Exkurze zeměpisných seminářů do Solvayových lomů

Exkurze zeměpisných seminářů do Solvayových lomů

Ve středu 25. října 2017 vyrazili studenti zeměpisného semináře třetího i čtvrtého ročníku v doprovodu profesorů Soukupa a Liptáka na exkurzi do Muzea těžby a dopravy vápence v Českém Krasu. Zdejší skanzen Solvayovy lomy nám přiblížil historii těžby této horniny a návštěva nám poodkryla i několik překvapivých až bizarních zajímavostí.

Po dlouhé, náročné cestě, kdy jsme využili opravdu všechny způsoby dopravy, které jsou jen v našich končinách k dispozici, jsme po dvoukilometrovém výšlapu dorazili do areálu muzea. Překvapilo nás množství starých nákladních aut a různorodých zastaralých předmětů, které byly zdánlivě nahodile rozmístěny po dvoře. Prostoru ale vévodila úzkokolejná železniční dráha, která se klikatila mezi budovami skanzenu a Tatrami, a hlavně uspokojivé množství roztomilých koček evropských, které si nás rychle oblíbily.

Po krátkém čekání se nás ujal pan XXX, který nás slovy „Tak já vám o tom teda něco povím“ uvedl do skanzenu. Všichni při jeho výkladu dávali pozor, zprvu sice možná kvůli místnímu datovému připojení na úrovni E a výhrůžce písemkou, pak si ale pan průvodce rychle získal naši pozornost svým osobitým, poutavým a vtipným přednesem. Dozvěděli jsme se kupříkladu, že za první republiky patřila naše těžba k absolutní světové špičce (nacházely zde nejhlubší štoly a také se zde jako na jediném místě na světě využívala k těžbě lanovka), ale také to, že v dolech pracovaly děti od dvanácti let a za tunu vytěženého materiálu si muži v místní kantýně pořídili maximálně dvě piva.

Dále jsme přijali pozvání na projížďku po již zmíněné úzkokolejce. Byli jsme instruováni, abychom se ve nekrytých dřevěných vozících raději posadili, „kdyby to náhodou vykolejilo.“ To nás sice moc neuklidnilo, ale jak pronesl prof. Soukup, když to uveze tunu kamení, tak i jeho, a proto i všechny nás ostatní. Svoji návštěvu jsme zakončili přímo ve štole, kde jsme si povídali o „svaté Barče“ a jejím náboženském poslání a prohlédli jsme si nejnovější model lokomotivy z roku 1980. Byla zmíněna i důlní neštěstí, jejichž následky byly připodobněny k „leču“ a „tapetování“. A tak jsme raději spěšně vyšli zpět ven, na sluníčko.

Aktuální informace

17.10.2018

Ve čtvrtek 18.10. od 13 do 16 hodin můžete navštívit naši školu na prvním dni otevřených dveří. Další bude následovat ve středu 9.ledna.

14.10.2018

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2017-2018.

30.09.2018

Ředitel školy zveřejnil kánon literatutry pro maturitní zkoušku ve školním roce 2018 - 2019.

30.08.2018

Pro nárokování nově zaváděné slevy pro studenty ve veřejné dopravě lze využít průkazů ISIC!

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Anketa

 
Je 8 týdnů letních prázdnin málo nebo moc?
Je to málo. 57 %
Stačí to. 37 %
Je to moc. 6 %
Celkový počet hlasů: 279
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

15.10.2018

Přinášíme termíny LVVZ 2019. V tabulce naleznete termín, třídy a vedoucího kurzu. Další informace dodáme do konce října.

celý článek
02.10.2018

Dne 27. září se v zámeckém parku v Lysé nad Labem uskutečnilo okresní kolo v přespolním běhu pro ZŠ a SŠ. Starší kategorii reprezentovala dvě chlapecká a jedno dívčí družstvo. Děvčata běžela okruh dlouhý 3 kilometry, chlapci 4,5 kilometru. Všechna naše děvčata doběhla ve velmi dobrých časech v první polovině startovního pole a tak nebylo pochyb, že se umístí. Nakonec z toho bylo první místo a jasný postup na krajské kolo v Kutné Hory 9.10.

celý článek
03.10.2018

Začala debatní sezóna, skončilo nám září, nymburskému debaťáku na OG se daří, aneb jak jsme se vydali na první debatní akci v gymnáziu Open Gate 🙂. 21. září jsme se vydali na cestu vlakem, jeli: Luisa a Zuzka na školení debatérů, já, Matěj a Tadeáš na otevřený turnaj, Martin na školení rozhodčích a Anselm jako rozhodčí společně s Martinou, která se k nám připojila v Praze.

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.