Beseda se studentkami z Dijonu

Beseda se studentkami z Dijonu

Být studentem ve Francii má jednu nespornou výhodu oproti tomu, když jste studentem v ČR, vlastně to platí i pro učitele. Zhruba jednou za šest týdnů máte totiž prázdniny. A protože prvních šest týdnů školního roku tam uplynulo stejně jako u nás, tak prázdniny mají teď i studentky nymburského gymnázia, které letošní školní rok tráví v Burgundsku ve městě Dijon díky programu Středočeského kraje "Rok v Burgundsku". Dvě z nich, Ester Novotná a Veronika Michalčuková se podělily o své zkušenosti se studiem v zahraničí.

V pátek 24. 10. jsme jako obvykle čekali před učebnou francouzštiny na zvonění. Když zazvonilo, pan profesor přišel, ale ne sám, s dvěma děvčaty z 6XA, které tento rok studují na Lycée Charles de Gaulle v Dijonu ve Francii.

Plní nadšení jsme vešli do třídy a udělali jsme si místo hodiny francouzštiny besedu s Verčou a Ester.

Hned na začátku nám holky pověděly, jak se zapojily do středočeského projektu „Rok v Burgundsku“ neboli, jak se dostaly ke studiu ve Francii. Řekly nám, jak postupně plnily úkoly a poté přijímací formuláře. Následně nám sdělily své dojmy a poznatky, které za první dva měsíce mají.

Popisovaly nám, kde teď žijí, jak se jim líbí na internátu, kde bydlí přes týden, a u rodin, kde bývají přes víkendy a někdy i na prázdniny.

Poté nám pak profesor dal prostor zeptat se na otázky, které by nás ohledně studia zajímaly. Nějaké dotazy směřovaly k tématu rozdíly mezi českou a francouzskou výukou a programem ve škole. Další dotazy ohledně profesorů a spolužáků, jídla:) a tak dále… Překvapilo mě, jak moc dotazů jsme měli a že jsme na ně na všechny dostali odpovědi.

Nakonec jsme holkám moc poděkovali, popřáli jim hodně úspěchů na škole a zapřemýšleli o tom, kdo z nás by mohl v Dijonu studovat příští rok:).

Natálie Šteflová 4KA

Aktuální informace

15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek
08.10.2019

Beseda s významným absolventem školy, děkanem FF Univerzity Pardubice, se uskuteční ve středu 6. listopadu 2019 od 17 hodin. Podrobnosti

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

 

 

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 10 %
Vcelku dobré 24 %
Nic moc... 16 %
Hrůza! 50 %
Celkový počet hlasů: 234
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Začaly vycházet Ľudové noviny

2. leden 1903

V Martině začaly vycházet Ľudové noviny (zprvu třikrát týdně), 

Nejčtenější

08.10.2019

Přinášíme informace o termínech LVVZ pro zimní sezónu 2020.

celý článek
07.10.2019

První říjnový víkend prožilo 11 brigádníků z řad kolegů a přátel školy, na chatách v Rokytnici. Nejednalo se však o výlet, ale o brigádu.

I přes deštivé sobotní počasí se podařilo zrekonstruovat oplocení plynových nádrží na dolní chatě, nainstalovat okapy na horní chatě, odvézt odpady na sběrný dvůr a opravit  nedostatky v interiérech obou chat.

celý článek
29.09.2019

Beseda s RNDr. Zdeňkem Havlasem, DrSc., významným absolventem naší školy, místopředsedou Akademie věd ČR, se uskuteční v učebně č. 2 v přízemí školy ve středu 2. října 2019 od 17 hodin. Setkání je otevřené všem absolventům, učitelům, studentům i dalším zájemcům. Rozhodně nemusí jít jen o odborníky na chemii nebo fyziku. :-)

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.