Třída jako krajina

Třída jako krajina

Kdyby přišel vyučující do třídy a zadal žákům nezvyklý úkol: “Vezměte si pastelky a nakreslete komunikaci mezi spolužáky ve třídě jako krajinu,“ asi by nás překvapilo, jak podobné obrazy by vznikaly, i to, jak málo by se pravděpodobně lišily od map komunikace zachycených metodou sociomapování, díky které se neviditelné obrazy kvantity i kvality komunikace během pár minut zviditelní.

Ve spolupráci se společností QED měli na konci školního roku žáci sekundy B, kvarty B, 1A a sexty A možnost nejen se s metodou sociomapování seznámit, ale si ji i vyzkoušet. Díky softwaru vizualizace vztahů studenti viděli, že jsou součástí týmové krajiny a že se může lišit obraz současné komunikace od komunikace, kterou by si přáli, i to, že krajina komunikace se může měnit. A protože návštěva ze společnosti QED byla prvním krokem dlouhodobé spolupráce školy v oblasti sociomapování, můžeme se už teď těšit, jak se naše krajiny budou vyvíjet.

A co vlastně sociomapování je?

Sociomapování je diagnostická a intervenční metoda vztahů v týmu a kolektivu. Metoda vznikla pro experimentální účely ve spolupráci s evropskou vesmírnou agenturou ESA pro zvládání dlouhodobé izolace. Nyní sociomapování využívá například i česká armáda v Afghánistánu pro sestavení týmů a jednotek a aplikace pomáhá také ve sportovních a management týmech.

Chcete-li se o metodě dozvědět víc, doporučuji podívat se na rozhovor Marka Ebena s autorem metody doc. PhDr. MUDr. Mgr. Radvanem Bahbouhem, Ph.D., v pořadu Na plovárně:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1093836883-na-plovarne/213522160100018-na-plovarne-s-radvanem-bahbouhem/

A nebo na kratší rozhovor po přednášce TED:

https://www.youtube.com/watch?v=tHPnwFWW8NQ

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Evropou hýbe snaha středoškoláků přimět politiky ke změně přístupu k ochraně životního prostředí.
Podporuji a rozumím 75 %
Není to věc dětí 6 %
Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 14 %
Nic o tom nevím 5 %
Celkový počet hlasů: 99
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lidové divadlo

4. leden 1903

V Praze-Holešovicích zahájilo činnost lidové divadlo Uranie úspěšnou premiérou hry Ladislava Stroupežnického Vojtěch Žák, výtečník.

Nejčtenější

27.03.2019

DOPLNĚNA FOTOGALERIE (Foto: J. Šantavý, 5QA)
Z celkem 29 prací, které byly v letošním školním roce před hodnotícími komisemi školní přehlídky Středoškolské odborné činnosti obhajovány, vybrali hodnotitelé k postupu do krajského kola 25 nejlepších. Máme radost z nárůstu kvality a také meziročně se zvyšujícího množství maturitních prací dostatečně vědecky pojatých, aby mohly být do této prestižní vědecké soutěže přihlášeny. Děkujeme také jejich pisatelům za překonání ostychu, který pro některé z nich veřejná obhajoba před učiteli a spolužáky nepochybně znamenala. Nejde v žádném případě o samozřejmost a psát SOČ vyžaduje také více úsilí, než u běžné seminární či maturitní práce.

celý článek
09.04.2019

   V pondělí 8. dubna se uskutečnil v hale základní školy florbalový turnaj týmů jednotlivých tříd vyššího gymnázia. Zápasy probíhaly na dvou hřištích ve dvou skupinách po 6 týmech. Ve skupině sehrály týmy 5 zápasů - každý s každým - 10minut hrubého času.

celý článek
14.04.2019

Na konci roku 2018 obdržel Cenu pro nadějné mladé vědce Neuron absolvent naší školy Mgr. Benjamin Vejnar, Ph.D. Patří k nejtalentovanějším současným českým mladým matematikům, této vědě se věnuje při svém působení na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.