Krajské kolo soutěže EUROREBUS 2017 - postup do celostátního finále

Krajské kolo soutěže EUROREBUS 2017 - postup do celostátního finále

Do krajského kola 22. ročníku zeměpisné soutěže EUROREBUS, které proběhlo 26. dubna 2017 jako obvykle na FTVS UK v Praze, postoupily týmy tří tříd a trojice žáků soutěžících též jako jednotlivci. Devítičlenná výprava z Gymnázia B. Hrabala v Nymburce s doprovodem pana prof. Soukupa opět výborně hájila naše "barvy" a jeden tým a jeden jednotlivec díky tomu postoupili i do celostátního finále.

Soutěž probíhá nejprve na dálku po internetu nebo korespondenčně. V březnu každého roku pozvou organizátoři trojčlenné týmy nejúspěšnějších tříd a nejlepší jednotlivce do krajských kol, z nichž pak pět nejlépe umístěných postupuje do celostátního finále. 

V kategorii ZŠ02 jsme měli i tři mladé geografy z 3TA, kteří soutěžili i jako jednotlivci, každý sám za sebe. Nejlépe uspěl Petr Vilímek, který postupuje do republikového kola ze 4. příčky. Poměrně dobře si v soutěži vedli i jeho spolužáci Michal Döme (13. místo) a Vojtěch Žáček (21. pozice v rámci kraje a Prahy). Úspěchy terciánů těší ještě víc, když si uvědomíme, že proti nim ve společné kategorii stáli i kvartáni a deváťáci, kteří jsou prostě o jeden školní rok napřed a proto z principu zvýhodněni.

V soutěži školních tříd byli nejúspěšnější matadoři této soutěže z 4KA v totožném personální složení jako v předchozích letech:  Alexander Koukol, Jakub Furgalák a Filip Touš. Vybojovali stříbrné medaile a samozřejmě také postupují. Terciáni z áčkové třídy (P. Vilímek, M. Döme a V. Žáček) klesli v těžké konkurenci kategorie ZŠ02 až na 13. pořadí. V kategorii SŠ řešily náročné úlohy tři příslušnice krásnějšího pohlaví ze 7MB (také léty prověřená trojice: Kristýna Žďárská, Eva Valentová a Martina Petrová). Jejich letošní 18. místo mezi nejlepšími týmy středoškolských tříd Hlavního města Prahy a Středočeského kraje není rozhodně žádnou ostudou.

Na účastníky čekají pochvaly, jedničky započtené do prospěchu v zeměpise a na konci roku i mimořádná stipendia za reprezentaci školy a umístění ve vědomostní soutěži. Celostátní finále EUROREBUSu 2017 bude probíhat v pondělí 5. června 2017 v TOP Hotelu v Praze na Chodovci.

EUROREBUS je zeměpisná vědomostní soutěž, jejíž hlavní cenou je pětidenní Expedice EUROREBUS po Evropě. Jejím pořadatelem je obecně prospěšná společnost TERRA-KLUB (mj. i vydavatel Školních atlasů Dnešní svět a Dnešní Česko a úspěšného časopisu Dnešní svět). Soutěž probíhá v kategorii ZŠ01 (primy a sekundy, 6. a 7. ročníky ZŠ), ZŠ02 (tercie a kvarty, 8. a 9. ročníky ZŠ) a v kategorii střední škola. I když v EUROREBUSU jde především o zeměpis, v soutěžních kolech se řešitelům hodí i znalosti z dějepisu, biologie a společenskovědních oborů, zejména pak schopnosti hledat souvislosti těchto oborů lidské činnosti v rámci především evropského prostoru. Soutěž probíhá po celý školní rok jako soutěž jednotlivců, kteří se registrují do soutěže on-line v rámci škol a jejich tříd. Tak je možné snadno body spolužáků s téže třídy sčítat a soutěžit zároveň i v soutěži školních tříd. Podobně lze při splnění určitých dalších podmínek sčítat body i v rámci školy, což otevírá možnost zapojit se i do soutěže škol. Na výherce čekají i další ceny, počítačové vybavení a další elektronika pro zúčastněné školy. Prestižní trofejí soutěže škol je putovní pohár České spořitelny, která je generálním partnerem celé soutěže.

