MUDr. Jiří Jetel

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 8. 4. 1934 v Nymburce. V roce 1958 ukončil studia na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze.

V letech 1958-1965 pracoval jako lékař v Nymburce a v Kolíně. V roce 1965 emigroval spolu s rodiči, MUDr. Františkem Jetelem a Věrou Jetelovou, a s bratrem MUDr. Radimem Jetelem do Rakouska, kde mu byl přiznán statut politického uprchlíka podle Ženevské konvence z r. 1950. Od roku 1967 trvale žije ve Švédsku. Po roce 1990 je aktivně činný i v Čechách. V roce 1996 mu bylo uděleno čestné občanství města Nymburka.

Od mládí se věnuje umělecké a kulturní činnosti, zejména malířství. Vystavoval v řadě zemí Evropy, hlavně ve Švédsku a Rakousku, dále pak v Čechách a na Slovensku.  Je členem vídeňské Secese a taktéž Domu umělců ve Vídni (Künsterhaus). Je dlouholetým členem Rotary International. Je držitelem prestižního rotariánského ocenění „Paul Harris Fellow“.

Spolu se svým bratrem Radimem vyvíjejí význačné kulturně politické aktivity. Udržuje mnoholeté oficiální i privátní kontakty s panem Simonem Wiesenthalem. Jeho přičiněním a na jeho návrh byl panu Wiesenthalovi nejprve udělen čestný doktorát Právnické fakulty UK v Praze, následně v roce 1998 prosadili jeho nominování na Nobelovu cenu míru a nakonec byl z podnětu bratrů Jetelových pan Wiesenthal oceněn nejvyšším českým státním vyznamenáním, řádem Bílého lva, který mu předal za přítomnosti obou bratrů Jetelových prezident Václav Havel dne 26. 6. 1999 ve Vídni.

prof. RNDr. Josef Koštíř

Absolvoval v roce 1925.

Profesor Koštíř se narodil 25. 3. 1907 v Hroněticích u Nymburka. Po válce působil jako asistent a pak jako docent na Ústavu organické chemie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 21 %

Konference v Paříži

3. prosince 1903

Závěrečným zasedáním skončila mezinárodní zdravotnická konference v Paříži. Mj. přijala i společné dohody o opatřeních v boji proti moru, choleře a žluté zimnici.

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.