Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.

Na naší škole studoval v prvním ročníku obnoveného sedmiletého gymnázia, maturoval v septimě B. Pokračoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze v oboru fyzika. Ve své vědecké práci se zaměřuje na zkoumání principů neuronálního kódování a teorie informace, tedy jakým způsobem nervová soustava organismů pracuje s informacemi. Jde o mezioborou problematiku, stojící na pomezí biologie, fyziologie (neurovědy), fyziky, informatiky a matematiky.

Dr. Košťál byl klíčovým členem vědeckého týmu složeného z vědců Fyziologického ústavu Akademie věd a vědců francouzského Institut National de la Recherche Agronomique (INRA), který se zaměřil na výzkum kódování čichové informace v čichových neuronech severoamerického motýla Antheraea polyphemus, pro kterého je právě čich vůbec nejdůležitějším smyslem. Hypotéza efektivního kódování pak byla potvrzena právě na příkladu tohoto živočicha. Na Fyziologickém ústavu AV ČR dr. Košťál spolupracuje především s francouzskými, japonskými a italskými institucemi.

Za svou vědeckou činnost byl oceněn prémií Otto Wichterleho, kterou převzal z rukou předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše 13. června 2012. Je hlavním řešitelem vědeckých projektů podporovaných národními i zahraničními granty a organizátorem mezinárodních konferencí v Praze. Například šlo o projekt Information beyond Shannon financovaný Evropským úřadem pro letecký a kosmický výzkum a vývoj, nebo konferenci Neural Coding 2012 podporovanou americkým Úřadem pro námořní výzkum.

Lubomír Košťál se zúčastnil kontinuálních studií a pracovních pobytů v zahraničních vědeckých centrech, např. v laboratoři Dr. Jean-Pierre Rosparse (INRA, Versailles, Francie), kde v roce 2005 získal stipendium Marie-Curie, a během let 2005-2009 byl členem výzkumných týmů v projektech Barrande a ECO-NET. Publikuje v zahraničních prestižních vědeckých časpisech, např. PLOS Computational Biology, European Journal of Neuroscience, Information Sciences nebo Biological Cybernetics. Je zván jako řečník na přednášky na zahraničních institucích a mezinárodních konferencích, např. na Bio-Inspire Information Theory (Banff International Research Station, Kanada), RIKEN (Tokio, Japonsko) či na Kodaňské univerzitě (Dánsko).

Mezi jeho záliby patří hudba a výtvarné umění, kterému se věnuje aktivně.

Zdroj:

Lubomir Kostal. Fyziologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i. [online]. [cit. 2021-8-23]. Dostupné z: https://www.biomed.cas.cz/~kostal/

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Jan Jelínek

Jan Jelínek (*19. 7. 1940), spisovatel, novinář, dokumentarista, režisér Československých filmových týdeníků, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1957.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Theodora Mommsena

1. listopad 1903

Zemřel Theodor Mommsen (*30. 11. 1817), německý historik.

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

  • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
    • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
    • větší skupiny žáků při výuce jazyků
    • problém s udržením výuky praktických cvičení
    • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
    • redukce nabídky nepovinných předmětů
  • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

  • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
  • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
  • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

  • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
16.11.2023

Dne 16.11. reprezentoval náš dívčí volejbalový tým školu v kvalifikaci na republikové finále ve středoškolské lize. Tentokrát jsme vyrazily daleko, až do Hostinného.  Nejdřív jsme hrály proti Hradci Králové, nad kterým jsme vyhrály po dramatickém tiebreaku. Druhý zápas s Turnovem jsme jednoznačně ovládly a opět vyhrály - 2:0. Náš dnešní úspěch nás poslal na Mistrovství ČR, které se hraje v Jablonci 28.-29.11.2023. 

celý článek
25.11.2023

DOPLNĚNA FOTOGALERIE

Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.

V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.

Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.

Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat  a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.

Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:

Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí,

Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,

Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,

Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,

Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,

Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,

Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,

Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.