Zlaté doteky v České národní bance

Zlaté doteky v České národní bance

Studenti septim a třetího ročníku navštívili expozici LIDÉ A PENÍZE v naší centrální bance. Dozvěděli se zde základní informace o historii ČNB, vývoji peněžnictví u nás i ve světě a to od nejstarších dob, kdy se platilo komoditními (zbožovými) penězi až po současné elektronické peníze či si mohli ověřit, zda se v jejich peněženkách náhodou neskrývá nějaký padělek. Doslova zlatým hřebem exkurze pak byla možnost vzít si do rukou pravou zlatou cihlu o váze 12,5 kg (asi 13,5 milionu korun). 

     Chcete si zasoutěžit o 250 000 Kč; vidět tunu zlata či potěžkat si zlatou cihlu ve vlastních rukách, pak je pro vás exkurze do ČNB tím pravým. Samozřejmě, že se jedná o těžko odmítnutelná lákadla, mnohem důležitější je ovšem fakt, že si v expozici nesoucí název Lidé a peníze můžete doplnit či uspořádat znalosti o platidlech především na našem území od nejstarších dob, až po současnost.

     Naši předmaturanti této možnosti naplno využili, přičemž největší zájem byl o již zmiňovanou tunu zlata za více než miliardu korun. U této vitríny si mnuli ruce především ti studenti, jejichž rodiče nainvestovali do zlata v roce 2000, kdy se trojská unce pohybovala kolem 230 dolarů - dnes to je 1750 dolarů, takže v tomto období zlato představovalo mnohem víc než jen spolehlivého uchovatele hodnoty. Zájem byl i o vystavené padělky, kde se dala nalézt celá řada kuriozit, jako například černobílé bankovky, rukou kreslené bankovky ze 30. let 20. stol., ale i velmi zdařilé padělky vyšších kategorií, přičemž především zadržené dolary, byly od pravých skutečně k nerozeznání.

 

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

prof. RNDr. Josef Koštíř

Absolvoval v roce 1925.

Profesor Koštíř se narodil 25. 3. 1907 v Hroněticích u Nymburka. Po válce působil jako asistent a pak jako docent na Ústavu organické chemie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. 

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!