Prváci pod Zebínem a na Zebíně

Prváci pod Zebínem a na Zebíně

V úterý 16. dubna 2019 jsme se s naší třídou 1A pod vedením pana profesora Soukupa a pana profesora Barančíka vydali na celodenní zeměpisné exkurzi na Zebín. Přes chladné ranní počasí na nymburském nádraží u nás vládla pozitivní nálada. Aby ne, všichni jsme se těšili na spoustu nových zážitků a informací, které při exkurzi zažijeme a získáme.

Když papír se jmény účastníků dovršil kompletního počtu, přesunuli jsme se do vlaku, kde bylo již mnohem tepleji. Cesta (ač trvající kolem dvou hodin) utekla jako voda, protože jsme se všichni bavili a byli okouzleni krásnou přírodou obkopující trasu vlaku.

Pěší cesta Jičínem nebyla tak dlouhá, jak jsem se bála že bude podle informací, co mezi námi kolovaly. První zastávkou byla Čeřovka (331 m n.m.), čedičová kupa porostlá mohutnými stromy, převážně duby a habry, avšak napadenými dřevokazným hmyzem. Zjistili jsme, že v 19. století zde probíhala těžba. Výstup na novogotickou rozhlednu Milohlídku (8 m), stavěnou chudými lidmi v roce 1844, jsme si ozvláštnili počítáním schodů. Počet schodů nahoru a dolů se snad všem lišil. Vlastně snad každému vyšel jiný počet schodů, nejvyšší rozdíl byl asi 10. Zajímavé :). Po prašné stezce jsme se dostali k dalšímu bodu exkurzní cesty.

V části Jičínské kotliny stojí nápadná kaple sv. Máří Magdaleny (zal. r. 1700), ke které jsme se zpoceni vyškrábali po strmém kopci Zebíně. Svah byl porostlý suchou trávou a akátem, pro nás od tohoto dne počínaje nenáviděnou rostlinou, jelikož byla jediná pevná a na první pohled hodná úchopu potřebného pro zdolání výstupu "po dvou". Dle volby slovníku mých spolužáků tuším, že jsem nebyla jediná, kdo si nevšiml trnů a za větev akátu se přitáhl. Nahoře jsme si vyčerpáni sedli do stínu a poslouchali zajímavý výklad o místě, na kterém jsme se právě nacházeli. Zaujala mě informace mluvící o tom, že na kopci rostou 3 druhy chráněných rostlin, a o zdejším výskytu asi 50 druhů obratlovců.

Poslední významnou zastávkou naší výpravy byl opět kopec. Nikoho z nás ovšem ani nenapadlo, že je to skládka. Od počátku 20. století se sem svážel odpad z okolních obcí, který byl ukončen v 80. letech pokrytím skládky (3,25 ha) folií, zahrnutím nekvalitní a následně kvalitní zeminou a osetím trávou. Kopec v okolí není vůbec nápadný, naopak by mi více do očí bijící přišla rovina.

Cesta zpět na jičínské nádraží vedla kolem rybníku s názvem Kníže. Na náměstí jsme si dali na hodinu rozchod, abychom zahnali hlad návštěvou večerky nebo stánku s kebabem. Ve vlaku cestou na Nymburk už nebylo tak živo, byla na nás vidět únava. Jedna nepříjemná spolucestující paní nám hlasitě dala najevo, že jí unaveni rozhodně nepřijdeme. V Nymburce jsme se rozloučili a každý odjel svým směrem domů.

S exkurzí jsme byli všichni spokojeni, protože se nikomu nic nestalo a vše se vydařilo dle plánů. Děkujeme oběma doprovázejícím profesorům a děkujeme jim za hezký společně strávený den.

Ema Brinkeová, Michal Neuberg (1A)

Dendrologická poznámka od pedagogického doprovodu na závěr: Článek je hezkým příkladem, jak může být vzdělanému člověku v praxi užitečná znalost dvouslovného názvosloví pro organismy (zavedeného v botanice už v 18. století Švédem Carlem Linné). Přestože výuka taxonomie obecně nepatří k nejzábavnějším oblastem biologie, české rodové a druhové jméno invazní dřeviny Robinia acacia trnovník akát může uchránit leckterého mladého botanika od drobných poranění na rukou i jiných částech těla při pohybu v přírodě.

Aktuální informace

25.06.2019

každé pondělí 9:00 - 11:00 hod. Průkazky na dopravu potvrzujeme až na začátku školního roku v září.

Významní absolventi

Mirek Smíšek

Mirek Smíšek (2. 2. 1925-19. 5. 2013), český rodák a světově proslulý keramik, studoval po krátký čas na (tehdy Reálném) Gymnáziu Nymburk.

Anketa

 
Evropou hýbe snaha středoškoláků přimět politiky ke změně přístupu k ochraně životního prostředí.
Podporuji a rozumím 66 %
Není to věc dětí 3 %
Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 27 %
Nic o tom nevím 3 %
Celkový počet hlasů: 326
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Venezuelská krize

8. únor 1903

Ve Washingtonu skončila konference věnovaná venezuelské krizi. 

Nejčtenější

26.06.2019

Zlato pro sekundy. Stříbro 4KA!

Poslední úterní dopoledne tohoto školního roku patřilo školním závodům malých dračích lodí. Letos šlo o soutěž postupovou, neboť vítězná škola získala právo účasti na mistrovství české republiky, které se koná 8. 10. v Labe-aréně Račice. Naše gymnázium reprezentovalo šest posádek 1PA, 1PB, 2SAB, 3TAB, 4KA, 4KB. Všechny posádky absolvovaly několik tréninků a na závody přijely velmi dobře připraveny.

celý článek
21.06.2019

Tradiční, vodácké putování studentů třetího ročníku a septimy B, proběhlo v tropickém týdnu 17. – 21. 6.2019.

Přes 85km na řece, během pěti krásných dnů, plných úsměvů, pohody a letních aktivit… Zkráceně lze tímto způsobem charakterizovat kurz, který měl za cíl, seznámit studenty s vodáckým sportem.

celý článek
25.06.2019

Tropické, úterní dopoledne prožili studenti NG v areálu „Veslák“.  Na několika sportovištích i travnaté ploše, probíhaly turnaje a hry.  Souběžně na stejném místě, probíhaly i závody dračích lodí, kde jsme podpořili fanděním naše týmy.

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.