prof. RNDr. Libor Pátý, CSc.

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc.

prof. RNDr. Libor Pátý, CSc. (23. 7. 1929-11. 1. 2021), zakladatel oboru vakuové fyziky v Československu, vysokoškolský pedagog, spoluzakladatel Občanského fóra, náměstek ministra školství, od roku 2003 čestný absolvent nymburského gymnázia (v posledním ročníku byl 21. 2. 1948 vyloučen ze studia z politických důvodů)

Libor Pátý se narodil 23. 7. 1929 v Praze, před válkou se jeho rodina přestěhovala do Poděbrad. V roce 1940 nastoupil na nymburské gymnázium. V maturitním ročníku byl udán za neopatrný výrok na adresu Stalina, lépe řečeno jeho portrétu, na studentské schůzi organizované v době únorového převratu v roce 1948 a byl k 21. únoru toho roku za organizování politických debat a seminářů ve škole ze studia vyloučen (s platností pro všechny školy v republice). Maturitní zkoušku tomu navzdory složil v září 1948 na kolínském gymnáziu. Při volbě své profese musel volit mezi matematikou a fyzikou, nebo historií a latinou. Nakonec nastoupil na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika-fyzika. V říjnu 1951 musel studia přerušit a nastoupit na dva roky vojenskou službu v Pomocném technickém praporu (PTP, známější dnes jako "černí baroni") v Brdech, kde mj. stavěl muniční sklady. Z dalšího studia byl následně opět vyloučen. Promoval na nově zřízené Matematicko-fyzikální fakultě UK. Na této fakultě pak působil jako vysokoškolský učitel na katedře vakuové techniky až do roku 1958. Tehdy byl vyhozen, k čemuž přispěly jeho protikomunistické postoje a především 10 let staré události ještě z gymnaziálních let, které se objevily v jeho kádrovém posudku. Jako odborník na vakuum byl přidělen na místo vývojového pracovníka v žárovkárně Tesly Holešovice, aby "osvědčil svou věrnost režimu při práci v průmyslu". Pracoval zde 4 roky.

Na univerzitu se mohl vrátit teprve v roce 1963 a mohl se dál věnovat oboru, který se nakonec stal jeho celoživotní láskou: vakuové a ultravakuové fyzice a technice. Pracovat mohl ovšem jen jako externí aspirant, nicméně v roce 1967 dosáhl titulu kandidáta fyzikálně matematických věd. O rok později získal i akademický titul RNDr. V roce 1982 byl jmenován docentem vakuové fyziky na Karlově univerzitě. Pořádal vědecké semináře a výstavy, spoluzakládal Kruh nezávislé inteligence (KNI). V roce 1990 obhájil profesuru a byl jmenován řádným vysokoškolským profesorem.

Při svém pedagogickém působení se stal studentům nejen vědeckou, ale i mravní autoritou. 17. listopadu 1989 vystoupil s projevem v Praze na Albertově, kráčel také v čele studentské demonstrace. V průběhu listopadových událostí roku 1989 jeho vysoký morální kredit přesvědčil vedoucí představitele studentského hnutí k podpoře generální stávky (což se tehdy nepovedlo ani V. Havlovi). Je jedním z 13 spoluzakladatelů Občanského fóra. V první polistopadové postkomunistické vládě se ujal místa prvního náměstka ministra školství. V tomto úřadě pomáhal při prosazování nového vysokoškolského zákona schváleného v květnu 1990, při zřizování nových univerzit (Slezské v Opavě, Západočeské v Plzni, Jihočeské v Českých Budějovicích, Ostravské a ústecké) a vzniku Akreditační komise. Je proto považován i za jednoho z reformátorů českého vysokého školství. Post na ministerstvu opustil v roce 1993.

Vědecká činnost Libora Pátého je soustředěna na problematiku fyziky nízkých tlaků a na vakuové technologie. V této oblasti publikoval 37 původních vědeckých prací, z nich více než jednu třetinu v zahraničí. K původním pracím je třeba přiřadit i 10 československých patentů a vypracování čtyř státních norem v oboru vakuové techniky. Je považován za zakladatele tohoto oboru u nás. Přes dvacet let byl předsedou státní hodnotitelské komise výrobků vakuové techniky ve Státním zkušebním ústavu v Brně. Stal se členem Vědecké rady Západočeské univerzity v Plzni a Vědecké rady Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Více než třicet let působil v Jednotě českých matematiků a fyziků (JČMF), byl spoluzakladatelem její Fyzikální sekce, jejímž byl i prvním předsedou.

