Beseda se studentkami z Dijonu

Beseda se studentkami z Dijonu

Být studentem ve Francii má jednu nespornou výhodu oproti tomu, když jste studentem v ČR, vlastně to platí i pro učitele. Zhruba jednou za šest týdnů máte totiž prázdniny. A protože prvních šest týdnů školního roku tam uplynulo stejně jako u nás, tak prázdniny mají teď i studentky nymburského gymnázia, které letošní školní rok tráví v Burgundsku ve městě Dijon díky programu Středočeského kraje "Rok v Burgundsku". Dvě z nich, Ester Novotná a Veronika Michalčuková se podělily o své zkušenosti se studiem v zahraničí.

V pátek 24. 10. jsme jako obvykle čekali před učebnou francouzštiny na zvonění. Když zazvonilo, pan profesor přišel, ale ne sám, s dvěma děvčaty z 6XA, které tento rok studují na Lycée Charles de Gaulle v Dijonu ve Francii.

Plní nadšení jsme vešli do třídy a udělali jsme si místo hodiny francouzštiny besedu s Verčou a Ester.

Hned na začátku nám holky pověděly, jak se zapojily do středočeského projektu „Rok v Burgundsku“ neboli, jak se dostaly ke studiu ve Francii. Řekly nám, jak postupně plnily úkoly a poté přijímací formuláře. Následně nám sdělily své dojmy a poznatky, které za první dva měsíce mají.

Popisovaly nám, kde teď žijí, jak se jim líbí na internátu, kde bydlí přes týden, a u rodin, kde bývají přes víkendy a někdy i na prázdniny.

Poté nám pak profesor dal prostor zeptat se na otázky, které by nás ohledně studia zajímaly. Nějaké dotazy směřovaly k tématu rozdíly mezi českou a francouzskou výukou a programem ve škole. Další dotazy ohledně profesorů a spolužáků, jídla:) a tak dále… Překvapilo mě, jak moc dotazů jsme měli a že jsme na ně na všechny dostali odpovědi.

Nakonec jsme holkám moc poděkovali, popřáli jim hodně úspěchů na škole a zapřemýšleli o tom, kdo z nás by mohl v Dijonu studovat příští rok:).

Natálie Šteflová 4KA

Aktuální informace

19.01.2020

Od 18. 1. 2020 se v Karlovarském kraji Olympiáda dětí a mládeže.  Středočeský kraj reprezentuje i Kateřina Mrázková!

15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek

Významní absolventi

Michal Plavec

Michal Plavec (*1973), (regionální) historik, novinář a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze, odmaturoval na nymburském gymnáziu v roce 1991.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 8 %
Vcelku dobré 23 %
Nic moc... 15 %
Hrůza! 54 %
Celkový počet hlasů: 409
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vynález elektrokardiografu (EKG)

3. listopad 1903

Holanďan Wiliem Einthoven veřejně předvedl jím vynalezený elektrokardiograf.

Nejčtenější

02.01.2020

Doc. PhDr. Martin Holý, Ph.D. (*1978), převzal v aule Karolina 18. 12. 2019 z rukou ministra školství prezidentem republiky podepsaný dekret o jmenování univerzitním profesorem v oboru České dějiny.

celý článek
11.01.2020

Dne 5. ledna jsme se my (oktáva A) a paralelní třída (4.A) vydali vstříc úplně poslednímu dobrodružství v naší nejoblíbenější Rokytnici. Sněhové podmínky nám bohužel nedovolily hoblovat sjezdovky na Lysé hoře, ale to nám rozhodně nesebralo úsměvy ze rtů a příšerně dlouhé cesty lanovkou na Přibližovák jsme si zkracovali zpěvem a polemizováním nad vysokými školami. 

celý článek
22.12.2019

Ve čtvrtek 19. 12. 2019 se žáci 6XA a 2A vydali s profesorkami Haníkovou a Poprovou a slečnou Jungrovou do Veletržního paláce na výstavu Umění dlouhého století. Když si uložili batohy a kabáty do šatny, rozdělili se na dvě skupiny. My ze sexty jsme následovali paní průvodkyni do čtvrtého patra, kde nám představila nejen kubistická a expresionistická díla v Čechách. I ti, kteří kubismu zrovna nerozumí, si prohlídku užili, jelikož sál nabízel spoustu jiných obrazů i soch.

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.