Třída jako krajina

Třída jako krajina

Kdyby přišel vyučující do třídy a zadal žákům nezvyklý úkol: “Vezměte si pastelky a nakreslete komunikaci mezi spolužáky ve třídě jako krajinu,“ asi by nás překvapilo, jak podobné obrazy by vznikaly, i to, jak málo by se pravděpodobně lišily od map komunikace zachycených metodou sociomapování, díky které se neviditelné obrazy kvantity i kvality komunikace během pár minut zviditelní.

Ve spolupráci se společností QED měli na konci školního roku žáci sekundy B, kvarty B, 1A a sexty A možnost nejen se s metodou sociomapování seznámit, ale si ji i vyzkoušet. Díky softwaru vizualizace vztahů studenti viděli, že jsou součástí týmové krajiny a že se může lišit obraz současné komunikace od komunikace, kterou by si přáli, i to, že krajina komunikace se může měnit. A protože návštěva ze společnosti QED byla prvním krokem dlouhodobé spolupráce školy v oblasti sociomapování, můžeme se už teď těšit, jak se naše krajiny budou vyvíjet.

A co vlastně sociomapování je?

Sociomapování je diagnostická a intervenční metoda vztahů v týmu a kolektivu. Metoda vznikla pro experimentální účely ve spolupráci s evropskou vesmírnou agenturou ESA pro zvládání dlouhodobé izolace. Nyní sociomapování využívá například i česká armáda v Afghánistánu pro sestavení týmů a jednotek a aplikace pomáhá také ve sportovních a management týmech.

Chcete-li se o metodě dozvědět víc, doporučuji podívat se na rozhovor Marka Ebena s autorem metody doc. PhDr. MUDr. Mgr. Radvanem Bahbouhem, Ph.D., v pořadu Na plovárně:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1093836883-na-plovarne/213522160100018-na-plovarne-s-radvanem-bahbouhem/

A nebo na kratší rozhovor po přednášce TED:

https://www.youtube.com/watch?v=tHPnwFWW8NQ

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Anketa

 
Evropou hýbe snaha středoškoláků přimět politiky ke změně přístupu k ochraně životního prostředí.
Podporuji a rozumím 67 %
Není to věc dětí 3 %
Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 26 %
Nic o tom nevím 3 %
Celkový počet hlasů: 291
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kongres historiků

1. duben 1903

Začal mezinárodní kongres historiků v Římě. Čestným předsedou byl zvolen Theodor Mommsen.

Nejčtenější

11.06.2019

Už potřetí za sebou ožívá v těchto dnech nymburském náměstí plážovým volejbalem. V prostoru před restaurací Biograf se opět objevilo hřiště na beachvolejbal, na kterém se budou od čtvrtkem 6. 6. do úterý 11. 6. pohybovat malí, velcí, zkušení, začínající, ale především nadšení volejbalisté.

celý článek
01.06.2019

Žáci kvarty B absolvovali ekologický kurz v Krásensku.

První den nás čekaly seznamovací hry s lektory a program se zvířaty. Mohli jsme si podržet gekončíka či chameleona...

 

celý článek
07.06.2019

Tropické teploty, terénní exkurze, desítky nachozených kilometrů, výzkumy a poznávání fauny i flóry..  Ale i zábava a utužování kamarádství. I tak by se dal ve stručnosti popsat týden ekologické výchovy studentů BiS třetího ročníku VG.

Pod vedením profesorů Tomáše Barančíka a Michala Hrstky, se na 35 studentů snažilo aplikovat teoretické vědomosti v praxi. Během prvního červnového týdne se každý den vydávali na nové lokality.

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.