James Joyce

2. únor 1903

Irský spisovatel James Joyce (1882-1941) opustil ve dvaceti letech své domovské město Dublin a odešel do Paříže. Jeho hlavním problémem byl nedostatek peněz.

V dopise matce líčil své postavení: „Milá matko, Tvou poštovní poukázku na tři šilinky čtyři pence z posledního úterý jsem velice uvítal, neboť jsem už dvaačtyřicet hodin nic nejedl. Dnes jsem hladověl dvacet hodin. Ale na tyto půsty jsem už zvyklý, a když přijdu k penězům, jsem tak hanebně hladový, že projím jmění, než bys řekl švec. Kdybych měl peníze, mohl bych si koupit malá naftová kamínka (lampu mám) a sám si vařit makarony s chlebem… Když mi Tvá poslední poukázka vydrží co nejdéle, vystačím s ní do pondělního poledne.“ (V Paříži Joyce napsal a vydal své nejslavnější, v Anglii a v USA dlouho soudně zakázané dílo – román Odysseus – a to v roce 1922.)

Absolvoval v roce 1927.

Narodil se 20. 8. 1905 v Nymburce. Psal do různých listů. V letech 1938-1945 vyl redaktorem nakladatelství Mazáč, kde redigoval knihovnu soudobé prózy „Nová cesta“.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 22 %

Mezinárodní autosalon

10. prosinec 1903

V pařížském Grand Palais byl otevřen 6. mezinárodní automobilový salon, jenž předvedl nové trendy v automobilismu.