Francouzská návštěva

Francouzská návštěva

V týdnu od 27. března navštívily naší školu dvě vyučující z Francie. Jednalo se kolegyně z partnerské školy ve francouzském Louhans, paní Gervais a paní Roy. Díky projektům, které v letošním školním roce obě školy realizují, je vzájemná spolupráce poměrně bohatá. Toto byla v pořadí třetí akce, kdy se učitelé nebo studenti letos potkali a čekají nás ještě dva studentské pobyty.

Kolegyně přijely v pondělí a ihned se zapojily do právě probíhající olympiády ve francouzštině. Druhý den pak poznali osobnost Bohumila Hrabala, protože se zrovna konal projektový den. Díky studentům ze sexty A si prošly Nymburk a místa spojená právě s tímto spisovatelem.

Středeční a čtvrteční program byl pak ve znamení návštěv několika vyučovacích hodin. Nejednalo se jen o hodiny FRJ, ale podívaly se i na dějepis v kvintě nebo sextě. Hodiny FRJ navštívily v oktávě, septimě a tercii. Součástí každé návštěvy byla i delší nebo kratší beseda se studenty. O tom již více zápisky Anny Litovové a Kryštofa Hronka z 3TA.

Ve čtvrtek 30.3 byla na začátku hodiny FRJ třída 3TA příjemně překvapena návštěvou dvou francouzských učitelek, které se až z Burgundska přijely podívat na úroveň francouzského jazyka ovládaného naší třídou. Návštěva proběhla bez jediného problému, a všichni si z hodiny odnesli nové zkušenosti.

Kryštof Hronek 3TA

Ve čtvrtek 30.3.2023 jsme měli čest poznat francouzské kolegyně pana profesora Kotyzy a paní profesorky Prokešové. Po představení jsme se pustili do práce... malý testík, při kterém si prohlížely naše sešity, některé i fotily. Při kontrole nám říkaly správné odpovědi a následovala samostatná příprava aktivity, do které se zapojila celá třída.. Při přípravě jsme se jich mohli ptát na vše dosud neznámé, velmi rády nám pomohly. Všem se líbil jejich přízvuk, je úžasné slyšet někoho kdo se narodil ve Francii. Na konci hodiny jsme měli možnost se jich na cokoliv doptat, pobavit se s nimi, dokonce se i zasmát. Moc děkujeme za tuto příležitost, a těšíme až se v květnu uvidíme i s francouzskými studenty.

Anna Litovová 3TA

Na další návštěvy se těšíme i my v komisi FRJ.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Dr. Miroslav Lazna (Michael J. Lazna, Ph.D.)

Miroslav (Michael) Lazna, Ph.D. (1926-17. 1. 2005), poúnorový emigrant, agent CIA v NSR, kulturní antropolog, vysokoškolský učitel, konzultant na MZV USA a amatérský malíř, absolvoval Reálné gymnázium v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.