Kvarta A v Krásensku

Kvarta A v Krásensku

Když jsme poprvé slyšeli o ekokurzu a dozvěděli se, že je povinný, každý si představil nudný výlet do přírody. To jsme ale ještě nevěděli, jak skvěle to dopadne! 

Z pohledu holek

V pondělí 25.4. jsme po dlouhé cestě vlakem a autobusem dorazili do Krásenska a ubytovali se na chatě Rychta, kde se nás hned ujali lektoři, kteří s námi byli celý týden.
Chatu jsme si nejprve prošli. Kromě jídelny a pokojů tu byla společenská místnost, kde se dal hrát ping pong a také místnost se zvířaty. Dala se tu najít zvířata od hadů až po šváby a později jsme měli možnost se se všemi „seznámit“, podržet si je, či nakrmit. 
Večer jsme pak běželi orientační závod okolo vesnice. Čtyřčlenná družstva se s mapou, čelovkou a úkoly, vydala hledat jejich správné řešení.. 
V úterý jsme vyrazili na celodenní výlet. Nejprve jsme autobusem popojeli a dále už šli po svých. I přes to, že svítilo sluníčko, bylo nepříjemně studeno a každý se chtěl co nejrychleji dostat zpět na chatu do tepla. Jak jsme ale později zjistili, za ty krásné zážitky to stálo! Měli jsme možnost navštívit velice úzkou jeskyni, kam se vydali jen ti největší odvážlivci, udělat si svačinku z rostlin, které byly (po schválení) přidány do pomazánkového másla a tvarohu, či prozkoumat, co vše žije na březích rybníku. Večer již žádný program nebyl a tak jsme hráli klasickou „obíhačku“, či si zkusili zahrát tenis na tenisovém kurtu před chatou.
Ve středu byla zima a dokonce sněžilo. Proto se program musel počasí uzpůsobit a celý den se tedy odehrával vevnitř. Zkusili jsme si, jaké to je být majitelem velké firmy obchodu s rybami, či jednat o stavbě obchvatu jako na zasedání města. Každý si vylosoval postavu, za kterou obhajoval názor. K dispozici byly i kostýmy, a tak se dalo mezi starostkou a zastupiteli najít i např. cukrářku, faráře, ochránce přírody atp. Vydrželi jsme debatovat přes 2 hodiny s 15 minutovou přestávkou na svačinu.
Vyvrcholením celého kurzu byl čtvrtek. Naším úkolem bylo zpracovat plakát ohledně rybníčku pod Holým vrchem, jehož okolí má být zastaveno obytnými domy. Někteří z nás zjišťovali čistotu vody s použitím chemických látek, jiní „lovili“ zvěř všeho druhu na souši i v rybníce. Podařilo se nám chytit např. skokana štíhlého, či vodní ploštici jehlanku. Po návratu do chaty každá skupina pak navrhla plakát, na kterém se odrazilo to, co jsme zjistili. Náš výzkum prokázal, že rybníček slouží jako významné biocentrum a jeho okolí jako biokoridor, a proto by se mělo zachovat.
Další den jsme kromě cesty domů absolvovali i prezentaci svých výtvorů a navzájem si je hodnotili. Pak už nezbývalo nic jiného, než se rychle sbalit, aby nám neujel autobus (a vlak) a vydat se na cestu domů.

 

Kateřina Ulrychová, 4KA

 

Z pohledu kluků

V pondělí v ranních hodinách vyrazila vlakem z hlavního nádraží v Nymburce třída kvarta A na týdenní Ekokurz do Krásenska, které leží nedaleko Brna. Odpoledne jsme dorazili do objektu jménem Rychta. V budově na nás čekal velice milý personál, který nás provedl po domě a ukázal chovaná zvířata. Měli jsme možnost, pohladit, ale i podržet chameleony, gekony, želvy, šváby a hada. Druhý den nás čekal celodenní výlet, na kterém nás čekala malá svačina z tvarohu a divokých rostlin. Pak jsme dostali možnost vlézt do malé jeskyně, kde byl vidět vodopád. Další den se zhoršilo počasí, a proto jsme měli vnitřní program. Čtvrtý den jsme zkoumali krajinu s rybníčkem a živočichy co v ní žijí. Večer pak opékali špekáčky na otevřeném ohni. Po celý týden se těšil veliké oblíbenosti ping-pongový stůl, který byl využíván téměř pořád. Týden, ale utekl a my se museli sbalit a vrátit se do školy.

 

Christian Hep, 4KA

Aktuální informace

11.07.2020

Prázdninové úřední hodiny jsou každé pondělí od 8 do 11 a od 12 do 14 hodin. 

17.06.2020

K 1. 7. 2020 bylo odevzdáno 60 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Celý článek
16.06.2020

K 30. 6. 2020 bylo odevzdáno 30 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1950.

Narodil se 12. 5. 1931 v Zábrdovicích u Křince. Obecnou školu navštěvoval od r. 1937 v Křinci.

Svět v roce založení školy

Finská ústava

15. duben 1903

Na příkaz ruského cara Mikuláše II. byla na tři roky pozastavena platnost finské ústavy. 

Nejčtenější

16.06.2020

K 30. 6. 2020 bylo odevzdáno 30 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

celý článek
17.06.2020

K 1. 7. 2020 bylo odevzdáno 60 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

celý článek
16.06.2020

Ředitel školy zveřejnil 16.6.2020 ve 13.05 hodin v souladu se zákonem č.135/2020 Sb. a vyhláškou 232/2020 Sb. pořadí uchazečů dle výsledků přijímacího řízení a seznam přijatých uchazečů.

Pro bližší určení pořadí u uchazečů se shodným počtem bodů byla postupně uplatňována doplňující kritéria v pořadí: MAT D > CJL C > CJL B > MAT B podle výše zmíněných kritérií, vyhlášenými ředitelem školy dne 30.1.2020.   

Doporučujeme k nahlédnutí "komentář k pořadí", který řeší další postup zákonných zástupců uchazeče. Pohlídejte si termín pro odevzdání zápisového lístku!

 

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.