Alumni beseda s historikem prof. Martinem Holým

Alumni beseda s historikem prof. Martinem Holým

Třetí alumni beseda ve školním roce 2025/2026 se v Městské knihovně Nymburk uskuteční ve čtvrtek 9. dubna 2026 od 17.30 hodin. Naším hostem bude ředitel Historického ústavu Akademie věd ČR prof. Martin Holý. Přiblíží nám Dětství středoevropských Habsburků v raném novověku.

Prof. PhDr. Martin Holý, Ph.D., absolvoval nymburské gymnázium v roce 1997. Od té doby studuje historii, publikuje vědecké práce z historie, učí na univerzitě a také řídí vědeckou práci svých spolupracovníků.

Na webu školy má M. Holý svůj medailonek absolventa.

Beseda je spoluorganizovaná Městskou knihovnou a Spolkem absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Na besedu je dobrovolné vstupné a všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Svět v roce založení školy

A. Balfour

8. červenec 1903

Německé listy citovaly řeč britského ministerského předsedy Arthura Balfoura: 

Nejčtenější

30.05.2026

Školní streetballová liga pokračovala 3. a 4. kolem základní části a jednoznačně největším překvapením byl výkon Profesorů, kteří si připsali již 4. výhru v řadě, což se nejzkušenějšímu týmu soutěže podařilo naposledy v roce 2012. Devět odehraných zápasů napříč skupinami zároveň jasně naznačilo pětici týmů, které mají jistý postup do čtvrtfinále. O tom, které další tři celky doplní čtvrtfinálovou sestavu, rozhodne závěrečné kolo základní části, jež je na programu 5. června.

celý článek
02.06.2026

Vítězka krajského kola dějepisné olympiády Kateřina Haščáková z 2A se jako první z naší školy probojovala do finále již 55. ročníku, jehož téma bylo Dvě strany téhož příběhu: Jak muž a žena kráčeli dějinami - spolu, proti sobě i vedle sebe. V kategorii středních škol skončila na 11. místě.

celý článek
08.06.2026

Kdy? 1. - 5. června 2026 (pondělí až pátek)

Kde? partnerská škola BBS Westerburg ve spolkové zemi Rheinland-Pfalz

Kdo? 10 našich studentů VG + studenti BBS Westerburg

S kým? Tereza Plechlová a Dita Grusová + Björn Bergmann a Nico Verbeck

Co? Westerburg: hospitace v hodinách, společný projekt k tématu budoucnosti naší generace, jízda na kánoích na řece Lahn, společné vaření večeře (od nákupu surovin až po mytí nádobí) + návštěva měst Limburg, Hachenburg a na cestě zpět Frankfurt am Main

celý článek