Studenti se střetnou v Nymburce na největším debatním turnaji posledních let
Pod ochranou hradeb a v prostorách jedinečné neorenesační gymnasiální budovy se 22. - 24. listopadu 2013 v Nymburce bude konat II. kvalifikační turnaj soutěže Debatní liga, které se účastní žáci a studenti z celé České republiky. Do Polabí zamíří studenti nejen z nymburského okolí, Prahy či Hradce Králové, ale i ze Zlína, Ostravy, Opavy, Přerova, Olomouce, Českých Budějovic, Mostu, Plzně, Liberce a dalších českých měst. Turnaj v Nymburce bude největším turnajem, který se v debatování za poslední roky v ČR konal, účastní se jej přes 150 účastníků - studentů z více než 20 středních škol - a to jak v českém tak anglickém jazyce.
Soutěže se budou účastnit například i nedávní vítězové světového finále International Public Policy Forum (IPPF) v konaného americkém New Yorku - čeští debatéři byli prvními nerodilými mluvčími, kteří tuto světovou akci dokázali vyhrát. A minulý týden naši reprezentanti byli vyhlášeni nejúspěšnějším evropským týmem na mezinárodním turnaji EurOpen ve Stuttgartu, kdy naše debatéry přemohly pouze týmy z Kanady.
Témata, o kterých budou studenti debatovat jsou více než aktuální. Jednak budeme svědky debat na téma zrušení či naopak zachování minimální mzdy, další kola turnaje se budou točit kolem citlivého problému, kterým je (nejen v českém prostředí) otázka rovného odměňování mužů a žen za jimi odvedenou práci. Kromě čtyř kol, které se budou zabývat výše zmíněnými tématy, bude debatéry čekat i improvizované kolo, kde si vylosují téma a během hodinového přípravného času se k němu pokusí sestavit a představit své postoje a argumenty.
Debatování jako takové pomáhá žákům a studentům rozvíjet jejich znalosti a schopnosti, zejména v oblasti rétoriky, kritického myšlení, argumentace, logiky, etiky a společenského chování. V neposlední řadě také rozvíjí jejich jazykové kompetence. V České republice navazujeme na dlouholetou tradici, kterou debatování ve světě má (a mělo do druhé světové války i v Československu).
V debatě proti sobě vždy stojí dva týmy, každý o třech mluvčích, kterým je předloženo společensky kontroverzní téma, přičemž jeden tým má za úkol téma podpořit a druhý se snaží argumentaci protivníka vyvrátit. Touto metodou sporu pak - v duchu filosofie Karla R. Poppera - debatéři neustále tříbí své postoje k tezi a poznávají nejen ji, ale i sebe a rozvíjí své schopnosti a znalosti, tolik potřebné pro jejich uplatnění v občanské společnosti. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí a přesnou podobu debaty určují daná pravidla debatního formátu.
Občanské sdružení Asociace debatních klubů (ADK) je neziskovou organizací, jejímž cílem je zábavnou formou soutěžních debat vzdělávat mládež v České republice. ADK je zakládajícím členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association) a zároveň členem České rady dětí a mládeže. Na mezinárodním poli dlouhodobě dosahuje výjimečných úspěchů, o čemž svědčí titul mistrů světa v on-line debatování či několik vicemistrovských titulů ze zahraničních soutěží.
Podrobnější informace a aktuální dění naleznete také na webu www.debatovani.cz nebo na naší facebookové stránce www.facebook.com/debatovani.cz. Rádi zodpovíme jakékoliv otázky, neváhejte nás kontaktovat:
Jan Knytl
organizátor turnaje a člen Představenstva Asociace debatních klubů
jan.knytl@debatovani.cz | Tel.č.: 736 288 905