Kartuziánský řád

29. duben 1903

Dlouhotrvající rozepře mezi francouzskou vládou a řeholními řády, zvláště kartuziány, vyvrcholily v první polovině roku 1903:

18. března vláda zakázala 28 řeholním řádům jakoukoliv školní výuku a 29. dubna pak za asistence vojska donutila kartuziánské mnichy z kláštera La Grande Chartreuse opustit klášter i Francii. Kartuziáni přitom byli ochotni zaplatit 2 miliony franků, pokud vláda svůj dekret zruší. Ale nepomohly ani články v tisku zdůrazňující význam kartuziánského řádu pro šíření vzdělanosti ve středověké Evropě a důležitost kláštera – centra kartuziánské vzdělanosti.

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 22 %

Reformy v Makedonii

23. únor 1903

Turecký sultán schválil rakousko-uherský plán reforem v Makedonii.

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.