Židovské muzeum v Praze

20.10.2022
Židovské muzeum v Praze

Ve čtvrtek 20. října se studenti z Kvinty B zúčastnili tradiční exkurze do Židovského muzea v Praze. Jak exkurze probíhala a jak se žákům líbila si můžete přečíst ve vybraných příspěvcích. 

Ve čtvrtek 20. 10. jsme se vydali s paní prof. Oupickou a panem prof. Barančíkem na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Téměř všichni jsme se sešli ve vlaku směr Masarykovo nádraží, kam jsme překvapivě bez zpoždění dorazili. Odtamtud jsme pěšky vyrazili do muzea, kde na nás již čekala paní průvodkyně.

Prvním z našich úkolů bylo připravit ve skupinkách prezentaci, díky níž jsme se dozvěděli spoustu informací o judaismu. Na programu byla židovská svatba, typické svátky a zvyky a mnohé další.

Po našich výstupech nás čekala krátká pauza a exkurze pokračovala tentokrát venku. Měli jsme možnost podívat se do Staronové synagogy a následně na Starý židovský hřbitov. Na konci jsme dostali prostor na případné dotazy. Exkurze byla velmi zajímavá, program byl skvěle vymyšlený. Moc jsme si to užili.

Lenka Dvořáková, 5QB

 

Ve čtvrtek 20. října navštívila naše třída 5QB Staronovou synagogu v Praze. Tedy – předcházel tomu velmi zajímavý workshop v prostorách Židovského muzea, který se týkal židovských tradic, zvyků a svátků. Dozvěděli jsme se spoustu pozoruhodných faktů, například jak probíhá židovská svatba. Následoval krátký přesun do samotné synagogy, kde pokračoval výklad. Zde jsme měli možnost poznat náboženskou hierarchii a průběh bohoslužeb. Na rozdíl od křesťanských kostelů, na které je většina z nás zvyklá, jsou judaistické svatostánky mnohem skromnější. Žádná zlatá výzdoba, žádné obrazy biblických dějů, pouze dřevěné lavice a několik hebrejských nápisů na stěnách. Poté jsme se přesunuli na známý Starý židovský hřbitov. Zvláštní je tím, že je vrstvený – hroby jsou zde v mnoha „patrech“. Celá exkurze byla rozhodně zajímavým zážitkem a jsem rád, že jsem se jí mohl zúčastnit.

Jan Buřič, 5QB

 

20. října 2022 se naše třída společně s paní profesorkou Oupickou a panem profesorem Barančíkem vydala na exkurzi do Židovského muzea v Praze.

Vlakem jsme z Nymburka vyrazili již ve čtvrt na osm, takže kolem půl deváté jsme byli už v Praze. Od Masarykova nádraží jsme se vydali směrem na Josefov, kde na nás již čekal workshop. Na začátku jsme si ujasnili pojmy spojené s judaismem a poté jsme se rozdělili do několika skupin. Každá skupinka dostala složku s určitým materiálem a naším úkolem bylo dané materiály prostudovat a následně vše vysvětlit a předvést spolužákům. Naše skupina měla za úkol připravit židovskou svatbu, což bylo opravdu zábavné. Myslím, že už nikdy nezapomenu na to, jak taková svatba probíhá.

Po nabytí nových znalostí jsme se vydali do Staronové synagogy. Tam jsme se například dozvěděli, že muži nesmí do synagogy vstoupit bez pokrývky hlavy a že ženy mohou nahlížet na mši pouze za okýnkem.

Nakonec jsme se vypravili na Starý židovský hřbitov. V průběhu prohlídky nás paní průvodkyně upozornila na kamínky splněných přání, které se pokládají na hroby. Poté, co jsme každý položil svůj kamínek, jsme se již vydali zpátky ke Staronové synagoze, kde naše exkurze skončila.

Jana Němcová, 5QB

 

Zobrazeno: 2930x

Aktuální informace

19.11.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Mirek Smíšek

Mirek Smíšek OBE (2. 2. 1925-19. 5. 2013), český rodák a světově proslulý keramik, studoval po krátký čas na (tehdy Reálném) Gymnáziu Nymburk.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Srdečná dohoda

6. červenec 1903

Návštěva francouzského prezidenta Émila Loubeta a ministra zahraničí Théophila Delcassého v Londýně byla počátkem jednání s Británií, které vedlo 8. 4. 1904 k vytvoření tzv. Entente cordiale – dohody o vzájemné spolupráci Francie a Británie.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
26.10.2024

V neděli 20. října 2024 se studenti ze tříd 7MA, 6XA a 2A sešli v 15 hodin před budovou Gymnázia, aby o půl hodiny později vyrazili na cestu do Londýna. Společně s průvodkyní Klárou a s učiteli angličtiny, p. Královou, p.Hubáčkovou a p. Otradovským, jsme přes Německo a Belgii dojeli do Francie, kde celý autobus najel do vlaku a přepravil nás tunelem do Anglie. 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.