Geokurz 6XB 2020 Rokytnice nad Jizerou

Geokurz 6XB 2020 Rokytnice nad Jizerou

V pondělí  21. září vyrazila naše třída 6XB, navzdory počátečním obavám ze zrušení, popřípadě odložení, kurzu, do Rokytnice nad Jizerou, aby zde jako tolik jiných tříd před ní podstoupila pětidenní pobyt inspirovaný geologií. 

Po příjezdu, předběžném ubytování a obědu následovala první aktivita, totiž menší geocaching připravený profesorem Soukupem, při němž studenti pobíhali po okolí chaty, šplhali po kopcích a hledali malé černé schránky se souřadnicemi dalšího bodu. A i přes menší zmatky u jedné skupinky se všem podařilo dostat se na všechna stanoviště a najít všechny schránky. Druhého dne byl přichystán výstup na hřebeny a k pramenu Labe, kterému předcházel menší výšlap na Dvoračky.

U této chaty jsme se naobědvali z připravených balíčků, trochu si odpočinuli, a poté se všichni až na malou skupinku indisponovaných vypravili k prameni. Indisponovaní zvolili kratší cestu přes Ručičky a po sjezdovce se dostali ve velkém předstihu zpět do chaty, zatímco jejich spolužáci si užili mírně větrného počasí, skvělého výhledu a dvacetikilometrové trasy. Následovala samozřejmě vydatná  večeře.

Ve středu se chystala o něco kratší zábava zpříjemněná ještě cestou lanovkou a autobusem. Ten nás zavezl do Harrachova, v němž jsme navštívili hornické muzeum, prohlídli si mnohé vystavené předměty a absolvovali výlet v podzemní štole i s výkladem. Po krátké pauze, v níž si mnoho studentů a především studentek zakoupilo některý z minerálů a šperků z minerálů určených k prodeji, jsme se prošli lesem, prohlédli si pinky a vystoupali až k Mumlavskému vodopádu a jeho slavným Čertovým okům. Po menší (ne)dobrovolné koupeli jsme zamířili zpět k Harrachovu a po krátkém hlasování jsme se shodli, že je na čase ušetřit si další výstup. Využili jsme proto služeb výše zmíněné lanovky a proto nás už poté čekala jen kratší cesta většinu času po rovince, nebo z kopce. Tak jsme se šťastně dostali až k chatě, dali si pozdější oběd a zbytek dne jsme měli víceméně volno.

V něm jsme se však povětšinou připravovali na test a poznávačku z minerálů, které nás čekali následujícího dne. A po tomto krátkém přezkoušení našich znalostí se část z nás rozhodla vydat se k Zelené kapličce. Ostatní mezitím uspořádali turnaj v ping-pongu a večer jsme se všichni opět sešli k táborovému ohni se špekáčky, falešným i poslouchatelným zpíváním a hraním na ukulele.

A následujícího dne už jsme jenom uklidili chatu pro příští třídu, sbalili si batožinu a vydali se k autobusu, jenž nás měl dopravit domů.

Alena Pustá

 

Fotogalerie geokurzu 6XB

Aktuální informace

25.11.2020

Obědy je možno odebírat podle způsobu výuky takto:

  • při distanční výuce  - pouze odběr (take away)
  • při prezenční výuce - běžné stravování

Při obou způsobech je ale nutné stravu předem objednat v systému a DODRŽOVAT pravidla určená provozovatelem. Doba pro výdej obědů je od 11:00 do 14:00 hod.

Významní absolventi

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Svět v roce založení školy

Neúspěšná jednání o úředním jazyku

3. leden 1903

Němečtí a čeští poslanci se sešli ve Vídni na konferenci, která měla vyřešit jazykový problém v Čechách. 

Nejčtenější

18.12.2020

Nikdo jsme nečekali tak velký zájem o cukroví, nakonec se nám sešly objednávky na 60 kilo a měli jsme strach, abychom to všechno včas stihli. Všechno jsme zvládli a máme obrovskou radost z částky, kterou se nám podařilo vybrat. Moc a moc děkujeme všem, kteří se zapojili do pečení, a všem, kteří si od nás cukroví koupili. O Vánocích se mají plnit přání a my jedno splníme holčičce ze Speciální školy v Poděbradech.

celý článek
21.12.2020

V roce 2020 jsem se zúčastnila projektu Otevřená věda, který organizuje Akademie věd ČR. Díky tomuto programu se mohou studenti středních škol ucházet o roční stáže, které vypisují vědečtí pracovníci. Na výběr je z oblastí živé a neživé přírody i humanitních oborů.

celý článek
08.01.2021
PES rozhodl o tom, že uchazeče o studium nebudeme moci letos přivítat na lednovém Dnu otevřených dveří na živo přímo ve škole. 
 
Je jasné, že jak pro školu, tak pro uchazeče a jejich rodiče, je předání potřebných informací o škole samotné, školním vzdělávacím programu a zejména o podobě přijímacích zkoušek a kritériích pro přijetí, naprosto zásadní a veledůležité. Z toho důvodu jsme připravili
 

Den otevřených dveří v on-line podobě

DOD se bude konat ve středu 13. 1. 2021 v době od 18:00 do 20:00 hod.
 
DOD bude probíhat formou společné schůzky v prostředí Google Meet. 
Adresa schůzky je
Pro úspěšné přihlášení je nutné použít osobní Gmail účet.
 
Program DOD bude rozdělen do čtyř obsahově shodných bloků s trváním 30 minut. Jejich začátky budou v 18:00, v 18:30, v 19:00 a 19:30 hod. V úvodu každé půlhodinky zazní informace vedení školy a zbytek času bude věnován dotazům.
celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!