Debatní klub si z Openu v Kroměříži odváží “bramboru”

Debatní klub si z Openu v Kroměříži odváží “bramboru”

Zástupci Debatního klubu se zúčastnili Otevřeného turnaje Debatního poháru, který proběhl ve dnech 10.-12. června. Nymburský tým Le debute se ve výsledném pořadí umístil na čtvrtém místě, přičmž k místu na stupních vítězů mu chyběla jedna výhra v debatě navíc.

Celkem proběhlo pět kol turnaje. Nymburský tým zaznamenal úspěch ve třech z nich. V prvním a druhém kole vyhrál Le debute přesvědčivě a odnesl si z obou debat po třech ballotech. Další dvě kola znamenala jednu výhru a jednu prohru, přičemž se jednalo o výsledky nepřesvědčivé. V takovém případě si vítězný tým připisuje pouze dva balloty a poražený tým ballot jeden. Poslední páté kolo dopadlo pro Le debute nepřesvědčivou prohrou, které rozhodla o výsledném umístění. Na podrobné výsledky turnaje se můžete podívat na tomto odkazu. 

Celý turnaj se odehrával v prostorách Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, které se nachází jen několik kroků od kroměřížského Arcibiskupského zámku. Zde se na konci 40. let 19. století odehrávaly politické bitvy v Říšském sněmu, jehož hlavním úkolem bylo sepsání ústavy pro habsburskou monarchii.

Poznávání krás Kroměříže

Kroměříž je velice krásné město, a proto si ani debatéři z Nymburka nemohli nechat ujít její genius loci. Členové debatního klubu se v pátek večer zúčastnili akce Noc kostelů, díky které mohly vidět několik pamětihodností z okolí místa konání turnaje. Navštívili např. kapli sv. Stanislava Kostky a malý seminář na Arcibiskupském gymnáziu, kapli sv. Šebestiána na zámku a nakonec také kostel sv. Mořice. 

Příjemnou odměnou před nedělním odjezdem zpátky do Polabí byla návštěva místní památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prohlídka Květné zahrady byla pro nymburskou výpravu zakončením celého pobytu v Kroměříži. 

Útěchou za 4. místo na turnaji bylo debatérům 3. místo ve Scavenger huntu

Pořadatelé turnaje ve spolupráci se studenty Arcibiskupského gymnázia připravili pro účastníky turnaje Scavenger hunt. Ten se konal po skončení sobotních debat při sobotním večeru. Soutěžící měli do dvou hodin shromáždit na stanovených souřadnicích seznam několika věcí. Cílem soutěže je ukázat nejen obětování se pro tým, ale také důvtip a kreativitu při plnění úkolů. 

Jakým způsobem jsme sehnali tři živá zvířata, sehnali mapu města Kroměříž a udělali si fotku s duchovní osobou, prozrazovat nebudeme a necháme na fantazii čtenářů, jak by se s těmito úkoly při sobotním večeru poprali oni.”  - Luisa Hofmanová

V této soutěži skončil Nymburk na třetím místě a vyhranou cenu si náležitě vychutnal. Jen málo co potěší tolik jako kvalitní čokoláda s náležitým obsahem kakaa.

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

František Rachlík

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 9. 1904 v Nymburce, zemřel v Praze 13. 2. 1980. Po skončení vojenské služby studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy filozofii, dějiny umění a estetiku.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Uvěznění Poláků

26. duben 1903

Carské úřady uvěznily ve Varšavě 82 Poláků za účast v národní demonstraci.

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.