Březnová Opava

Březnová Opava

Jarní část debatní sezóny začala 1. března v Opavě a u toho samozřejmě ani nymburský debatní klub nemohl chybět.
Kromě již zkušeného týmu FurFon, který ve složení Martin Novotný (8OB), Matěj Piller (3A) a Tadeáš Brablc (2SB) se turnaje zúčastnil i nováčkovský A-Team, složený z Luisy Hofmanové, Zuzky Klazarové (obě 2SA) a Olivera Křenka (2A), pro který to byla první soutěžní zkušenost (a vlastně i jedna z prvních debatních zkušeností mimo klub vůbec).

Jarní část debatní sezóny začala 1. března v Opavě a u toho samozřejmě ani nymburský debatní klub nemohl chybět.
Kromě již zkušeného týmu FurFon, který ve složení Martin Novotný (8OB), Matěj Piller (3A) a Tadeáš Brablc (2SB) se turnaje zúčastnil i nováčkovský A-Team, složený z Luisy Hofmanové, Zuzky Klazarové (obě 2SA) a Olivera Křenka (2A), pro který to byla první soutěžní zkušenost (a vlastně i jedna z prvních debatních zkušeností mimo klub vůbec).
Celý turnaj byl kvůli špatné dopravní dostupnosti Opavy nestandardně zahájen až v sobotu ráno, ale přípravy obou týmů vrcholily již v noci z pátku na sobotu společným dopilováním reakcí, hledáním argumentů a sepisováním řečí, kterážto činnost trvala těm nejzarputilejším členům (budiž Martinovi a Matějovi vzdána čest) až do půl druhé ráno, dokud nebyli se svou prací spokojeni.
Sobotní dopoledne se neslo v duchu ekonomie a sociálních otázek, neboť se debatovalo na tezi: "ČR by měla bojovat proti zadlužení svých občanů". Debata navíc byla plánová, což je nepříliš častý formát, tudíž byla příprava hlavně pro nováčky, ale i pro zkušené o to náročnější. A věřte tomu nebo ne, naši debatéři se ukázali jako schopní ekonomové, nabízející očividně funkční způsob, jak bojovat s jedním z největších problémů české společnosti, neboť tým FurFon si přičetl výhru z obou debat a i nováčci z A-Teamu si připsali svůj první turnajový zářez.
Po obědě se téma poněkud změnilo a na řadu přišly debaty na tezi: "Rozvojová pomoc by měla být vázána na boj se změnami klimatu" a debatéři se tak z českého prostředí přenesli do zemí třetího světa. A-Teamu se stala osudným nezkušenost, a obě debaty prohráli, nicméně si nepochybně rozšířili obzory, co se klimatických otázek týče, a hlavně získali debatní zkušenosti pro příští turnaje. Bohužel se zrovna nejlépe nedařilo ani týmu FurFon, který obě debaty velmi těsným rozdílem nakonec prohrál, a zakončil tak den s padesátiprocentní úspěšností.
Protože nás všechny v neděli čekala už jen nepřipravená debata, večer už nebyl tak hektický, jako ten předchozí a nesl se v duchu zábavy u deskových her.
V neděli se konala poslední debata, kterou shodou okolností debatovalo oba naše týmy na stejnou tezi, řešící otázku legalizace obchodu s orgány. Bohužel se ani tady našim týmům nezadařilo (zvlášť FurFon prohrál proti Hradci Králové velmi těsně) a další výhru si již nepřipsaly.
Ve výsledku se FurFon umístil na děleném 15. místě a A-Team ve své premiéře obsadil 22. příčku.
Byť se turnaj nepodařil týmu FurFon úplně podle představ, A-Team si připsal vzhledem k nulovým předchozím zkušenostem velmi hezký výsledek a již nyní se oba týmy připravují na čtvrtý a poslední ligový turnaj tohoto školního roku, který se odehraje na konci měsíce v Nymburce, tak nám držte palce. 🙂

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

Ing. Viktor Boháč

Absolvoval v roce 1922.

Narodil se 16. 10. 1904. V r. 1930 se oženil a měl dva syny a dceru. V r. 1936 se stal ředitelem lázní Velichovek a později ředitelem sanatoria v Dobříši.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Krajinské výstavy

Červen 1903

Na počátku léta byly v Čechách zahájeny tři významné krajinské výstavy, jež měly představit příslušné kraje, jejich zvláštnosti v oblasti hospodářské, kulturní i společenské.

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu