úkoly, později zejm. již zmiňované vojenské dějiny se zaměřením na letectví. K záměru se ale opět navrátil roku 2009 a v dalším roce mohla být tato komplexní kniha vydána. Přijata byla samozřejmě s povděkem.

Zdroj:

FOJTÍK, Pavel. Nová kniha o historii Nymburka vyjde 18. února!. Nymburk.info: klíč k informacím z regionu [online]. 2010, 2010-02-11 [cit. 2014-05-09]. Dostupné z: http://www.nymburk.info/clanky/nova-kniha-o-historii-nymburka-vyjde-18-unora/

11.07.2020

Prázdninové úřední hodiny jsou každé pondělí od 8 do 11 a od 12 do 14 hodin.

17.06.2020

K 1. 7. 2020 bylo odevzdáno 60 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Celý článek
16.06.2020

K 30. 6. 2020 bylo odevzdáno 30 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Ing. František Tuláček

Ing. František Tuláček (7. 8. 1922-26. 10. 2012), pedagog, nestor českého drůbežářství a chovatelství, absolvoval v roce 1941.

Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 20 %
Dalajláma 17 %
Konfucius 13 %
Les Brown 32 %
Stephen Hawking 11 %
Matka Tereza 8 %

Přistěhovalci do USA

3. březen 1903

V USA byl schválen přistěhovalecký zákon,

Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.