Práce Libora Pátého byla po zásluze oceněna různými formami, medailemi, státním vyznamenáním Rakouské republiky a čestným členstvím ve vědeckých společnostech. Dne 14. 6. 2003 bylo prof. Pátému přiznáno čestné absolvenství Gymnázia Nymburk. Také Město Nymburk ocenilo prof. Pátého tím, že mu v roce 2015 udělilo za celoživotní šíření dobrého jména města Nymburka v médiích, literárním díle a v profesním životě městské vyznamenání Nymburský lev II. třídy (stříbrný lev). Vědecká rada Univerzity Karlovy v roce 2019 - u příležitosti jeho významného životního jubilea - prof. Pátého vyznamenala Pamětní stříbrnou medailí za jeho celoživotní zásluhy o rozvoj vědy, vzdělanosti a za boj o udržení akademických svobod.

Prof. Libor Pátý zemřel po dlouhé nemoci 11. 1. 2021. Záznam ze smutečního obřadu s vyloučením široké veřejnosti v důsledku protikoronavirových opatření

Český rozhlas Vltava natočil v roce 2013 s prof. Pátým pětidílný pořad Osudy, plný rozhlasových vzpomínek tohoto fyzika a vysokoškolského pedagoga. Poslech v prohlížeči

Prof. Pátý byl rovněž v roce 2011 hostem pořadu Doteky víry na Českém rozhlase 1 Radiožurnálu. Audiozáznam z něj lze nejen přehrát, ale také stáhnout.

Osud vědců 1968: Prof. Pátý na Českém rozhlase Plus

Zdroje:

Čerstvý pětaosmdesátník prof. Libor Pátý, nositel Zlaté medaile Slezské univerzity v Opavě, je učitelem tělem i duší. SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ. Inoviny.slu.cz: zpravodajský portál Slezské univerzity v Opavě [online]. 2014-07-28 [cit. 2017-10-07]. Dostupné z: http://inoviny.slu.cz/index.php/kronika/1474-nositel-zlate-medaile-slezske-univerzity-v-opave-cerstvy-petaosmdesatnik-prof-libor-paty-je-ucitelem-telem-i-dusi

Libor Pátý (1929) - Životopis. Paměť národa: Projekt: Příběhy 20. století [online]. [cit. 2017-10-07]. Dostupné z: https://www.pametnaroda.cz/cs/paty-libor-1929

Osudy – Libor Pátý 1/5 (2013). Panáček v říši mluveného slova: stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec [online]. 2013-04-04 [cit. 2017-10-07]. Dostupné z: http://mluveny.panacek.com/radiodokument/86376-osudy-libor-paty-15-2013.html

Po Zlaté medaili Slezské univerzity v Opavě získal teď prof. Libor Pátý také ocenění Matematicko-fyzikální fakulty. SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ. inoviny.slu.cz: zpravodajský portál Slezské univerzity v Opavě [online]. 2014-01-24 [cit. 2017-10-07]. Dostupné z: http://inoviny.slu.cz/index.php/kronika/1072-po-zlate-medaili-slezske-univerzity-v-opave-ziskal-ted-prof-libor-paty-take-oceneni-matematicko-fyzikalni-fakulty

Ke stažení
ikonaLibor Pátý - Rok 89 mýma očima - Acta universitatis Carolinae
ikonaLibor Pátý - Respekt 482015

Aktuální informace

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

09.09.2024

V pátek 6. 9. vyjela třída 1A na adaptační kurz do Rokytnice nad Jizerou. Doprovod nám dělala naše milá paní profesorka třídní Helena Hantonová, pan profesor Machurka a dvě moc šikovné lektorky, Ema Lojková a Eliška Schwarzová. My už jsme se mezi sebou tak nějak znali, přece jenom jsme spolu strávili pět dní ve škole, ale všichni jsme se těšili, co nám adapťák přinese.

celý článek
10.09.2024
Ve čtvrtek 5. 9. jsme se vydali na bronzovou expedici do Posázaví, to jsme ještě netušili, kolik překážek překonáme.
První problém byl, že náš vlak z Nymburka měl velké zpoždění, a kdyby na nás spoj v Kolíně nepočkal, tak bychom ho možná nestihli. Naštěstí čekal, a tak jsme vlakem jeli dál. Poslední přestup nás čekal ve Světlé nad Sázavou, kde jsme nasedli na autobus směr Číhošť. Když jsme dorazili na start, tak jsme hned vyrazili špatným směrem, jelikož nás autobus zastavil ještě před zastávkou. Naštěstí nás pan řidič na naši chybu upozornil, a tak jsme pochodovali směrem ke geografickému středu České republiky. 
celý článek
20.09.2024

19.záři se na atletickém stadionu Sportovního centra Nymburk konalo okresní kolo Atletického středoškolského poháru. V kategorii dívek se účastnilo pět a v kategorii chlapců čtyři školy. Soutěžilo se v klasických disciplinách, 100m, 400m, 1500m (dívky 200m a 800m), dále skok vysoký, skok daleký, vrh koulí a závěrečná štafeta 4x200m. Družstvo s nejvíce body za výkony bralo přímý postup do krajského kola.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.