Exkurze do cukrovaru

Dne 17. 10. 2012 se třída 3A spolu s paní profesorkou Kolbabovou vypravila na exkurzi v rámci výuky chemie. Naším cílem bylo nedaleké městečko Dobrovice. Již z dálky nás upoutaly „mraky“ vycházející z cukrovaru. Svižnou chůzí jsme překonali úsek, kde kolem nás jezdil jeden kamion za druhým. Po náročné cestě jsme dorazili na místo určení. Nikdo se neztratil, ani nikoho nesrazilo auto.

Samotná exkurze byla rozdělena na dvě části. V první části jsme byli seznámeni s výrobou cukru v praxi. Pan průvodce nás provedl jednotlivými procesy výroby, ač ho v některých chvílích nebylo slyšet. Na závěr jsme měli možnost ochutnat cukr přímo z lopatky.

Ve druhé části jsme zavítali do zdejšího muzea, které je nově zrekonstruované a zaměřuje se na historii pěstování řepy a výroby cukru. Viděli jsme všelijaké stroje a pomůcky, které dříve usnadňovaly práci těm, kteří řepu pěstovali. (A také vycpanou bábu, jež nám ukázala náročnost práce.)

Po prohlídce muzea nás čekala cesta na nádraží a domů. Myslím si, že nikdo z nás na „výrobnu mraků“, kde vedlejším produktem je cukr, nezapomene. Tereos TTD nás zcela uchvátil, že na něj vzpomínáme i pár dní poté. Naštěstí již zasmrádlé prádlo visí na šňůře a vlasy voní po šampónu.

Nikola Kotršálová a Petr Pokorný

Zobrazeno: 3773x

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!