🌍 Den Země = den věnovaný naší matičce Zemi 🌍

🌍 Den Země = den věnovaný naší matičce Zemi 🌍

Na 22. dubna 2022 připadá letošní mezinárodní Den Země. Studentský parlament vyhlásil Den Země jako školní tematický den. Kromě uvědomění si podstatných souvislostí a oprášení správného přístupu ke zdrojům, šetrnosti, recyklaci a celému životnímu prostředí, které podmiňuje samotnou existenci živých tvorů na naší planetě, potažmo existenci lidské civilizace se všemi jejími klady a zápory, se očekává, že se studenti a profesoři symbolicky obléknou do oděvů v barvách zelené a hnědé.

Pojďme si připomenout jak můžeme Zemi pomoc a jak ji chránit:

1. Používejte méně chemikálií

Využívejte alternativní čistící prostředky, které neobsahují škodlivé chemikálie. Místo chemických mýdel a šamponů si vyrobte vlastní, bude to lepší pro vás i pro planetu. Jak to udělat najdete např. v knize Kosmetika hrou.

2. Nový nádech věcem

Oblečení - využívejte second handy, nebo oblečení posílejte dál, udělá to radost a pomůže planetě. Knihy se dají zapůjčit v knihovně, kde průkazka stojí pár korun. V dopravě využívejte MHD, jezděte na kole, choďte pěšky nebo využívejte možnost sdílených automobilů, kol a koloběžek.

3. Méně odpadu

Noste si své tašky, hrnečky a lahve - kupujte bezobalové potraviny - jsou i obchody přímo na to zaměřené. Jídlo se dá uchovávat v látkových pytlících nebo povoskovaných kouscích látky. Kompostujte a recyklujte, pokud máte nějaké obaly, zkuste je co nejvíce třídit.

4. Příroda okolo nás

Sázejte stromy a sbírejte odpad - lze najít mnoho dobrovolnických skupin, ke kterým se můžete přidat. Chraňte a respektujte domovy zvířat, ale i samotná zvířata. Nechte na zahradě malý neposekaný koutek jako útočiště pro hmyz.

Skvělé na tom je, že...

...nemusíte udělat hned vše, i malá pomoc je pomoc a snaha se cení. Navíc je mnoho způsobů, jak naší matičce Zemi pomoci, stačí si jen vybrat, to co vám osobně půjde nejlépe a bude vyhovovat. Máme jen jednu Zemi, tak si ji chraňme.

Studentský parlament Gymnázia B. H. v Nymburce

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Růžena Merunková

Růžena Merunková (*21. 3. 1940), vynikající česká herečka, recitátorka a dabérka, absolvovala v roce 1957.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Theodora Mommsena

1. listopad 1903

Zemřel Theodor Mommsen (*30. 11. 1817), německý historik.

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.