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce se do soutěže zapojuje již několik let. Nejúspěšnější jsme byli, když jedna z našich někdejších tříd dvakrát po sobě vyhrála soutěž tříd. Zatímco v roce 2009 navštívili tito reprezentanti naší školy především Bavorsko a Rakousko, o rok později se s EUROREBUSem vypravili na Slovensko, do Rakouska, Slovinska a Chorvatska. Historicky zatím nejpočetnější účast našich zástupců v EUROREBUSu na republikové úrovni bylo 10 reprezentantů v roce 2013. Tehdy v soutěži škol (v rámci níž se samostatně nesoutěží, sčítají se ale body všech žáků ze všech kol a z toho se stanovuje výsledné pořadí) obsadilo Gymnázium Nymburk celkovou 23. příčku v rámci ČR, což je rovněž prozatím nejlepší úspěch. Předloni zvítězil A. Koukol v celostátním finále jednotlivců kat. ZŠ01 a vypravil se jako náš další zástupce po letech opět na Expedici EUROREBUS 2015.

Za PK ZEM: Mgr. Miroslav Soukup, předseda

Zdroj: Webové stránky soutěže EUROREBUS
Ke stažení
ikonaVýsledky jednotlivců ZŠ02 KK EUROREBUS 2017
ikonaVýsledky třídních týmů ZŠ02 KK EUROREBUS 2017
ikonaVýsledky třídních týmů SŠ KK EUROREBUS 2017

Aktuální informace

25.02.2021

Upozorňujeme zákonné zástupce uchazečů do 1.ročníku ve školním roce 2021-22, že v pondělí 1.3. je poslední možný termín k odevzdání přihlášky v kanceláři školy nebo k jejímu odeslání doporučeným dopisem.

03.02.2021

Informace k přijímacímu řízení

Vzhledem ke COVID situaci stanovujeme úřední hodiny pro odevzdání přihlášek takto:

 

pondělí 

9 - 11 a 14 - 16 hod.

středa   
9 - 11 a 14 - 16 hod.

 

Termín pro odevzdání přihlášek je 1. 3. 2021

 

Žádáme návštěvníky o dodržování hygienických opatření - vstup do školy je možný jen s rouškou, v hale školy použijte desinfekci a do kanceláře vstupujte jednotlivě.

Celý článek

Významní absolventi

Jiří Teper

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 14. 7. 1954 v Nymburce. Již v průběhu středoškolských studií začíná s pokusy o literární tvorbu.

Svět v roce založení školy

Julius Fučík

23. únor 1903

Narodil se Julius Fučík (…8. 9. 1943 popraven), český novinář.

Nejčtenější

01.02.2021

Ze školního do okresního kola soutěže postoupili tito mladí geografové: V kat. A F. Kubálek, K. Davídek (oba 1PB) a D. Ocelák (1PA), v kat. B A. Zemanová (2SA), v kat. C M. Kubečka, M. Terš (oba 3TA) a  Ž. Valentová (3TB) a v nejvyšší SŠ kategorii D J. Furgalák (8OA), P. Vilímek (7MA) a M. Laš (8OB).

celý článek
28.01.2021

Studentka 8OB Zuzana Šaldová je další z šestice stážistů Otevřené vědy 2020 z naší školy. Společně se svými dvěma kolegy za celoroční práci na Filosofickém ústavu Akademie věd dokonce na Studentské vědecké konferenci na podzim 2020 obdržela Cenu poroty.

celý článek
03.02.2021

Informace k přijímacímu řízení

Vzhledem ke COVID situaci stanovujeme úřední hodiny pro odevzdání přihlášek takto:

 

pondělí 

9 - 11 a 14 - 16 hod.

středa   
9 - 11 a 14 - 16 hod.

 

Termín pro odevzdání přihlášek je 1. 3. 2021

 

Žádáme návštěvníky o dodržování hygienických opatření - vstup do školy je možný jen s rouškou, v hale školy použijte desinfekci a do kanceláře vstupujte jednotlivě.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!