Debatní klub si z Openu v Kroměříži odváží “bramboru”

Debatní klub si z Openu v Kroměříži odváží “bramboru”

Zástupci Debatního klubu se zúčastnili Otevřeného turnaje Debatního poháru, který proběhl ve dnech 10.-12. června. Nymburský tým Le debute se ve výsledném pořadí umístil na čtvrtém místě, přičmž k místu na stupních vítězů mu chyběla jedna výhra v debatě navíc.

Celkem proběhlo pět kol turnaje. Nymburský tým zaznamenal úspěch ve třech z nich. V prvním a druhém kole vyhrál Le debute přesvědčivě a odnesl si z obou debat po třech ballotech. Další dvě kola znamenala jednu výhru a jednu prohru, přičemž se jednalo o výsledky nepřesvědčivé. V takovém případě si vítězný tým připisuje pouze dva balloty a poražený tým ballot jeden. Poslední páté kolo dopadlo pro Le debute nepřesvědčivou prohrou, které rozhodla o výsledném umístění. Na podrobné výsledky turnaje se můžete podívat na tomto odkazu. 

Celý turnaj se odehrával v prostorách Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, které se nachází jen několik kroků od kroměřížského Arcibiskupského zámku. Zde se na konci 40. let 19. století odehrávaly politické bitvy v Říšském sněmu, jehož hlavním úkolem bylo sepsání ústavy pro habsburskou monarchii.

Poznávání krás Kroměříže

Kroměříž je velice krásné město, a proto si ani debatéři z Nymburka nemohli nechat ujít její genius loci. Členové debatního klubu se v pátek večer zúčastnili akce Noc kostelů, díky které mohly vidět několik pamětihodností z okolí místa konání turnaje. Navštívili např. kapli sv. Stanislava Kostky a malý seminář na Arcibiskupském gymnáziu, kapli sv. Šebestiána na zámku a nakonec také kostel sv. Mořice. 

Příjemnou odměnou před nedělním odjezdem zpátky do Polabí byla návštěva místní památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prohlídka Květné zahrady byla pro nymburskou výpravu zakončením celého pobytu v Kroměříži. 

Útěchou za 4. místo na turnaji bylo debatérům 3. místo ve Scavenger huntu

Pořadatelé turnaje ve spolupráci se studenty Arcibiskupského gymnázia připravili pro účastníky turnaje Scavenger hunt. Ten se konal po skončení sobotních debat při sobotním večeru. Soutěžící měli do dvou hodin shromáždit na stanovených souřadnicích seznam několika věcí. Cílem soutěže je ukázat nejen obětování se pro tým, ale také důvtip a kreativitu při plnění úkolů. 

Jakým způsobem jsme sehnali tři živá zvířata, sehnali mapu města Kroměříž a udělali si fotku s duchovní osobou, prozrazovat nebudeme a necháme na fantazii čtenářů, jak by se s těmito úkoly při sobotním večeru poprali oni.”  - Luisa Hofmanová

V této soutěži skončil Nymburk na třetím místě a vyhranou cenu si náležitě vychutnal. Jen málo co potěší tolik jako kvalitní čokoláda s náležitým obsahem kakaa.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Jan Řídký, DrSc.

Prof. Jan Řídký, DrSc. (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, někdejší ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, badatel v oboru experimentální fyziky elementárních částic, maturoval na naší škole v roce 1970 ve třídě III.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výstava nezávislých

20. březen 1903

Na výstavě Nezávislých v Paříži byla mj. vystavena i díla Henryho Matisse, Andrého Deraina, Maurice de Vlamincka aj. 

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.