doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

Doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc., vysokoškolská pedagožka, viroložka, zakladatelka a vedoucí Laboratoře virologie PřF UK, absolvovala na naší škole v roce 1961.

Po vysokoškolském studiu čtyři roky pracovala ve virovém výzkumu na Royal Postgraduate Medical School v Londýně (která je nyní součástí Imperial College School of Medicine). Po návratu do Prahy založila na Katedře genetiky a mikrobiologie PřF UK Laboratoř virologie, v jejímž čele jako vedoucí odborné skupiny dosud působí. 

Docentka Forstová přednáší molekulární biologii-virologii, pracuje v oblasti geneticky modifikovaných organismů, jejím hlavním oborem je výzkum interakce polyomavirů s hostitelskými buňkami. Zabývá se zároveň i vývojem nanostruktur založených na symetrických proteinových schránkách (kapsidách) těchto virů. Vychovala celou řadu světově úspěšných mladých virologů a buněčných biologů. Publikuje v americkém časopise Journal of Virology a jiných mezinárodních časopisech.

Od mládí miluje hudbu, hraje výtečně na klavír a zpívá v komorním sboru Canticorum iubilo pod vedením Olivera Dohnanyiho.

Laboratoř virologie působí na Katedře genetiky a mikrobiologie PřF UK v Praze již více než 20 let a zabývá se studiem malých neobalených DNA virů. Sídlí v areálu BIOCEV ve Vestci u Prahy. Laboratoř provádí základní i aplikovaný virologický výzkum a poskytuje zázemí pro práci pregraduálních i postgraduálních studentů. Po mnoho let se výzkum zabývá různými aspekty životního cyklu myšího polyomaviru, modelového viru čeledi Polyomaviridae, která zahrnuje i řadu klinicky významných lidských patogenů. Polyomaviry dokážou infikovat obratlovce a jsou schopné nádorově transformovat jejich buňky. více informací

Zdroje:

ČERNÝ, Jiří. Jitka Forstová o mé kandidatuře. Facebook [online]. 2020, 2017-10-01 [cit. 2020-01-30]. Dostupné z: https://cs-cz.facebook.com/jancernyimunolog/videos/119882628698816/?redirect=false

Doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc. BIOCEV [online]. [cit. 2020-01-30]. Dostupné z: https://www.biocev.eu/cs/lide/jitka-forstova.1505

Aktuální informace

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1956.

Narodil se 23.1 1939. Absolvoval Fakultu strojního inženýrství ČVUT v Praze. Během studia byl pedagogickým asistentem.

Svět v roce založení školy

Návštěva Leopolda II. ve Vídni

17. říjen 1903

Belgický král Leopold II. navštívil císaře Františka Josefa I.

Nejčtenější

09.01.2026

Ve čtvrtek 8.1. zavítala do školy naše absolventka Viktorie Antošová, která se studenty angličtiny a francouzštiny pohovořila o svých zkušenostech spobytem a studiem v zahraničí. 

 

celý článek
11.01.2026

Druhá alumni beseda ve školním roce 2025/2026 se v Městské knihovně Nymburk uskuteční v pátek 23. ledna 2026 od 17.30 hodin. Naším hostem bude tentokrát diplomatka Mgr. Eva Kratochvílová. Beseda má titul: Bezpečnost - společná odpovědnost.

celý článek
16.01.2026

Bylo nebylo, 10.1. 2026 jsme vyrazili na poslední lyžák. Tentokrát jsme vyrazili ve složení oktáva A, pár chlapců ze septimy B a profesoři Hrstka a Weissová. S nimi se o naši pohodu staral ještě skvělý instruktor Dušan Kříž a manželé Michalcovi, kteří nám výborně vařili celý týden.

celý článek