Francouzská literární kavárna

Francouzská literární kavárna

Již po jedenácté od začátku školního roku se sešly francouzštinářské skupiny, aby spolu s Danièle Geffroy četly francouzské texty. Čtenářské portfolio se některým skupinám pěkně rozšiřuje…

Dne 3. února 2014 jsme měli jako obvykle Literární kavárnu. Dočítali jsme text z knížky „Akli, Prince du Désert“, který jsme měli rozečtený z minulé hodiny. Nejprve jsme si trochu zopakovali, co si pamatujeme z minula a pak začali číst. Obvykle čte nahlas Danièle, my sledujeme očima text a čas od času někdo přečte odstavec. Ale tentokrát to bylo přesně naopak! Dostalo se na každého a nikdo neunikl opravám chyb. To bylo velmi komické, protože i záměna „u“ za „y“ (francouzštináři vědíJ) nebo prohození souhlásek či špatné spojování slov Danièle neunikly, ale nám se to zdálo naprosto stejné a mnohdy jsme tvrdošíjně opakovali své předešlé chyby.

Alexandra Birndtová 3TA

Dne 3. února, jako každé druhé pondělí, proběhla pro kvinty literární kavárna, pro naši skupinu poprvé v novém roce. Po dlouhé vánoční pauze jsme začali číst novou knížku, názvem „Les voleurs d'écritures“. Než došlo na samotné čtení, seznámili jsme se s autorem, rozebírali jsme kontext knížky a snažili jsme se vyložit význam obrázku na přední obálce. A to vše francouzsky, pod dohledem madame Danièle Geffroy, která pro nám vše připravila a poté trpělivě zapojila. Přestože je tato knížka obtížnější než předešlé, doufám, že nám tím pádem lépe napomůže rozvíjet porozumění francouzštiny

Matěj Ballaty, 5QA

Po delší době jsme se opět shledali s paní Danièle Geffroy na literární kavárně. Oproti dřívějším hodinám jsme z knížky nečetli, nýbrž jsme si pustili vyprávění o jejím obsahu na internetu. Kniha se jmenovala "Je me souviens". O obrázcích, které se objevily ve videu, jsme si potom společně popovídali, napsali si o nich pár vět a někteří z nás si dokonce odnesli nové informace do dějepisu a zeměpisu. 

Eliška Špalková, 6XB

Aktuální informace

23.10.2020

Po celý týden je škola uzavřena.

Administartivní úsek zahajuje činnost opět až od pondělí 2. 11. 2020, od stejného data pokarčuje distanční výuka všech ročníků, pokud nebude nadřízenými orgány rozhodnuto jinak.
Celý týden je mimo provoz také školní jídelna na SOŠ a SOU Nymburk.

Jiří Kuhn, ředitel školy

12.10.2020

Od středy 14.10. přechází celá škola na on-line (distanční) výuku, škola bude pro žáky uzavřena. Rozvrhy tříd na nižším gymnáziu se tímto dnem mění, na vyšším gymnáziu platí již zveřejněná verze. Aktuální stav rozvrhu najdete zde.

09.10.2020

Tělocvičny jsou počínaje pondělkem 12/10 uzavřeny pro odpolední a večerní cvičení. Po dobu platnosti mimořádných opatření není provoz možný. 

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Svět v roce založení školy

Řízení vzducholodi

12. listopad 1903

Francouz Henri Juillot podal nový důkaz o řiditelnosti vzducholodi:

Nejčtenější

27.09.2020

23. září 2020 jsme s panem školníkem připravili k odvozu přes 180 kg kovového odpadu, který studenti a zaměstnanci školy vyseparovali během více než 5 uplynulých let.

celý článek
02.10.2020

Na druhý a bohužel poslední letošní geokurz vyrazila do Rokytnice na přelomu září a října třída druhá A. Protože v pondělí byl státní svátek, kurz byl o den kratší než je obvyklé.

celý článek
30.09.2020

V době, kdy dobrých zpráv je pomálu, můžeme s radostí informovat, že naše studentka z oktávy A Bětka Zavadilová uspěla minulý víkend na na Mistrovství Evropy veslařů do 19 let v Bělehradě. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!