Exkurze 7MB do cukrovaru v Dobrovici

Exkurze 7MB do cukrovaru v Dobrovici

Studenti septimy B navštívili ve středu 7. listopadu dobrovický cukrovar a muzeum cukrovarnictví.

 

 

Ve středu 7. 11. 2012 nastoupila septima B pod vedením prof. Stojarové na vlak, který nás odvezl do nedalekého města Dobrovice, kde nás čekala exkurze do nejstaršího činného a zároveň nejmodernějšího cukrovaru ve střední Evropě. Přesun od nádraží do cukrovaru jsme překonali svižnou chůzí, jelikož kolem nás jezdila spousta nákladních vozidel směřujících do cukrovaru a zpět. Po příchodu do areálu se nás ujala moc milá paní průvodkyně, která nás doprovázela celou prohlídkou. První část exkurze nás zavedla přímo do provozu, kde se cukrová řepa zpracovává a dává vzniku řepnému cukru. V cukrovaru v Dobrovici se během cukrovarnické kampaně, která začíná vždy na podzim a trvá přibližně 90 - 100 dní, vyrobí 140 000 tun cukru. Z tohoto množství je 70 % určeno pro český trh. Dalším produktem, který se vyrábí v cukrovaru Dobrovice, jsou pelety, ethanol pro potravinářské účely a biopalivo. Pelety jsou vysušené cukrovarnické řízky, ze kterých byl extrahován téměř všechen cukr. Pelety se prodávají zemědělcům a slouží jako krmivo pro skot. Prohlídka v plném provozu byla velmi zajímavá. Viděli jsme i pomocné provozy, čističku odpadních vod a vápenku. Druhá část exkurze byla věnována návštěvě zdejšího nově zrekonstruovaného muzea. V různých částech expozice bylo možné se seznámit s historií pěstování řepy na našem území a pomůckami, které se při něm využívaly. Po prohlídce muzea jsme se podepsali do pamětní knihy, oblékli a vydali frekventovanou cestou směr nádraží.

Milan Peterka

Zobrazeno: 3831x

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

 

 

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 465
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Rooseveltův projev

2. duben 1903

Americký prezident Theodore Roosevelt přednesl v Chicagu projev, jímž potvrdil, že Monroeova doktrína je stále základem americké zahraniční politiky. 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!