Školní kolo Geologické olympiády 2018

Letošní ročník Geologické olympiády se stejně jako loni dlouho potýkal jen s minimálním zájmem ze strany žáků. Nicméně ve školním kole, které nakonec mohlo proběhnout, uspěli nejlépe v kat. A (nižší gymnázium) P. Vilímek a M. Döme z 4KA, ve vyšší kategorii B potom středoškoláci M. Piller z 2A, J. Furgalák z 5QA a T. Válek s M. Lašem z 5QB.

Geologická olympiáda (GeO) - vědomostní soutěž pro 2. stupeň ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií a pro střední školy - probíhala v roce 2018 teprve druhým ročníkem v celostátním rozsahu. Školní kolo se konalo online 10. 1. 2018. Řešení zapeklitých úloh formou uzavřených otázek s variantami odpovědí během třicetiminutového limitu předcházela ne zcela snadná, ale nezbytná předehra v podobě založení účtu v informačním systému Masarykovy univerzity v Brně, v němž se pak test přihlášeným v určený den zobrazil. Mnozí mladí mužové se díky tomu na vlastní kůži přesvědčili, co to znamená např. zvolit si silné přístupové heslo, protože jejich navrhovaná slovníková hesla systém sveřepě (a zcela legitimně) odmítal.

GeO je stále ještě poměrně nová soutěž pro začínající geology je vyhlášená Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Generálním partnerem je Diamond Prague Museum s.r.o. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách.

Školní a také okresní kolo probíhá na dálku online po internetu v každé přihlášené škole. Soutěž je vypsána ve dvou kategoriích: A ("žáci ZŠ") pro třídy nižšího gymnázia (primy až kvarty) a B ("středoškoláci") pro celé vyšší a čtyřleté gymnázium. Předpokládanými favority byli zajisté kvartáni (probírají mineralogii a petrologii po celý rok na hodinách BIO), kvintáni a prváci, kteří měli geologii v předchozím školním roce, a zejména studenti sext, kteří na podzim absolvovali geokurzy. Sextáni se ale po geokurzech do soutěže nepovedlo zapojit (kdovíproč?).

Okresní kolo GeO představuje opět online vědomostní test, na rozdíl od školního ale zkoumá už aktivní znalosti soutěžících v otevřených otázkách, kam se odpovědi musí doplňovat. Bude zajisté mnohem obtížnější. Na naší škole se bude konat v počítačové učebně v úterý 23. ledna 2018.

K dispozici je Výsledková listina za naši školu i Celostátní souhrnné výsledky (pro porovnání). Jen upřesňuji, že šlo o 30 úloh po 1 bodu, přičemž při nesprávné odpovědi se bod odečetl. Tzn. celá škála byla v intervalu <-30b;+30b>.

Všechny dotazy ke GeO zodpoví prof. Miroslav Soukup.

Předmětová komise BIO a ZEM

Zdroj: Základní informace o této soutěži přináší její web

29.06.2018

každé pondělí 9:00 - 11:00 hod. Průkazky na dopravu potvrzujeme až na začátku školního roku v září.

Zápis z úvodní schůzky rodičů 6/6/2018 najdete zde.

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Motto školního roku 2018 - 2019
Jack Canfield 9 %
Og Mandino 25 %
Jacob K. Javits 4 %
Thomas Carlyle 12 %
J. W. Goethe 42 %
Blaise Pascal 9 %

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství.

12.08.2018

Nezadržitelně se blíží začátek nového školního roku. Jako každý rok, tak i letos, hledáme během letních prázdnin motto pro další školní rok. Pomožte nám s výběrem toho nejlepšího, které nás bude v celém dalším školním roce provázet a motivovat! Pro motto, které vás nejvíce oslovilo, hlasujte v naší anketě!

Anketa bude uzavřena 31. 8. 2018

• Jack Canfield: „Velké myšlenky přitahují velké výsledky. Průměrné myšlenky přitahují průměrné výsledky.“
  • Og Mandino: „Vždycky udělej maximum. Co zasadíš nyní, sklidíš později.“
  • Jacob K. Javits: "Přáním být někde jinde ani čekáním na lepší podmínky nic nezískáš. Rozhlédni se tam, kde právě jsi, a udělej to, co se s tím dělat dá."
  • Thomas Carlyle: "Ne to, co mám, ale to, co vím, je mým bohatstvím."
  • J. W. Goethe: "Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat."
  • Blaise Pascal: "Všechno štěstí v životě závisí na odvaze a práci."

Albert Einstein: Vyvarujme se předkládat mladému člověku úspěch jako životní cíl.