prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D.

Prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D. (*8. 10. 1973), předseda senátu a soudce Nejvyššího správního soudu ČR, profesor teorie práva na PrF UK v Praze a vůbec první Čech, který dosáhl prestižního titulu doktor právních věd (S.J.D.), maturoval na naší škole v roce 1992.

Zdeněk Kühn vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a také University of Michigan Law School se sídlem v Ann Arbor (U.S.A.), kde roku 2006 jako vůbec první Čech získal i postgraduální titul doktora právních věd (Doctor of Juridical Science, v latinské zkratce: S.J.D.). V letech 1997 až 2001 pracoval v advokátní kanceláři jako advokátní koncipient. Působí od roku 2000 jako odborný asistent, od roku 2006 jako docent a od roku 2019 v nejvyšší hodnosti profesora na katedře teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jako pedagog zároveň externě přednáší také na dalších vysokých školách v tuzemsku i zahraničí. Spolupracuje s Justiční akademií v Kroměříži (další vzdělávání soudců a státních zástupců) a se řadou zahraničních univerzit. Profesor Kühn se dlouhodobě profesně specializuje na oblast teorie práva, právní argumentaci, aplikaci práva, srovnávací právo veřejné a teorii ústavněprávní argumentace.

Za vědeckou činnost v oboru práva obdržel Cenu Josefa Hlávky pro nejlepší studenty a absolventy vysokých škol v ČR (2001), Bolzanovu cenu za nejlepší doktorskou práci (2001) a roku 2007 Hessel Yntema Prize (Berkeley, California, U.S.A.). Poslední ocenění je za nejlepší článek vědce do 40 let publikovaný ve sv. 52 časopisu American Journal of Comparative Law. Uděluje ho American Society for Comparative Law.

Od roku 2004 byl Z. Kühn po tři roky asistentem souběžně dvou soudců Ústavního soudu (později byl i sám na místo soudce ÚS kandidován). Podílel se rovněž na činnosti Legislativní rady vlády ČR. Od roku 2007 je soudcem ad hoc Evropského soudu pro lidská práva (Štrasburk, Francie). V roce 2008 byl prezidentem ČR jmenován soudcem a přidělen k Nejvyššímu správnímu soudu ČR. Je autorem několika monografií (například sepsal s kolegy komentář k soudnímu řádu správnímu) a desítek článků publikovaných u nás i v zahraničí (v překladech do ruštiny, čínštiny, bulharštiny nebo arabštiny).

První číslo Komorních listů (časopisu soudních exekutorů) v roce 2018 přineslo na obálce celostránkovou fotografii dr. Z. Kühna a na stránkách 7-9 rozhovor s ním. V únoru 2020 byl v časopise Viktorin, vydávaném Spolkem českých právníků Všehrdem, publikován rozsáhlý rozhovor Petra Ráliše s prof. Zdeňkem Kühnem.

Zdroje:

ŠTEFAN, Václav. Kühna přízeň těší, ale upozornil, že navrhnout ho musí Zeman. U Ústavního soudu by ho rád viděl i Antl. IROZHLAS [online]. Praha: Český rozhlas, c1997-2021, 14. srpna 2019 [cit. 2021-11-07]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ustavni-soud-soudy-soudci-milos-zeman-ales-gerloch-senat-pavel-rychetsky_1908141900_per

Prof. JUDr. Zdeněk Kühn , Ph.D., LL.M. Právnická fakulta, Univerzita Karlova [online]. PrF UK, 2021 [cit. 2021-11-07]. Dostupné z: https://www.prf.cuni.cz/detail-cloveka/139

Zdeněk Kühn. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2021 [cit. 2021-11-07]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_K%C3%BChn

P. Angelik František Fišer, OP

P. Angelik František Fišer, OP (4. 2. 1926-1. 2. 1983), teolog, historik, překladatel Bible, tramp s přezdívkou Rancher a zakladatel RANCHE 7D na úpatí Jedlové v Lužických horách, absolvoval v roce 1948.

Cenzura v Prusku

únor 1903

Pruský ministr vnitra podal v Poslanecké sněmovně vysvětlení, proč byla zakázána hra Das Tal des Lebens (Údolí života) od Maxe Dreyera: