Prváci pod Zebínem a na Zebíně

Prváci pod Zebínem a na Zebíně

V úterý 16. dubna 2019 jsme se s naší třídou 1A pod vedením pana profesora Soukupa a pana profesora Barančíka vydali na celodenní zeměpisné exkurzi na Zebín. Přes chladné ranní počasí na nymburském nádraží u nás vládla pozitivní nálada. Aby ne, všichni jsme se těšili na spoustu nových zážitků a informací, které při exkurzi zažijeme a získáme.

Když papír se jmény účastníků dovršil kompletního počtu, přesunuli jsme se do vlaku, kde bylo již mnohem tepleji. Cesta (ač trvající kolem dvou hodin) utekla jako voda, protože jsme se všichni bavili a byli okouzleni krásnou přírodou obkopující trasu vlaku.

Pěší cesta Jičínem nebyla tak dlouhá, jak jsem se bála že bude podle informací, co mezi námi kolovaly. První zastávkou byla Čeřovka (331 m n.m.), čedičová kupa porostlá mohutnými stromy, převážně duby a habry, avšak napadenými dřevokazným hmyzem. Zjistili jsme, že v 19. století zde probíhala těžba. Výstup na novogotickou rozhlednu Milohlídku (8 m), stavěnou chudými lidmi v roce 1844, jsme si ozvláštnili počítáním schodů. Počet schodů nahoru a dolů se snad všem lišil. Vlastně snad každému vyšel jiný počet schodů, nejvyšší rozdíl byl asi 10. Zajímavé :). Po prašné stezce jsme se dostali k dalšímu bodu exkurzní cesty.

V části Jičínské kotliny stojí nápadná kaple sv. Máří Magdaleny (zal. r. 1700), ke které jsme se zpoceni vyškrábali po strmém kopci Zebíně. Svah byl porostlý suchou trávou a akátem, pro nás od tohoto dne počínaje nenáviděnou rostlinou, jelikož byla jediná pevná a na první pohled hodná úchopu potřebného pro zdolání výstupu "po dvou". Dle volby slovníku mých spolužáků tuším, že jsem nebyla jediná, kdo si nevšiml trnů a za větev akátu se přitáhl. Nahoře jsme si vyčerpáni sedli do stínu a poslouchali zajímavý výklad o místě, na kterém jsme se právě nacházeli. Zaujala mě informace mluvící o tom, že na kopci rostou 3 druhy chráněných rostlin, a o zdejším výskytu asi 50 druhů obratlovců.

Poslední významnou zastávkou naší výpravy byl opět kopec. Nikoho z nás ovšem ani nenapadlo, že je to skládka. Od počátku 20. století se sem svážel odpad z okolních obcí, který byl ukončen v 80. letech pokrytím skládky (3,25 ha) folií, zahrnutím nekvalitní a následně kvalitní zeminou a osetím trávou. Kopec v okolí není vůbec nápadný, naopak by mi více do očí bijící přišla rovina.

Cesta zpět na jičínské nádraží vedla kolem rybníku s názvem Kníže. Na náměstí jsme si dali na hodinu rozchod, abychom zahnali hlad návštěvou večerky nebo stánku s kebabem. Ve vlaku cestou na Nymburk už nebylo tak živo, byla na nás vidět únava. Jedna nepříjemná spolucestující paní nám hlasitě dala najevo, že jí unaveni rozhodně nepřijdeme. V Nymburce jsme se rozloučili a každý odjel svým směrem domů.

S exkurzí jsme byli všichni spokojeni, protože se nikomu nic nestalo a vše se vydařilo dle plánů. Děkujeme oběma doprovázejícím profesorům a děkujeme jim za hezký společně strávený den.

Ema Brinkeová, Michal Neuberg (1A)

Dendrologická poznámka od pedagogického doprovodu na závěr: Článek je hezkým příkladem, jak může být vzdělanému člověku v praxi užitečná znalost dvouslovného názvosloví pro organismy (zavedeného v botanice už v 18. století Švédem Carlem Linné). Přestože výuka taxonomie obecně nepatří k nejzábavnějším oblastem biologie, české rodové a druhové jméno invazní dřeviny Robinia acacia trnovník akát může uchránit leckterého mladého botanika od drobných poranění na rukou i jiných částech těla při pohybu v přírodě.

Aktuální informace

28.05.2020

Upozorňujeme uchazeče a jejich zákonné zástupce, že bez předložení "Čestného prohlášení o neexistenci příznaků virového onemocnění" nebude uchazeč v den přijímacích zkoušek vpuštěn do budovy.

Celý článek
27.05.2020

Pro školní rok 2020/21 hledáme nové učitele...

Celý článek
18.05.2020

V pondělí 18/5 jsme rozeslali pozvánky k přijímacím zkouškám uchazečům, kteří si naši školu napsali na 1. pořadí v přihlášce.

Celý článek
13.05.2020

dne 13. 5. 2020 zveřejnilo MŠMT časový rozpis přijímacích zkoušek

Celý článek
13.05.2020

Dne 13. 5. zveřejnilo MŠMT termíny a časový rozvrh didaktických testů společní části MZ.

Celý článek
07.05.2020

Česká školní inspekce zveřejnila web pro přípravu na přijímací zkoušky on-line.

Celý článek
23.03.2020

V důsledku posunutí věkové hranice pro poskytování ošetřovného na 13 let, zveřejňujeme formulář této žádosti.

Celý článek
11.03.2020

Škola je během dne přístupná pouze zaměstnancům školy. Večerní provoz v tělocvičnách je do odvolání přerušen.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1946.

Narodil se r. 1926 v Praze. Promoval na lékařské fakultě UK v r. 1952. V letech 1952 - 1956 působil jako lékař v nymburské nemocnici. Do r. 1968 byl přednostou odd. urologie v Kolíně,

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 8 %
Vcelku dobré 20 %
Nic moc... 15 %
Hrůza! 57 %
Celkový počet hlasů: 536
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

10.05.2020

Žně máme úspěšně za sebou, dožínky budou ovšem až později...
DOPLNĚNA OFICIÁLNÍ VÝSLEDKOVÁ LISTINA
Letošní online krajská přehlídka SOČ byla opravdu bohatou medailovou "sklizní". Soutěžící z naší školy na ní sklidili dohromady 21 medailí, z nichž polovina byla ZLATÝCH! To je nejen náš školní historický rekord, nýbrž i nový rekord mezi školami ve Středočeském kraji. Pozici nejúspěšnější školy na získané medaile v kraji ostatně držíme už několik posledních let. Tento rok jsme v tomto ohledu poprvé dokonce nejúspěšnější školou v rámci všech krajů!

celý článek
11.05.2020

Prodloužený víkend a hezké počasí lákalo k různorodým aktivitám lidí. Na deset kolegů z profesorského sboru vyrazilo na chaty do Rokytnice, kde se podíleli na první fázi renovace oken na dolní chatě. A tak v údolí byly slyšet brusky, vrtačky, vysavače, sekačky… V dobré atmosféře se zvládlo obrousit či opálit na 26 oken a 6 špalet!

celý článek
27.05.2020

V úterý 26. 5. 2020 se konal Sněm delegátů Rodičovského sdružení Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce, který kromě projednání dalších důležitých otázek, řešil i volbu nového předsedy, místopředsedy a předsednictva. Po 10 letech působení v orgánech RSG, z toho v posledních 4 letech ve funkci předsedkyně, odchází paní Martina Prášilová. Důvod je jednoduchý – obě její děti, Matěj a Eliška, postupně dokončily studium na gymnáziu.

Vedení školy i kolegové z RSG paní Prášilové vyslovili velké díky za její práci pro RSG i pro školu. Za dobu svého působení svou činností zásadně pomohla nejen k ještě těsnější spolupráci vedení školy se stěžejním partnerem, kterým sdružení rodičů beze sporu je, ale naprosto vzorně pečovala o údržbu a rozvoj chat RSG v Rokytnici nad Jizerou.

 

Velké díky a hodně štěstí paní Prášilová!!!

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.