Projekty a granty

Gymnázium Nymburk se v oblasti práce na projektech financovaných EU řadí jednoznačně mezi nejaktivnější školy ČR.

Prvními projekty, do nichž se škola zapojila, byly projekty zaměřené na mezinárodní spolupráci škol. Jednalo se o projekty pod hlavičkou programu Socrates, resp. Comenius či Arion.

Zkušenosti s přípravou a administrací projektů zúročila škola v dalším období v projektech financovaných Evropským sociálním fondem a Operačním programem Rozvoje lidských zdrojů a následně projekty zařazenými do Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Účast v projektech přináší škole kromě jisté prestiže zejména zcela jiné možnosti práce ve škole. Vyučující prochází nadstandardními školeními, zlepšuje se materiální vybavení školy a ve svém důsledku tak z projektových aktivit školy profitují zejména žáci školy. Ti se také na naprosté většině projektů přímo podílejí a získávají tak zkušenosti, které na vysokých školách zcela jistě využijí.

Kamdu - recenze účastníků, podzimní semestr 2024

Kamdu - recenze účastníků, podzimní semestr 2024

Workshopů v projektu Kamdu s inspirátory z oblasti byznysu, neziskovek, umění, vědy nebo médií se v posledních dvou letech zúčastnilo několik studentů vyššího nebo čtyřletého gymnázia z naší školy. Někteří z nich jsou opět přihlášeni do nabídky Kamdu pro podzimní semestr 2024. Další zájemci se ještě mohou také přidat a opravdu je z čeho vybírat. Opět jsme (tentokrát především zásluhou J. Holečka ze 6XA) shromáždili recenze dosavadních účastníků, abychom novým zájemcům poskytli zpětnou vazbu. Ještě dodávám, že přihlášení do projektu se kvůli celoškolní evidenci účasti a zejména zařízení uvolnění z výuky na workshopy musí hlásit ještě u školního kariérního poradce prof. Soukupa.

Celý článek

Projekt webinářů PoznejPovolání

Projekt webinářů PoznejPovolání

Už od září 2023 se celkem 18 středoškoláků z naší školy účastní pravidelných večerních webinářů projektu PoznejPovolání. Naše škola je dokonce oficiální partnerskou školou tohoto projektu. Cílem iniciativy a projektu je pomoci žákům ve výběru vysoké či střední školy, budoucího oboru a praktické specializace, otevřít nové obzory, motivovat k dalšímu studiu a přípravě na povolání a usnadnit budoucí vstup na pracovní trh. A od ledna je možné se do projektu přidat a zaplatit si možnost připojit se na zbývající webináře do konce školního roku. To všechno z pohodlí domova a za cenu pouhých jednotek korun za každý webinář.

Celý článek

Maturanti na stážích projektu ZkusTo! 2022

Maturanti na stážích projektu ZkusTo! 2022

Letos podruhé se v říjnu mohli naši maturanti přihlásit na některou ze stáží projektu ZkusTo!, který vymyslela a jako zapsaný spolek nyní i provozuje MUDr. Kateřina Žemličková, nadšená zubní lékařka z nedalekých Čelákovic. Díky týmu specialistů - nadšenců si naši studenti mohli na pár hodin vyzkoušet, co reálně obnáší ta nebo ona profese. Vyzkoušení práce v běžném provozu a přímo na klientech daného zařízení či firmy proběhlo ještě před okamžikem volby skladby maturitních předmětů a také před podáním přihlášek na vysoké školy. Kdyby nic víc, tento projekt dokáže eliminovat špatná kariérní rozhodnutí absolventů středních škol gymnaziálního typu.

Celý článek

Maturanti na stážích projektu ZkusTo! 2021

Maturanti na stážích projektu ZkusTo! 2021

DO ČLÁNKU DODATEČNĚ PŘIDÁNA ZPĚTNÁ VAZBA STÁŽISTŮ A STATISTIKA STÁŽÍ
Poprvé se v letošním roce mohli naši maturanti přihlásit na některou ze stáží projektu ZkusTo! čelákovické stomatoložky MUDr. Kateřiny Žemličkové. Díky týmu specialistů - nadšenců si i naši studenti mohli na pár hodin vyzkoušet, co reálně obnáší ta nebo ona profese. Vyzkoušení práce v běžném provozu a přímo na klientech daného zařízení či firmy proběhlo ještě před okamžikem volby skladby maturitních předmětů a také před podáním přihlášek na vysoké školy.

