prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc.

prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc.

Prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc. (3. 10. 1921-31. 10. 1996), historik pravěku a archeolog neolitu v Evropě (se zaměřením na Slovensko), vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník v Bratislavě, Trnavě a Nitře, prorektor Trnavské univerzity v Trnavě, absolvoval reálné gymnázium v Nymburce v roce 1939.

Narodil se v Polabci u Poděbrad do rodiny ruského legionáře. Po maturitě zamířil na podzim roku 1939 na České vysoké učení technické, ovšem v důsledku uzavření českých vysokých škol nacisty 17. listopadu 1939 jeho studium brzy skončilo. Zapsal se alespoň na kolínskou obchodní akademii, kde roku 1941 podruhé odmaturoval. Během války pracoval jako úředník a také byl totálně nasazen. Na vysokou školu mohl konečně nastoupit až v roce 1945. Po třech letech (studium bylo tehdy možné mimořádně zvládnout i za kratší dobu) promoval (a získal i doktorát) v oboru prehistorie, slovanská archeologie (u prof. J. Filipa a J. Eisnera) a klasická archeologie (u prof. J. Čadíka a R. Vackové) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Již od svých středoškolských studií spolupracoval s Polabským muzeem v Poděbradech a také s muzeem v Kolíně. Po promoci byl čtyři roky zaměstnán jako správce pravěké sbírky v Muzeu hlavního města Prahy, kde pracoval ale už při studiu od roku 1945. Jeho zásluhou byla archeologická expozice muzea v rozsahu jako před válkou otevřena od roku 1947. Pečlivá a podrobná inventura, která tomu předcházela, je počinem, na nějž dodnes v této instituci navazují. Terénní práce B. Novotného z tohoto období spočívaly v realizaci záchranných archeologických výzkumů na nalezištích odkrytých při různých stavbách (např. hrob velmože ze starší doby římské v Bubenči, v Ungeltu u Týnského chrámu nebo na hradišti v Šárce). 

V roce 1952 se oženil se slovenskou archeoložkou Máriou Lackovou a společně se přesunuli na Slovensko. Tam Bohuslav Novotný nejprve mezi lety 1952 a 1957 působil jako vědecký pracovník Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitře na pozici vedoucí odborné dokumentace.

Současně od roku 1953 přednášel i na Filozofickej fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, kde se v roce 1956 habilitoval a vedl i její archeologické oddělení na Katedře všeobecných dějin. V průběhu své akademické dráhy (profesorem byl jmenován v roce 1965) vyškolil velkou řadu (více než 100!) slovenských archeologů a podílel se na výchově posluchačů historie i speciálních historických oborů. Velmi mnoho úsilí věnoval vybudování školních archeologických sbírek a odborné knihovny. V roce 1992 změnil působiště a v závěru života pracoval na Trnavské univerzitě, od roku 1994 i jako její prorektor. Na katedře humanistiky Filozofické fakulty v té době a na jeho podnět vznikl odbor klasické archeologie (dnes existuje jako samostatná katedra).

Celý život studoval mladší a pozdní dobu kamennou (neolit a eneolit), jeho hlavním přínosem bylo stanovení přesné periodizace tohoto období pravěku pro oblast dnešního Slovenska. Zajímal se ale samozřejmě o další období.

V době práce v SAV vybudoval středisko pro výzkum dolního Pohroní v Šarovcích. V letech 1953-1956 tam sám prováděl vykopávky. Kromě toho vedl i od roku 1965 výzkumy v oblasti Tater a na Spiši. Se svými svěřenci např. prokázal existenci osídlení v polohách nad 700 m nad mořem v období neolitu. Z jeho iniciativy vzešla tradice mezinárodních sympózií o eneolitu a starší době bronzové.

Bibliografie jeho monografií a odborných článků zaznamenává více než 400 titulů. Knižních publikací napsal přibližně dvacet. Syntetickou slovníkovou prací, která dokládá Novotného široké povědomí o evropské i světové archeologii, je Encyklopédia archeologie (Obzor, Bratislava 1986). Je napsaná poutavým jazykem a bohatě doplněna obrazovým materiálem, což z ní dělá knihu přístupnou i laickým zájemcům o tento obor. V letech 1959-1968 vydával B. Novotný Bibliografii slovenské archeologie a redigoval i fakultní sborník Musaica na FF Komenského univerzity v Bratislavě. Vydával také cizojazyčné archeologické slovníky. Byl členem mezinárodních archeologických vědeckých společností, Univerzita Komenského ocenila jeho celoživotní přínos zlatou medailí.

