Exkurze zeměpisných seminářů do Solvayových lomů

Exkurze zeměpisných seminářů do Solvayových lomů

Ve středu 25. října 2017 vyrazili studenti zeměpisného semináře třetího i čtvrtého ročníku v doprovodu profesorů Soukupa a Liptáka na exkurzi do Muzea těžby a dopravy vápence v Českém Krasu. Zdejší skanzen Solvayovy lomy nám přiblížil historii těžby této horniny a návštěva nám poodkryla i několik překvapivých až bizarních zajímavostí.

Po dlouhé, náročné cestě, kdy jsme využili opravdu všechny způsoby dopravy, které jsou jen v našich končinách k dispozici, jsme po dvoukilometrovém výšlapu dorazili do areálu muzea. Překvapilo nás množství starých nákladních aut a různorodých zastaralých předmětů, které byly zdánlivě nahodile rozmístěny po dvoře. Prostoru ale vévodila úzkokolejná železniční dráha, která se klikatila mezi budovami skanzenu a Tatrami, a hlavně uspokojivé množství roztomilých koček evropských, které si nás rychle oblíbily.

Po krátkém čekání se nás ujal pan XXX, který nás slovy „Tak já vám o tom teda něco povím“ uvedl do skanzenu. Všichni při jeho výkladu dávali pozor, zprvu sice možná kvůli místnímu datovému připojení na úrovni E a výhrůžce písemkou, pak si ale pan průvodce rychle získal naši pozornost svým osobitým, poutavým a vtipným přednesem. Dozvěděli jsme se kupříkladu, že za první republiky patřila naše těžba k absolutní světové špičce (nacházely zde nejhlubší štoly a také se zde jako na jediném místě na světě využívala k těžbě lanovka), ale také to, že v dolech pracovaly děti od dvanácti let a za tunu vytěženého materiálu si muži v místní kantýně pořídili maximálně dvě piva.

Dále jsme přijali pozvání na projížďku po již zmíněné úzkokolejce. Byli jsme instruováni, abychom se ve nekrytých dřevěných vozících raději posadili, „kdyby to náhodou vykolejilo.“ To nás sice moc neuklidnilo, ale jak pronesl prof. Soukup, když to uveze tunu kamení, tak i jeho, a proto i všechny nás ostatní. Svoji návštěvu jsme zakončili přímo ve štole, kde jsme si povídali o „svaté Barče“ a jejím náboženském poslání a prohlédli jsme si nejnovější model lokomotivy z roku 1980. Byla zmíněna i důlní neštěstí, jejichž následky byly připodobněny k „leču“ a „tapetování“. A tak jsme raději spěšně vyšli zpět ven, na sluníčko.

Aktuální informace

13.11.2017

V dokumentech školy je přístupná výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2016-2017

14.09.2017

Aplikace pro zobrazení aktuálního suplování v Google kalendáři! Vyzkoušejte!

Celý článek

Významní absolventi

Balejová Marta

Absolvovala v roce 1972.

Patří mezi nejvýznamnější současné šansoniérky, které se v České republice profesionálně zabývají tímto specifickým hudebním žánrem. 

Anketa

 
Vyber motto pro školní rok 2017/2018
Chinmoy 14 %
Fulghum 34 %
Goethe 3 %
Čapek 11 %
Einstein 38 %
Celkový počet hlasů: 405
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Uvěznění Poláků

26. duben 1903

Carské úřady uvěznily ve Varšavě 82 Poláků za účast v národní demonstraci.

Nejčtenější

21.10.2017

V úterý 17.10. se konalo okresní kolo v Minifotbale v Poděbradech. Tým Gymnázia B. Hrabala se turnaje musel zúčastnit ve velmi kombinované sestavě, neboť většina hráčů byla v tuto dobu na exkurzi v Berlíně a Londýně. 

celý článek
25.10.2017

Dne 25. 10. 2017 se na našem gymnáziu konal ekoden pro NG na téma Energetika.

celý článek
07.11.2017

Během prvního, listopadového víkendu vyrazila skupina 14 brigádníků, z řad učitelského sboru a přátel školy na brigádu do Rokytnice.

Primárním cílem bylo připravit obě chaty na zimní sezónu. 

 

celý článek
 
Albert Einstein: Vyvarujme se předkládat mladému člověku úspěch jako životní cíl.