Zeměpisné semináře na Liběchovsku
V pondělí 20. září 2021 jsme se jako studenti a studentky Zeměpisného semináře maturitního a předmaturitního ročníku vydali na exkurzi na Liběchovsko. Navázali jsme tak na pět let starou tradici podzimních seminárních exkurzí, při nichž si naši předchůdci prohlédli např. v roce 2016 Radobýl nebo před dvěma lety při výstupu na zříceninu Lichnice pozorovali mloky. A co nabízela oblast na pomezí Mělnicka a Litoměřicka?
Vlakem jsme dojeli do Štětí, odkud jsme šli pěšky trasu dlouhou asi 12 km do Liběchova. Z nádraží ve Štětí jsme se vydali směrem Stračí. Podcházeli jsme neoficiálním podchodem pod železnicí, který propojuje obě obce.
První zastávkou na trase byla vyhaslá sopka Špičák, kde byly patrné vrstvy čediče. Jelikož se nachází ve výšce 281 m n. m., bylo vidět České středohoří, které je také sopečného původu, a hora Říp. Mohli jsme zahlédnout také města Mělník a Štětí s výrobnou papíru Mondi Štětí, dříve známou pod názvem SEPAP.
Pokračovali jsme dále mezi pískovcové skály, kde jsme si prohlédli skalní útvary Sedm chlebů a Mordloch a uměle vytesané reliéfy sochaře Václava Levého. Václav Levý žil mezi roky 1820-1870. Nejprve se byl pomocníkem zámeckého kuchaře v Liběchově a sochařství bral pouze jako koníček. Později se tím začal živit na plný úvazek, vytvořil sochy i pro rakouského císaře Františka Josefa I. nebo pro papeže a stal se učitelem známého sochaře J. V. Myslbeka, autora jezdecké sochy českého patrona na Václavském náměstí v Praze. Mezi Levého nejznámější reliéfy, které jsme navštívili, patří Čertovy hlavy u Želíz nebo Had a Harfenice na žluté turistické trase. (Liběchovské Čertovy hlavy jsou po Mt. Rushmore v americké Jižní Dakotě druhým nejvyšším sochařským zpracováním hlav na světě.)
Čekala nás poslední část cesty ze Želíz do Liběchova. Procházeli jsme kolem Boží Vody, což je část Liběchova, kde se nachází kaplička a pramen. Dříve se tamní voda využívala k pití a léčení, nyní se zde chovají ryby.
Nakonec jsme došli až do Liběchova, kde jsme z povzdálí mohli vidět zámek. Dříve zde bývala pobočka Náprstkova muzea, ale od povodně v roce 2002 je zámek uzavřený. Celé přízemí bylo zatopeno a opravy dosud neproběhly. Ještě na nádraží se na obzoru tyčila tepelná elektrárna Mělník v Horních Počaplech, kde se plánuje přestavba na spalovnu komunálního odpadu pro významnou část Středočeského kraje. Následně jsme už jen nasedli do vlaku a vydali se zpět do Lysé nad Labem a Nymburka, kde byla exkurze ukončena.