Celý článek

Zuzana Šaldová v Otevřené vědě 2020

Zuzana Šaldová v Otevřené vědě 2020

Studentka 8OB Zuzana Šaldová je další z šestice stážistů Otevřené vědy 2020 z naší školy. Společně se svými dvěma kolegy za celoroční práci na Filosofickém ústavu Akademie věd dokonce na Studentské vědecké konferenci na podzim 2020 obdržela Cenu poroty.

Celý článek

Anna Vávrová v Otevřené vědě 2020

Anna Vávrová v Otevřené vědě 2020

V roce 2020 jsem se zúčastnila projektu Otevřená věda, který organizuje Akademie věd ČR. Díky tomuto programu se mohou studenti středních škol ucházet o roční stáže, které vypisují vědečtí pracovníci. Na výběr je z oblastí živé a neživé přírody i humanitních oborů.

Celý článek

Den Země 2020!

Den Země 2020!

Den Země, svátek naší planety!

22. duben se každý rok stává dnem, kdy se několik milionů lidí z více než 130 zemí světa spojí a mají společný cíl. Nezáleží na původu, barvě pleti, víře, věku či vzdělání. Všichni si v tento den chtějí připomenout, co pro nás naše planeta znamená. Proto vyrážejí do ulic, lesů, kamkoli ven sbírat odpadky, které není zas tak těžké najít...   :-(

A co s tím uděláme u nás ve škole? 

 

Celý článek

Dofáci pomáhají Mikymu

Dofáci pomáhají Mikymu

Minulý týden v sobotu 1.6. pořádala Hotelová škola v Poděbradech School Food Festival. Mezi stánky různých firem a prodejců se objevil také stánek, který představoval program DofE, ale také v něm prodávali účastníci tohoto programu z HŠ a naší školy své výrobky, výtěžek z prodeje věnovali Mikymu, který navštěvuje speciální školu v Poděbradech.

Celý článek

Po stopách Bohumila Hrabala v Nymburce aneb projektový den se sekundami

Po stopách Bohumila Hrabala v Nymburce aneb projektový den se sekundami

28. března si naše škola nepřipomíná pouze den učitelů, ale je to již tradiční projektový den věnovaný spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který se právě 28. března roku 1914 narodil a jehož jméno naše škola hrdě nese. Každý ročník si Bohumila Hrabala připomíná jiným způsobem, primy vyráží do Kerska a sekundy pátrají po Hrabalových stopách přímo v Nymburce. Letošní počasí bylo vycházce po městě vstřícné a tak se sekundy mohly ponořit do historie města a poznat nejen místa spojená s Bohumilem Hrabalem. Více informací se dozvíte od reportérky Barči…

Celý článek

Vím, co se stalo: Pocta paní Dagmar Lieblové

26.09.2018
Vím, co se stalo: Pocta paní Dagmar Lieblové

Ve středu 26. září se v Praze v Židovském muzeu, v Oddělení pro vzdělávání a kulturu, konala vernisáž žákovských prací nazvaná Vím, co se stalo: Pocta paní Dagmar Lieblové. Za naši školu byla na vernisáž pozvaná skupinka studentů z 5QA.

Celý článek

Prezentace projektu DofE

Prezentace projektu DofE

V pondělí 17.9. ráno proběhla prezentace DofE pro studenty kvart a 1.A. Navštívila nás ambasadorka DofE Eliška Vašířová. Představila studentům mezinárodní cenu vévody z Edinburgu a svůj příběh. Druhou hodinu prezentovali studenti, kteří absolvovali bronzovou cenu. 

Celý článek

CLIL kurz v rámci projektu ERASMUS+

CLIL kurz v rámci projektu ERASMUS+

  Ke konci letošních letních prázdnin se prof. Rajová a prof. Raja zúčastnili v rámci projektu ERASMUS+ „Učíme (se) v zahraničí.“ speciálního odborného semináře „CLIL-Methodology & ICT Tools for teachers working with CLIL“, jehož  tématem bylo - možnosti využití metody CLIL ve výuce.

Celý článek

Edison – 5. den

Edison – 5. den

Pátek byl poslední oficiální den projektu Edison na naší škole. Přednášky probíhaly opět 2.-3. hodinu a 4.-5. hodinu. Šestou hodinu se Edisoni sešli v ředitelně gymnázia, kde jim vedení poděkovalo za návštěvu naší školy a předalo drobné dary.

Celý článek

Edison – 4. den

Edison – 4. den

Čtvrtek se od ostatních dní velmi lišil, protože nebyly žádné prezentace. Místo nich se udála Global Village (doslovně přeloženo jako celosvětová vesnice), při které Edisoni měli v aule a tělocvičně stánky s jejich tradičním jídlem a fotkami jejich zemí.

