Okresní kolo Geologické olympiády 2021

Okresní kolo Geologické olympiády 2021

Do okresního kola GeO postoupilo ze ŠK všech 13 studentů. Škoda, že se žádná jiná škola v okrese Nymburk do soutěže nezapojila. V kategorii A (nižší gymnázium) zvítězila Veronika Košťálová (3TB). Ta si v celostátním srovnání oproti ŠK ještě polepšila, když se z 8. - 11. místa posunula na 7. místo v rámci celé ČR. V kategorii B (středoškoláci) se opakují loňští medailisté (i když v poněkud změněném pořadí), přičemž vedení a zlato si ponechala stejně jako ve ŠK jeho vítězka, v geologii již zkušená Anna Vávrová (6XB).

Geologická olympiáda (GeO) je vědomostní soutěž pro 2. stupeň ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií a pro střední školy. Okresní kolo probíhalo stejně jako školní online během dvacetiminutového časového limitu v prostředí Informačního systému Masarykovy univerzity v Brně. Vzhledem k pandemické situaci vyplňovali mladí geologové test ze svých domovů. Řešení obtížných úloh bylo v okresním kole náročnější, protože tentokrát už se jen nevybíralo z nabízených alternativ, ale otázky byly tzv. otevřené. Heslovité jednoslovné odpovědi museli účastníci sami vpisovat do formulářových políček. Hledání odpovědí na internetu nebylo zakázáno, ale s průměrným časem 34 s na jednu úlohu a záměrně volenou povahou otázek tak, aby nestačilo opsat odpověď z první stránky fulltextového vyhledávání, bylo okresní kolo GeO především o řešení jednoduchých geologických problémů a skutečně předem osvojených znalostech a dovednostech. Test pak vyhodnotil pomocí přísných kritérií informační systém sám (všechny nesprávné odpovědi pak ještě zkontroloval pověřený člověk-geolog, aby se vyloučila strojově chybně vyhodnocená správná odpověď).

Výsledková listina OK GeO za naši školu (a zároveň i okres Nymburk) je níže. Jen upřesňujeme, že šlo o 35 úloh po 2 bodech, přičemž při nesprávné odpovědi se bod odečetl a za správnou získal soutěžící dva. V tabulce prozatím schází vyznačení postupujících do KK GeO 2021, které je plánováno na 19. dubna 2021. Organizátoři samozřejmě ještě nedokáží odhadnout vývoj probíhající pandemie koronaviru a zejména ani v polovině dubna platící mimořádná opatření. Konečné rozhodnutí bude vydáno na začátku dubna, kdy už snad bude jasné, zda-li se na KK pojede do Muzea Českého krasu v Berouně, nebo bude jako loni probíhat pouze na dálku. V případě prezenční formy krajských kol je počet postupujících limitován kapacitou organizátorů, což v případě distanční formy, kterou mimochodem i letos MŠMT upřednostňuje, zcela odpadá.

Jméno a příjmení Třída Kategorie Body Pořadí
Košťálová Veronika 3TB A 48 1.
Kubálek Filip 1PB A 27 2.
kategorie A celostátní průměr: 16,3 bodů <-35; +70>, medián (střední hodnota): 14 bodů, nejvyšší dosažené maximum: 66 bodů, nejnižší minimum: -11 bodů, jen 12 nejlepších v ČR dosáhlo > 47 bodů
Vávrová Anna 6XB B 46 1.
Laš Martin 8OB B 32 2.
Furgalák Jakub 8OA B 29 3.
Válek Tomáš 8OB B 20 4.
Hálová Daniela 3A B 16 5.
Haluška Adam 6XB B 15 6. - 7.
Matůš Kryštof 3A B 15 6. - 7.
Colová Markéta 2A B 14 8.
Kozáková Evelína 2A B 11 9.
Pavlíčková Nela 2A B 9 10.
Jakubal Ondřej 6XB B 8 11.
kategorie B celostátní průměr: 28,6 bodů <-35; +70>, medián (střední hodnota): 28 bodů, nejvyšší dosažené maximum: 67 bodů, nejnižší minimum: -6 bodů, jen 11 nejlepších v ČR dosáhlo > 55 bodů

 

Analýza úspěšnosti OK GeO v celostátním srovnání  Poznámka k úlohám OK GeO 2021

GeO je stále ještě poměrně nová soutěž pro začínající geology. Vyhlašuje ji Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách.

Předmětová komise BIO a ZEM

Zdroj: Webové stránky soutěže

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Růžena Merunková

Růžena Merunková (*21. 3. 1940), vynikající česká herečka, recitátorka a dabérka, absolvovala v roce 1957.

Svět v roce založení školy

Rooseveltův projev

2. duben 1903

Americký prezident Theodore Roosevelt přednesl v Chicagu projev, jímž potvrdil, že Monroeova doktrína je stále základem americké zahraniční politiky. 

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!