Židovské muzeum v Praze

20.10.2022
Židovské muzeum v Praze

Ve čtvrtek 20. října se studenti z Kvinty B zúčastnili tradiční exkurze do Židovského muzea v Praze. Jak exkurze probíhala a jak se žákům líbila si můžete přečíst ve vybraných příspěvcích. 

Ve čtvrtek 20. 10. jsme se vydali s paní prof. Oupickou a panem prof. Barančíkem na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Téměř všichni jsme se sešli ve vlaku směr Masarykovo nádraží, kam jsme překvapivě bez zpoždění dorazili. Odtamtud jsme pěšky vyrazili do muzea, kde na nás již čekala paní průvodkyně.

Prvním z našich úkolů bylo připravit ve skupinkách prezentaci, díky níž jsme se dozvěděli spoustu informací o judaismu. Na programu byla židovská svatba, typické svátky a zvyky a mnohé další.

Po našich výstupech nás čekala krátká pauza a exkurze pokračovala tentokrát venku. Měli jsme možnost podívat se do Staronové synagogy a následně na Starý židovský hřbitov. Na konci jsme dostali prostor na případné dotazy. Exkurze byla velmi zajímavá, program byl skvěle vymyšlený. Moc jsme si to užili.

Lenka Dvořáková, 5QB

 

Ve čtvrtek 20. října navštívila naše třída 5QB Staronovou synagogu v Praze. Tedy – předcházel tomu velmi zajímavý workshop v prostorách Židovského muzea, který se týkal židovských tradic, zvyků a svátků. Dozvěděli jsme se spoustu pozoruhodných faktů, například jak probíhá židovská svatba. Následoval krátký přesun do samotné synagogy, kde pokračoval výklad. Zde jsme měli možnost poznat náboženskou hierarchii a průběh bohoslužeb. Na rozdíl od křesťanských kostelů, na které je většina z nás zvyklá, jsou judaistické svatostánky mnohem skromnější. Žádná zlatá výzdoba, žádné obrazy biblických dějů, pouze dřevěné lavice a několik hebrejských nápisů na stěnách. Poté jsme se přesunuli na známý Starý židovský hřbitov. Zvláštní je tím, že je vrstvený – hroby jsou zde v mnoha „patrech“. Celá exkurze byla rozhodně zajímavým zážitkem a jsem rád, že jsem se jí mohl zúčastnit.

Jan Buřič, 5QB

 

20. října 2022 se naše třída společně s paní profesorkou Oupickou a panem profesorem Barančíkem vydala na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Vlakem jsme z Nymburka vyrazili již ve čtvrt na osm, takže kolem půl deváté jsme byli už v Praze. Od Masarykova nádraží jsme se vydali směrem na Josefov, kde na nás již čekal workshop. Na začátku jsme si ujasnili pojmy spojené s judaismem a poté jsme se rozdělili do několika skupin. Každá skupinka dostala složku s určitým materiálem a naším úkolem bylo dané materiály prostudovat a následně vše vysvětlit a předvést spolužákům. Naše skupina měla za úkol připravit židovskou svatbu, což bylo opravdu zábavné. Myslím, že už nikdy nezapomenu na to, jak taková svatba probíhá.

Po nabytí nových znalostí jsme se vydali do Staronové synagogy. Tam jsme se například dozvěděli, že muži nesmí do synagogy vstoupit bez pokrývky hlavy a že ženy mohou nahlížet na mši pouze za okýnkem.

Nakonec jsme se vypravili na Starý židovský hřbitov. V průběhu prohlídky nás paní průvodkyně upozornila na kamínky splněných přání, které se pokládají na hroby. Poté, co jsme každý položil svůj kamínek, jsme se již vydali zpátky ke Staronové synagoze, kde naše exkurze skončila.

Jana Němcová, 5QB

 

Zobrazeno: 1412x

Aktuální informace

28.09.2023

úterý 3/10 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo
17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

Významní absolventi

prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc.

Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc. (*1952), na Gymnáziu Nymburk maturoval v roce 1972 ve třídě 4.C.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ratifikace smlouvy o Panamském průplavu

17. březen 1903

Ratifikací Hayovy-Herránovy smlouvy v americkém Senátu skončilo období právní nejistoty o osudu Panamského průplavu.

Nejčtenější

05.09.2023

Tradičně na začátku školního roku dostávají školy souhrnnou zprávu o výsledcích maturitních zkoušek, resp. o výsledcích společné části MZ. Ze zpráv, které školy obdrží, je možné vyčíst nejen výsledky vlastní školy, ale v její tabulkové části je možné nalézt i srovnání s ostatními školami v ČR.

 

 

S hrdostí sdělujeme, že naši maturanti v tomto srovnání obstáli opět na výbornou!

 

celý článek
05.09.2023

Školní rok 2023-2024 zahájen!

Tradičním shromážděním na nádvoří byl zahájen nový školní rok. Setkání tradičně připravil studentský parlament. V jeho průběhu noví studenti prim osmiletého studia a prvního ročníku čtyřletého studia otiskem ruky na svou třídní vlajku stvrdili příslušnost ke škole. Byli představeni noví učitelé a provozní zaměstnanci školy. Na shromáždění přivítali nové studenty ředitel školy Jiří Kuhn a zástupci parlamentu. 

 

celý článek
06.09.2023

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.