Celý článek

Edison – 3. den

Edison – 3. den

Třetí den dopoledne se opakoval stejný scénář jako včera – dvakrát dvě vyučovací hodiny přednášek o zemích Edisonů. Avšak odpoledne bylo mnohem originálnější – neslo se v duchu sportu.

Celý článek

Edison – 2. den

Edison – 2. den
Po nabitém uvítacím ceremoniálu bylo potřeba trochu zvolnit, a tak se v úterý 6. května konaly pouze přednášky. Edisoni přednášeli opět dvakrát dvě hodiny, tentokrát začli už druhou vyučovací hodinu. Po obědě v jídelně měli každý individuální program se svojí hostitelskou rodinou.
Celý článek

Edison – 1. den

Edison – 1. den

Tento týden se na naší škole koná projekt Edison. Což znamená, že v neděli odpoledne přijeli do Nymburka studenti z různých částí světa a ubytovali se v hostitelských rodinách.

Celý článek

Francouzská videokonference aneb Vše fungovalo!

Francouzská videokonference aneb Vše fungovalo!

V úterý 16.5. si francouzštináři z 3A, 7MB a 4KA vyzkoušeli videokoferenci se svými spolužáky z Francie, konkrétně z burgundského městečka Louhans. I když aktivita již patří mezi tradiční, které francouzské třídy podnikají, tato byla v jistém smyslu výjimečná.

Celý článek

Učili jsme (se) v zahraničí

Učili jsme (se) v zahraničí

Takovým titulkem se dá shrnout můj týdenní pobyt na francouzském gymnáziu. Zároveň jde i o název projektu, se kterým naše škola uspěla v rámci programu Erasmus+. O co se tedy jednalo a kdo, kde a co (se) učil?

Celý článek

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) i u nás na škole

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) i u nás na škole

Již v loňském roce jsme vás informovali o programu DofE - Mezinárodní cena vévody z Edingburghu, který formou neformálního vzdělávání pomáhá mladým lidem na sobě pracovat a zlepšovat se v různých oblastech. 
S potěšením vám tímto oznamujeme, že naše škola získala licenci na tento program a tímto se stává místním centrem, které tento program může nabízet, a to jak studentům naší školy, tak i dalším zájemcům v okolí Nymburka.

Celý článek

Nabídka zahraniční stáže pro studenty

Nabídka zahraniční stáže pro studenty

Středočeský kraj na svých stránkách zveřejnil nabídku stáže pro studenty. Cílovými zeměmi jsou Německo, Francie a Polsko - ve všech případech pak jde o stáže v partnerských regionech Středočeského kraje. Oblast, které by se stáž měla dotýkat, si navrhuje student sám. Rozdhodně velice zajímavá nabídka!

První rok výuky dějepisu ve francouzštině je za námi

První rok výuky dějepisu ve francouzštině je za námi

A jaké jsou názory účastníků? Z pohledu studentů kvinty A, kteří jako první vyzkoušeli tuto výuku, která v sobě zahrnuje klasické české hodiny dějepisu prokládané hodinami v cizím jazyce s využitím metody CLIL, plyne, že předmět nepřidělal mnoho vrásek na čele. 

Je spíše vnímám pozitivně a studenti oceňují jazykový přínos. Během prvního roku studia pominul i strach z nadměrné náročnosti. Předmět je vnímám jako náročnější, ale většina studentů to nevidí jako něco nepřekonatelného. Často bylo také zmíněno rychlejší tempo probírání látky. To je ovšem nutné i v klasickém dějepisu vzhledem k rozložení učiva.

Celý článek

Projekt HOZENÁ RUKAVICE

Znáte projekt Hozená rukavice? Že ne? Možná to je škoda! Cílem projektu je "pomoc probudit a rozvinout váš potenciál a uvnitř vás něco změnit". V období od 24/12 do 31/1 projekt nabízí dárek v hodnotě 2 000 Kč v podobě profesionálního on-line testu schopností motivace, hodnot a stylů práce. Projekt realizuje DDM Symfonie Poděbrady.

Nově připravované projekty školy

V průběhu července odeslala škola 3 nové projektové žádosti do dalšího kola výzvy operačního programu Vzdělávání pro konkurence schopnost. Uzávěrka k podání žádostí byla 26. července 2012. Na projektových žádostech odvedly kromě vedení školy spoustu práce i kolegyně a kolegové Lucie Prokešová, Kateřina Jeřábková, Daniela Rosůlková a Michal Hrstka.

Celý článek

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Závod motorových člunů

11. červenec 1903

Konal se první závod motorových člunů na světě na 13,6 km dlouhé trati Royal Cork Yacht Clubu od sídla klubu v Corku do Glamire v Irsku.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.