Po stopách Židů

První listopadový den odjela celá 5QA s paní profesorkou Flesarovou a paní profesorkou Lašovou do Židovského muzea v Praze s cílem zjistit co nejvíce o zvycích, životě a především náboženství židovského národa.

V muzeu na nás čekala naše průvodkyně Blanka. Spolu s ní jsme poznávali všední, ale i sváteční život židovské rodiny. Seznámili jsme se s židovskými svátky, víme, jak Židé slaví Šabat (sváteční sobota), Chanuku nebo Pesach. Také nám spolužáci názorně předvedli židovskou svatbu. Dále jsme hovořili o domácnosti Židů a nakonec jsme si vysvětlili, co znamená výraz „košer“ (= čistý).

Poté jsme se vydali do Staronové synagogy, do které je povolen vstup mužům pouze s pokrývkou hlavy, a proto kluci dostali jarmulku. Zde jsme byli poučeni o tom, jak probíhá židovská bohoslužba. Zjistili jsme význam n-ramenných svícnů, jejich použití a další zvyky spojené se židovským náboženstvím.

Dále jsme navštívili Pinkasovu synagogu, kde jsou uvedena jména 80 000 Židů, kteří zahynuli za 2. světové války. V horním patře synagogy byly vystaveny obrázky, které nakreslily děti v koncentračním táboře v Terezíně. Atmosféra zde byla velmi depresivní.

Poslední místem naší exkurze se stala Klausová synagoga s přilehlým hřbitovem, kde se ve dvanácti vrstvách nacházejí ostatky zde pohřbených Židů, mimo jiné i ostatky slavného rabi Löwa.

Tento výlet byl pro nás velmi přínosný. Kromě naplněných nákupních tašek jsme pochytili i určité informace, které později budou tvořit část naší písemné práce z dějepisu.

 

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 465
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výnos cara Mikuláše II.

11. březen 1903

V Rusku byl vydán výnos cara Mikuláše II.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!