Po stopách Židů

První listopadový den odjela celá 5QA s paní profesorkou Flesarovou a paní profesorkou Lašovou do Židovského muzea v Praze s cílem zjistit co nejvíce o zvycích, životě a především náboženství židovského národa.

V muzeu na nás čekala naše průvodkyně Blanka. Spolu s ní jsme poznávali všední, ale i sváteční život židovské rodiny. Seznámili jsme se s židovskými svátky, víme, jak Židé slaví Šabat (sváteční sobota), Chanuku nebo Pesach. Také nám spolužáci názorně předvedli židovskou svatbu. Dále jsme hovořili o domácnosti Židů a nakonec jsme si vysvětlili, co znamená výraz „košer“ (= čistý).

Poté jsme se vydali do Staronové synagogy, do které je povolen vstup mužům pouze s pokrývkou hlavy, a proto kluci dostali jarmulku. Zde jsme byli poučeni o tom, jak probíhá židovská bohoslužba. Zjistili jsme význam n-ramenných svícnů, jejich použití a další zvyky spojené se židovským náboženstvím.

Dále jsme navštívili Pinkasovu synagogu, kde jsou uvedena jména 80 000 Židů, kteří zahynuli za 2. světové války. V horním patře synagogy byly vystaveny obrázky, které nakreslily děti v koncentračním táboře v Terezíně. Atmosféra zde byla velmi depresivní.

Poslední místem naší exkurze se stala Klausová synagoga s přilehlým hřbitovem, kde se ve dvanácti vrstvách nacházejí ostatky zde pohřbených Židů, mimo jiné i ostatky slavného rabi Löwa.

Tento výlet byl pro nás velmi přínosný. Kromě naplněných nákupních tašek jsme pochytili i určité informace, které později budou tvořit část naší písemné práce z dějepisu.

 

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Ing. Viktor Boháč

Absolvoval v roce 1922.

Narodil se 16. 10. 1904. V r. 1930 se oženil a měl dva syny a dceru. V r. 1936 se stal ředitelem lázní Velichovek a později ředitelem sanatoria v Dobříši.

Svět v roce založení školy

Frištenský mistrem Evropy

8. únor 1903

Český zápasník Gustav Frištenský porazil v Rotterdamu Dána Hanse Egeberga a stal se mistrem Evropy. 

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!