Francouzská literární kavárna

Francouzská literární kavárna

Máme za sebou první dva měsíce realizace projektu Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině a tedy i dva měsíce francouzských Literárních kaváren. Téměř všichni francouzštináři ve škole se již alespoň jednou zapojili a vyzkoušeli si, že čtení ve francouzštině vlastně nebolí a oni zvládnou víc, než si myslí. Někteří díky rozložení rozvrhu pracují s lektorkou Danièle Geffroy pravidelně každých čtrnáct dní, jiné skupiny se musí dělit. Jen stále čekáme na odvážlivce, kteří přijdou s hrníčkem na čaj či kávu…

Do školy postupně dorazily objednané knížky a čtenáři již tedy mohou pracovat s předměty doličnými, ne jen s pouhými kopiemi. Nám učitelům dělá radost pozorovat naše žáky při práci s texty a jejich výrazy radosti, že rozumí, i když si myslí, že ne a jak vesele komunikují s lektorkou, paní Danièle Geffroy, za což jim všem patří velký dík.

A jak vidí poslední setkání někteří čtenáři?

Naše skupina studentů, která se učí francouzštinu druhým rokem, zažila v pondělí 21. 10. svou první literární kavárnu. Madame Danièle Geffroy nám předvedla svou perfektní češtinu. Prozradila nám, že když se učíme nový jazyk, jsme jako děti, a proto jsou našimi nejlepšími učiteli dětské knížky. I my tedy na této hodině četli dětské knížky a poslouchali písničky. Opakovali jsme po madame věty a odpovídali na její otázky. Hodina byla zajímavým zpestřením všedních hodin plných gramatiky. Pro mě zajímavou zkušeností - poprvé jsem mluvila francouzsky s rodilým mluvčím.

Eliška Frankeová, 6XB

Minulý týden jsme na si hodině francouzské kavárny znovu prošli knížku, kterou jsme četli minule, a kterou nám Danièle půjčila i domů - La Plume du caneton. Potom nám Danièle přečetla další dětskou, krásně ilustrovanou knížku o myšce, která se chtěla vrátit domů a překonávala mnoho překážek. Bylo to zajímavá knížka a v podání Madam Danièle to znělo ještě poutavěji, protože ona ten text (abychom ho pochopili) téměř předvádí. Moc se těším na další kavárnu.

Vendy Siblíková, 3TA

V pondělí 21. 10. jsme absolvovali již čtvrtou hodinu Café littéraire s Madame Geffroy. V této hodině jsme se opět vrátili k příběhu malé Hany, jejíž příběh se nám prostřednictvím knížky "La Valise d'Hana" začíná pomalu odhalovat. Také jsme si s Madame Geffroy přiblížili pojem *nacismus* a pokusili jsme se sepsat jeho definici. S povídáním o malé Haně budeme pokračovat i v příští pondělní hodině, na kterou už se všichni moc těšíme

Julie Kábrtová, 8OA

Aktuální informace

23.10.2020

Po celý týden je škola uzavřena.

Administartivní úsek zahajuje činnost opět až od pondělí 2. 11. 2020, od stejného data pokarčuje distanční výuka všech ročníků, pokud nebude nadřízenými orgány rozhodnuto jinak.
Celý týden je mimo provoz také školní jídelna na SOŠ a SOU Nymburk.

Jiří Kuhn, ředitel školy

12.10.2020

Od středy 14.10. přechází celá škola na on-line (distanční) výuku, škola bude pro žáky uzavřena. Rozvrhy tříd na nižším gymnáziu se tímto dnem mění, na vyšším gymnáziu platí již zveřejněná verze. Aktuální stav rozvrhu najdete zde.

09.10.2020

Tělocvičny jsou počínaje pondělkem 12/10 uzavřeny pro odpolední a večerní cvičení. Po dobu platnosti mimořádných opatření není provoz možný. 

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 8. 4. 1934 v Nymburce. V roce 1958 ukončil studia na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze. 

Svět v roce založení školy

Ratifikace smlouvy o Panamském průplavu

17. březen 1903

Ratifikací Hayovy-Herránovy smlouvy v americkém Senátu skončilo období právní nejistoty o osudu Panamského průplavu.

Nejčtenější

27.09.2020

23. září 2020 jsme s panem školníkem připravili k odvozu přes 180 kg kovového odpadu, který studenti a zaměstnanci školy vyseparovali během více než 5 uplynulých let.

celý článek
25.09.2020

V pondělí  21. září vyrazila naše třída 6XB, navzdory počátečním obavám ze zrušení, popřípadě odložení, kurzu, do Rokytnice nad Jizerou, aby zde jako tolik jiných tříd před ní podstoupila pětidenní pobyt inspirovaný geologií. 

celý článek
02.10.2020

Na druhý a bohužel poslední letošní geokurz vyrazila do Rokytnice na přelomu září a října třída druhá A. Protože v pondělí byl státní svátek, kurz byl o den kratší než je obvyklé.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!