Evropský parlament na SciencesPo v Dijonu – druhý díl
Ve čtvrtek 8. 5. proběhla aktivita, kvůli které do Dijonu zamířilo deset studentek z nymburského gymnázia – jednání evropského parlamentu. Studenti a studentky byli rozděleni do jednotlivých politických stran a zastupovali přidělené země. Tímto způsobem došlo k tomu, že v každé „politické straně“ byly zastoupeny všechny čtyři partnerské země projektu – Francie, Polsko, Česká republika a Slovensko.
Obsahem jednání evropského parlamentu, který v našem podání čítal necelou stovku poslanců, byla nejprve volba prezidenta EU a zároveň předsedajícího shromáždění. Nakonec se na kandidaturu žádná z našich kandidátek neosmělila. Druhá část se pak nesla ve znamení rezoluce o přistoupení Turecka do EU. Zde byli „poslanci a poslankyně“ hozeni do vody a museli, stejně jako v opravdovém parlamentu, jednat v kuloárech, přesvědčovat kolegy, upravovat návrh rezoluce, hlasovat atd. Všichni tak měli možnost si vyzkoušet, že politika je také profese, a že sedět šest až osm hodin v sále, soustředit v cizím jazyce, pracovat s odborným textem, není zrovna volnočasová aktivita.
Každopádně jednání proběhlo podle časového plánu, byla přijata rezoluce o nepřistoupení Turecka do EU, ačkoliv v parlamentu byla silná lobby turecké diplomacie. Jako zásadní se však pro rozhodování poslanců ukázala otázka Kypru a lidských práv.
Pokud vystoupíme ze hry, tak je rozhodně velmi příjemné zjištění, že naše studentky si během celého dne vedly úspěšně, byly schopné samostatně jednat ve svých politických stranách, diskutovat v kuloárech a pokud by snad někdy kandidovaly do evropského parlamentu, rozhodně by to tam jazykově zvládly.