Prof. Novotný zemřel v Bratislavě na srdeční záchvat ve věku 75 let.

Zdroje:

Bohuslav Novotný. Muzeum hlavního města Prahy [online]. Praha, 2021 [cit. 2021-5-18]. Dostupné z: http://www.muzeumprahy.cz/bohuslav-novotny/
 
PODBORSKÝ, Vladimír. Životní jubileum prof. dr. Bohuslava Novotného. In: Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity. E, Řada archeologicko-klasická.. Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, 1986, 35(E31), s. 179-180. ISSN 0231-7915. Dostupné také z: https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/109714/E_ArchaeologicaClassica_31-1986-1_14.pdf?sequence=1
 
SPURNÝ, Václav. Odešel Bohuslav Novotný. Archeologické rozhledy. 1997, XLIX(1), 180-181. ISSN 0323-1267. Dostupné také z: https://kramerius.lib.cas.cz/view/uuid:e8de5143-3cfa-11e1-1872-
 

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Eva Hazdrová-Kopecká, Dipl.um.

Mgr. Eva Hazdrová-Kopecká, Dipl.um. (*1977), muzikoložka, hlasatelka a moderátorka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1996 (pod dívčím příjmením Kopecká).

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

  • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
    • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
    • větší skupiny žáků při výuce jazyků
    • problém s udržením výuky praktických cvičení
    • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
    • redukce nabídky nepovinných předmětů
  • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

  • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
  • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
  • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

  • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
16.11.2023

Dne 16.11. reprezentoval náš dívčí volejbalový tým školu v kvalifikaci na republikové finále ve středoškolské lize. Tentokrát jsme vyrazily daleko, až do Hostinného.  Nejdřív jsme hrály proti Hradci Králové, nad kterým jsme vyhrály po dramatickém tiebreaku. Druhý zápas s Turnovem jsme jednoznačně ovládly a opět vyhrály - 2:0. Náš dnešní úspěch nás poslal na Mistrovství ČR, které se hraje v Jablonci 28.-29.11.2023. 

celý článek
25.11.2023

DOPLNĚNA FOTOGALERIE

Už uplynul rok od toho, kdy se studenti hlásili do projektu Otevřené vědy a dostali zprávu, že byli vybráni na odborné pracoviště Akademie věd, aby se zapojili do týmu a společně bádali.

V minulém týdnu 22. - 24. 11. 2023 v Praze probíhala Studentská vědecká konference OV 2023 a bylo třeba předvést výsledky daného projektu - jednotlivce nebo týmu - před plným sálem.

Nejlepší práce byly vyhodnoceny a odměněny peněžitou cenou. Z Gymnázia BH v Nymburce se jednalo o druhou cenu pro Jáchyma Vodenku (8OA) s peněžitou odměnou 15 000 korun a třetí cenu pro Barboru Šídovou (7MB) s částkou 10 000 korun.

Děkujeme všem za jejich dobrou práci a reprezentaci mladé generace, která chce tento svět poznávat  a posouvat hranice vědění díky možnostem, které se nabízejí a otvírají brány vědeckých ústavů.

Každý rok máme poměrně velkou skupinu účastníků. Letos se konference účastnili s těmito pracemi:

Barbora Šídová (7MB): Experimentální archeologie - testování nástrojů k drcení a mletí,

Jan - Jakub Vonášek (8OA): Multi Role UAV aircraft design methods,

Jáchym Vodenka (8OA): Interakce rostlin a půdy a její důsledky pro koexistenci druhů,

Veronika Košťálová (6XB): Bioinformatika a její aplikace pro sestavování dosud neznámých genů u ptáků,

Štěpánka Křížová (4A): Vliv endokrinních disruptorů na vývojovou kompetenci savčích oocytů,

Vokáčová Eliška (7MA): Faktory ovlivňující ionosféru středních šířek,

Kovářová Veronika (7MA): Interdisciplinární výzkum pravěkých hrobů a pohřebišť - aktuální trendy,

Vávrová Anna - naše loňská maturantka: Konstrukce laditelných zdrojů bílého světla.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.