Předmaturitní dějepisný seminář na Vítkově a pod Vítkovem

Předmaturitní dějepisný seminář na Vítkově a pod Vítkovem

Poslední prosincový školní pátek byl pro studenty předmaturitního Dějepisného semináře ve znamení exkurze do Národního památníku a Vojenského historického ústavu v Praze na Vítkově.

16. 12. 2011 se vypravil předmaturitní dějepisný seminář v čele s paní profesorkou Hantonovou na Vítkov. Dveře do Národního památníku Vítkov nám otevřela Barbora Kulihová. Provázela nás celou budovou a snažila se udělat prohlídku co nejzajímavější. Aktivně jsme se zapojili do zjišťování informací o historii památníku. Většina účastníků považovala za nejodpornější část zázemí tehdejšího mauzolea Klementa Gottwalda. Naopak nejzáživnější byla vyhlídka. Na ní jsme všichni zápasili s větrem a deštěm bičujícím nás do tváří. V objektu jsme navštívili výstavu Rudá muzea, která se zabývá vlivem komunistického režimu a ideologie na československá muzea v letech 1948–1989. Ukazuje také jejich proměnu v období komunismu a to, jak ideologicky působila na veřejnost. Dále jsme si prošli multimediální expozici s názvem Křižovatky české a československé státnosti, zachycující významné zlomové okamžiky našich dějin 20. století.

Druhá část návštěvy Prahy byla určena Vojenskému historickému ústavu a Armádnímu muzeu Žižkov, nedaleko památníku Vítkov. Byli jsme přivítáni mjr. Ing. Robertem Speychalem.  Zapůsobil na nás svým bezprostředním a poutavým projevem. Provedl nás sálem věnovaným vzniku Československé republiky, II. československému vojenskému odboji a 2. světové válce. Hovořil také o účasti Čechů a Slováků ve vojenských operacích na všech frontách tohoto dosud nejkrvavějšího válečného konfliktu, o účastnících domácího a zahraničního odboje a dalších akcích, které měly za cíl obnovení československé  státní samostatnosti. Tento sál velmi bohatě dokumentuje sledované období velkým množstvím exponátů, od palných zbraní, přes vojenské prapory, stejnokroje různé provenience až k řádům a vyznamenáním a dalším předmětům, často osobního charakteru. Nechybí ani velké množství modelů tehdejší vojenské techniky.

Většinu z nás již bolely nohy z dlouhého postávání, ale i přesto jsme následovali pana majora na další nepovinný okruh o konci 2. světové války. Po absolvování druhé prohlídky jsme se s panem Speychalem rozloučili a začali budovu opouštět. Dozvěděli jsme se zase něco nového o české historii a uvědomili si, že české dějiny jsou skutečně unikátní.

Daniel Novotný, 7MA

Aktuální informace

26.03.2025

Beseda s absolventem školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 8. 4. 2025 od 17.30 hodin.

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1927.

Narodil se 20. 8. 1905 v Nymburce. Psal do různých listů. V letech 1938-1945 vyl redaktorem nakladatelství Mazáč, kde redigoval knihovnu soudobé prózy „Nová cesta“.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.