Exkurze 7MB do cukrovaru v Dobrovici

Exkurze 7MB do cukrovaru v Dobrovici

Studenti septimy B navštívili ve středu 7. listopadu dobrovický cukrovar a muzeum cukrovarnictví.

 

 

Ve středu 7. 11. 2012 nastoupila septima B pod vedením prof. Stojarové na vlak, který nás odvezl do nedalekého města Dobrovice, kde nás čekala exkurze do nejstaršího činného a zároveň nejmodernějšího cukrovaru ve střední Evropě. Přesun od nádraží do cukrovaru jsme překonali svižnou chůzí, jelikož kolem nás jezdila spousta nákladních vozidel směřujících do cukrovaru a zpět. Po příchodu do areálu se nás ujala moc milá paní průvodkyně, která nás doprovázela celou prohlídkou. První část exkurze nás zavedla přímo do provozu, kde se cukrová řepa zpracovává a dává vzniku řepnému cukru. V cukrovaru v Dobrovici se během cukrovarnické kampaně, která začíná vždy na podzim a trvá přibližně 90 - 100 dní, vyrobí 140 000 tun cukru. Z tohoto množství je 70 % určeno pro český trh. Dalším produktem, který se vyrábí v cukrovaru Dobrovice, jsou pelety, ethanol pro potravinářské účely a biopalivo. Pelety jsou vysušené cukrovarnické řízky, ze kterých byl extrahován téměř všechen cukr. Pelety se prodávají zemědělcům a slouží jako krmivo pro skot. Prohlídka v plném provozu byla velmi zajímavá. Viděli jsme i pomocné provozy, čističku odpadních vod a vápenku. Druhá část exkurze byla věnována návštěvě zdejšího nově zrekonstruovaného muzea. V různých částech expozice bylo možné se seznámit s historií pěstování řepy na našem území a pomůckami, které se při něm využívaly. Po prohlídce muzea jsme se podepsali do pamětní knihy, oblékli a vydali frekventovanou cestou směr nádraží.

Milan Peterka

Zobrazeno: 4138x

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1934.

Narodil se 9. 11. 1915 v Nymburce. Učil se hrát na housle, klavír, varhany a také zpíval. 

Svět v roce založení školy

Smrt Pissara

12. listopad 1903

Zemřel Camille Pissaro (*10. 7. 1830), francouzský malíř.

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!